Spis treści:
Dlaczego anturium nie chce kwitnąć?
Anturium wzbudza zachwyt swą wyjątkową urodą, szczególnie w okresie kwitnienia. W warunkach domowych może ono trwać nieprzerwanie przez cały rok, choć roślina ta wydaje kwiaty najbardziej obficie od wiosny do jesieni. Co ciekawe, trwałe kwiatostany mogą utrzymywać się na okazie nawet do 2 miesięcy, stanowiąc w tym czasie jego najpiękniejszą ozdobę.
Ta zjawiskowa roślina może kwitnąć przez prawie cały rok wyłącznie wtedy, gdy będzie uprawiana w optymalnych warunkach. Na to, jak często kwitnie anturium, ma wpływ kilka czynników – przede wszystkim światło, temperatura uprawy, sposób podlewania, wilgotność powietrza oraz dostępność składników pokarmowych w podłożu. Jeśli zaniedbamy któryś z nich, może się zdarzyć, że roślina wstrzyma zawiązywanie pąków. Oto najczęstsze powody, dlaczego anturium nie chce kwitnąć:
- Ciemne stanowisko – anturium potrzebuje dostępu do rozproszonego światła, aby wypuściło kwiaty. Jeśli będzie stało w cieniu, możemy się ich nie doczekać;
- Niewłaściwe nawożenie – roślinę tę należy zasilać preparatami ubogimi w azot, obfitującymi zaś w potas i fosfor;
- Błędy w podlewaniu – zimna, chlorowana i twarda woda pogarsza kondycję anturium. Jeśli chcemy podziwiać kwiaty tej rośliny, podlewamy ją miękką i odstałą wodą o temperaturze pokojowej;
- Przesuszone powietrze – anturium preferuje wysoką wilgotność powietrza, dlatego należy je regularnie zraszać lub postawić na tacce z mokrym keramzytem;
- Za wysoka temperatura uprawy – zimą anturium powinniśmy przetrzymywać w temperaturze od 16 do 18°C. W czasie wegetacji temperatura uprawy może być wyższa, ale nie powinna przekraczać 24°C.
Anturium w optymalnych warunkach może kwitnąć przez okrągły rok. Fot. 123RF.com
Przeczytaj również: Liście skrzydłokwiatu brązowieją? 8 najczęstszych przyczyn i prostych rozwiązań problemu
Domowa odżywka na wzmocnienie anturium
Niedobór składników odżywczych podłożu może wstrzymać kwitnienie anturium. Szkodliwe dla rośliny jest jednak również jej przenawożenie, zwłaszcza wskutek nadmiaru azotu. Jeżeli będziemy zasilać ją preparatami bogatymi w ten pierwiastek, silnie rozwiną się jej liście, nie doczekamy się zaś kwiatów. Warto natomiast stosować nawozy bogate w potas i fosfor, które zawierają niewielką ilość azotu, ponieważ takie środki skłaniają anturium do kwitnienia.
Nie musimy używać gotowych nawozów ze sklepów ogrodniczych. Preparat o optymalnym składzie możemy przygotować w domowym zaciszu, wykorzystując 2 składniki, które każdy z nas ma pod ręką. Do zrobienia domowej odżywki potrzebujemy skórek z banana zawierających potas oraz fosfor, czyli związki niezbędne do długiego i obfitego kwitnienia rośliny. Przyda się nam również czosnek, którego antybakteryjne i przeciwgrzybicze właściwości sprawią, że nawóz nie tylko zasili anturium w składniki pokarmowe, ale także wzmocni roślinę.
Jak przygotować domową odżywkę na wzmocnienie anturium? Oto prosty przepis:
- skórkę z 1 banana kroimy na małe kawałki i wrzucamy do litrowego słoika,
- następnie obieramy 2 ząbki czosnku, przeciskamy je przez praskę i dodajemy do naczynia,
- całość zalewamy taką ilością przegotowanej wody, aby wypełnić słoik,
- naczynie zamykamy i odstawiamy w ciemne miejsce o temperaturze pokojowej na 2 dni,
- po tym czasie płyn przelewamy przez sito, oddzielając resztki.
Tak przygotowaną odżywką zasilamy anturium raz na miesiąc. Roślina nie tylko spektakularnie zakwitnie, ale również poprawi się jej kondycja i będzie bujnie wzrastać.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Sansewieria nie tylko oczyszcza powietrze. Dbaj o nią, bo ma inne właściwości lecznicze
Odżywka z cebuli do storczyków. Podlewaj regularnie, pąki szybko wyrosną
Bezpieczne rośliny doniczkowe do pokoju dziecka. Nie tylko oczyszczą powietrze