Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Cyklamen perski - ponowne kwitnienie

Cyklamen perski to jedna z najbardziej lubianych roślin doniczkowych. Pochodzi z chłodnych, górskich rejonów Azji Mniejszej oraz rejonów Morza Śródziemnego, zwłaszcza z Turcji i Grecji. Jest rośliną bulwową, która w warunkach naturalnych kwitnie w chłodnej porze roku, a latem przechodzi okres spoczynku.

Cyklamen perski - ponowne kwitnienie

Fot.123RF.com

Cyklamen perski jest rośliną wieloletnią należącą do rodziny pierwiosnkowatych. Błędnie nazywany jest czasami fiołkiem alpejskim, tymczasem fiołek alpejski to zupełnie inna roślina. Jest to jedna z najpiękniejszych roślin doniczkowych kwitnących zimą. Dzięki staraniom hodowców możemy kupić cyklameny w wielu odmianach, różniących się nie tylko wzorem na liściach, ale przede wszystkim wielkością i kolorem kwiatów.

Kwiaty mogą mieć płatki gładkie, postrzępione lub pofalowane, różowe, czerwone lub białe, jedno lub dwubarwne. Dostępne są także urokliwe odmiany miniaturowe, dorastające do 20 cm wysokości, podczas gdy większe rośliny mogą osiągać ok. 40 cm wysokości. Dla początkujących lepsze są odmiany miniaturowe, które zwykle kwitną dłużej. Poza tym lepiej one znoszą wyższą temperaturę otoczenia. Bo cyklameny dobrze czują się w miejscach chłodnych. W czasie kwitnienia optymalna dla nich temperatura wynosi 10-15 stopni Celsjusza, podczas gdy w naszych domach jest zazwyczaj znacznie cieplej. Starajmy się zatem zapewnić naszej roślinie jak najchłodniejsze stanowisko.

Cyklameny lubią miejsca jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. W miejscu słonecznym i ciepłym szybko przekwitną. Rośliny te lubią też wilgotne powietrze. Dlatego możemy ustawić je na kamieniach zalanych wodą. Możemy podlewać je od góry, zwilżając podłoże przy brzegach doniczki, aby zbyt mocno nie moczyć bulwy, lub wstawiając doniczkę na mniej więcej 20-30 minut do miski lub osłonki z wodą. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie.


Fot. 123RF/PICSELL

Cyklameny zasilamy rozcieńczonym nawozem do roślin kwitnących i nie zwracamy uwagi na porę roku, ale na fazę wegetacji rośliny. Jeżeli roślina kwitnie jesienią i zimą, to właśnie w tym czasie potrzebuje większej ilości składników odżywczych. W fazie kwitnienia nawozimy cyklameny umiarkowanie, a w czasie wzrostu liści i bulwy obficie.

W uprawie cyklamenów musimy też pamiętać o regularnym usuwaniu przekwitniętych kwiatów i pożółkłych liści. I tu uwaga. Nie obcinamy ich, lecz wyrywamy u nasady z ogonkami, aby nie spowodować gnicia bulwy. Cyklamen perski jest rośliną wieloletnią, chociaż najczęściej traktujemy ją jako jednoroczną i po przekwitnięciu wyrzucamy.

Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Tymczasem gdy uschną już wszystkie kwiaty i liście, możemy na czas spoczynku przenieść doniczkę z bulwą do chłodnego i ciemnego pomieszczenia. Latem możemy wystawić ją na zewnątrz. Pod koniec lata bulwę cyklamena przesadzamy do nowego podłoża, zwiększamy częstotliwość podlewania i rozpoczynamy nawożenie. W ten sposób pobudzimy bulwę do wypuszczenia liści i ponownego kwitnienia. 

Rośliny kwitnące zimą – pielęgnacja

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.