Rośliny domowe

Czarne plamy na monsterze to zły znak. Zanim obetniesz liście, przeczytaj nasz poradnik

Monstera od kilku jest niezwykle modną rośliną, dlatego znalazła miejsce w wielu domach. Nie jest bardzo wymagająca w uprawie, nie potrzebuje również zapewnienia jej szczególnych warunków czy stanowiska. Jednak niekiedy traci dobry wygląd – na przykład mogą się na niej pojawić czarne plamy. Co to oznacza i czy należy obcinać uszkodzone liście?

Czarne plamy na monsterze to zły znak. Zanim obetniesz liście, przeczytaj nasz poradnik
Czarne plamy na liściach monstery pojawiają się z kilku powodów. Jak je rozpoznać i zapobiegać? Fot.123RF/Piscel

Spis treści: 

Monstera – co to za roślina?

Zanim przeczytasz, jak radzić sobie z czarnymi plamami na monsterze, warto bliżej poznać ten gatunek. Choroby czy utrata dobrego wyglądu roślin doniczkowych bardzo często wynika z braku zapewnienia im odpowiednich warunków do życia.

Trzeba pamiętać, że wiele gatunków uprawianych w mieszkaniach pochodzi z innych części świata. Aby dobrze rosły i cieszyły pięknym wyglądem, trzeba zapewnić im stanowisko jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe w 100%. Warto natomiast zwracać uwagę na takie czynniki jak:

  • preferowana temperatura,
  • wilgotność powietrza,
  • częstotliwość podlewania,
  • poziom nasłonecznienia.

Jakie wymagania ma pod tym względem monstera? Ta roślina jest rodzajem pnącza obejmującym 37 gatunków pochodzących z Ameryki Środkowej i Południowej – od Meksyku do Boliwii i Brazylii. To wieloletni, silnie płożący się gatunek o bardzo okazałych, dużych liściach. Ich średnica może dochodzić nawet do 60 cm.

W naturze roślina występuje w lasach tropikalnych. To pierwsza wskazówka dla osób uprawiających monsterę – gatunek ten preferuje wilgotne środowisko. W polskich warunkach, szczególnie zimą, gdy w mieszkaniach panuje suche powietrze, należy ją regularnie zraszać. 

Monstera w naturze pnie się po drzewach, których korony osłaniają ją przed bezpośrednim działaniem słońca. Roślina uprawiana w domu także nie powinna stać w bardzo jasnym miejscu. Z pewnością nie sprawdzi się zatem okno skierowane na południe. Warto postawić doniczkę w głębi pomieszczenia, zapewniając roślinie światło rozproszone. A co z podlewaniem?

Wiosną oraz latem trzeba podlewać ją obficie, ale tylko raz w tygodniu. Po upływie 30-60 minut należy pozbyć się nadmiaru wody, która zgromadzi się na podstawce donicy. Jesienią oraz zimą monsterę podlewa się jeszcze rzadziej.

Przeczytaj również: Monstera ma żółte liście i marnieje w oczach? Jest na to prosty sposób

Co to oznaczają czarne plamy na monsterze

Co zrobić, gdy monstera ma czarne plamy na liściach? Nie ucinaj ich od razu. Najpierw warto się zastanowić, skąd się wzięły przebarwienia i jak im zaradzić. 

Czarne lub brązowe plamy na liściach rośliny mogą mieć kilka przyczyn. Nie zawsze wskazanie jednej z nich jest łatwe. Warto zwrócić uwagę na umiejscowienie „wybroczyn” oraz obecność innych niepokojących objawów.

Czarne plamy na monsterze – co to oznacza i jak szybko rozpoznać przyczynę? Zobacz krótki przewodnik i sprawdź, co może być powodem brązowienia lub czernienia liści.

Najczęstszymi powodami pojawiania się plam na monsterze są:

  • przesuszenie – suche i brązowe brzegi liści, które wiotczeją i zwisają,
  • przelanie – brązowe lub czarne plamy wewnątrz liści,
  • podlewanie nieodpowiednią wodą – brzegi liści ciemnieją,
  • zbyt mocne światło – przebarwienia na całej powierzchni liści,
  • choroba grzybicze – niewielkie ciemne plamki na liściach
  • zbyt mało składników odżywczych w glebie – liście brązowieją w całości.

Jak widać, przyczyn pojawiania się ciemnych plam na monsterze jest sporo. Dlatego zanim obetniesz szpecące liście, przede wszystkim zastanów się, skąd biorą się przebarwienia. Samo pozbycie się nieestetycznych części rośliny nie pomoże, jeśli nie uporasz się ze źródłem plam.

Zimą monstera potrzebuje regularnego zraszania liści. Fot.123RF/Piscel

Czarne plamy na monsterze – mało znana przyczyna

Warto wspomnieć o mało oczywistej przyczynie pojawiania się czarnych plam na liściach monstery. Wbrew pozorom to właśnie ona często odpowiada za pogorszenie się wyglądu rośliny. Mowa o przewianiu.

Monstera pochodzi z tropików, gdzie jest bardzo ciepło i wilgotno. Jeśli w mieszkaniu postawisz ją przy oknie lub w miejscu, w którym występują przeciągi, mogą pojawić się na niej czarne plamy. Nie jest to powód do paniki. Wystarczy przestawić doniczkę, aby roślina w niedługim czasie doszła do siebie.

Co zrobić, gdy monstera ma czarne plamy na liściach? Nie ucinaj ich, dopóki nie określisz przyczyny problemu. Jeśli jednak już wiesz, co spowodowało odbarwienia, możesz pozbyć się nieładnych części rośliny.

Liście, na których pojawiły się plamy, nie wrócą do poprzedniego wyglądu – przebarwienia nie znikną. Możesz je zatem obciąć i wyrzucić. W ich miejsce zadbana roślina wypuści nowe i zdrowe pędy.

Przeczytaj również: Jeśli monstera marnieje w oczach, to oznacza, że czegoś jej brakuje. Przygotuj specjalną odżywkę

Czarne plamy na monsterze wywołane przez grzyby

Sporym problemem są czarne plamy na monsterze wywołane chorobą grzybową. Porażone liście trzeba bezwzględnie usunąć, a do tego zniszczyć (na przykład spalić), by zarodniki grzybów nie przeniosły się na inne rośliny. Pamiętaj, aby nożyk lub nożyczki, którymi obcinasz zarażone części monstery, zdezynfekować od razu po użytku. Możesz wyparzyć je we wrzątku.

Roślinę przenieś w miejsce oddalone od innych kwiatów doniczkowych i nakładaj na nią preparat przeciwgrzybiczy (do kupienia w kwiaciarniach i sklepach specjalistycznych). Walka z grzybem na roślinach nie jest łatwa. Nie ma stuprocentowej gwarancji sukcesu, jednak warto próbować ratować monsterę, szczególnie jeśli masz dorodny, duży okaz.

Jak się pozbyć czarnych plam z monstery – domowe sposoby

Zastanawiasz się, jak się pozbyć czarnych plam z monstery? Domowe sposoby to przede wszystkim usunięcie przyczyny problemu. Jeśli jest nim przewianie, należy przestawić doniczkę. Gdy monstera ma za sucho, trzeba wdrożyć bardziej obfite podlewanie.

Pamiętaj jednak, aby „nie przedobrzyć”. Przesuszonej monstery nie zalewaj od razu kilkoma litrami wody, ponieważ doprowadzisz do gnicia korzeni. Tym sposobem jeden problem zamienisz na inny, a roślina wcale nie odzyska dobrego wyglądu. Z kolei przewianego okazu nie stawiaj nad kaloryferem – taka terapia szokowa także mu nie pomoże.

Działaj małymi krokami i obserwuj, czy stan rośliny się polepsza. Jeśli uznasz, że monstera jest w tak słabej kondycji, że nie da się jej uratować, możesz odciąć jeden pęd i go ukorzenić. W ten sposób zyskasz nową roślinę. Nie jest to trudne, ponieważ ten gatunek jest dość łatwy w rozmnażaniu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

 Jedna z piękniejszych odmian monstery. Uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie monstery Variegata

Monstera laniata to wnętrzarski hit. Jak uprawiać tropikalną piękność?

Jej kwiaty pachną jaśminem i wanilią. Co zrobić, żeby sansewieria zakwitła?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.