Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Pięknie kwitnie aż do kwietnia. Jak pielęgnować kalię doniczkową, by regularnie wypuszczała kwiaty

Kalie doniczkowe to rośliny, które barwnie kwitną od stycznia do kwietnia. Dzięki różnorodnej kolorystyce potrafią sprawić, że w najbardziej pochmurne zimowe dni, czujemy powiew wiosny. Jak pielęgnować kalie w okresie kwitnienia oraz w czasie ich spoczynku. Co robić, gdy kalia zaczyna marnieć, a jej liście więdną i usychają. Podpowiadamy.

Pięknie kwitnie aż do kwietnia. Jak pielęgnować kalię doniczkową, by regularnie wypuszczała kwiaty
Kalla doniczkowa efektownie kwitnie zimą, ale muszą mieć odpowiednie warunki. Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Kalia, cantedeskia, kalla lub kalijka, nazywana potocznie kalią, to piękny kwiat, który przez swoje bardzo dekoracyjne liście stanowi stylową ozdobę każdego mieszkania. Ta modna roślina jest znana przede wszystkim z tego, że kwitnie zimą. W Polsce kalię najczęściej uprawia się w doniczkach, jednak coraz bardziej popularna staje się jej uprawa w ogrodzie.

Kalia doniczkowa – charakterystyka 

Rośliny ozdobne, zwłaszcza te, które pochodzą z krajów egzotycznych często mają skomplikowane nazwy. Tak właśnie jest w przypadku kalii. Kwiat ten należy do rodziny obrazkowatych (Araceae) i zwykle mówi się na niego kalla, kalia lub kalijka. Setki lat temu rośliny te były uznawane za przedstawicieli innego rodzaju – calla. Mimo że ich klasyfikacja uległa zmianie, to dalej te popularne kwiaty domowe określa się pierwotną nazwą jej rodziny. 

Najpopularniejszym gatunkiem kalii jest kalia etiopska (Zantedeschia aethiopica). Co ciekawe, w Polsce większość okazów tej rośliny kwitnie zimą. Pierwsze kwiaty kalii można zauważyć już na przełomie grudnia i stycznia, a utrzymują się one na grubych łodygach aż do kwietnia. Piękna cantedeskia posadzona na ogrodowych rabatach rozwija się wraz z początkiem czerwca. 

Naturalnym środowiskiem występowania kalii są Afryka Południowa, Nowa Zelandia, USA i RPA. Tam roślina, inaczej niż w Polsce wyjątkowo zakwita latem. 

Mięsiste i strzałkowate liście kalii występują w wielu kolorach. Mogą być białe, żółte, czerwone, pomarańczowe, a nawet fioletowe. Zdarzają się okazy z widocznymi przebarwieniami lub plamkami. Liście nazywa się potocznie kwiatami. Jest to błędne stwierdzenie, ponieważ kwiaty kalijki wyglądają zupełnie inaczej. Są nimi niewielkie, drobne kwiatostany, kształtem przypominające żółtą kolbę. Posadka, czyli dekoracyjny liść kalii otaczając szypułkę tworzy malowniczy efekt wizualny tejże rośliny. Botanicy określają ją jako łódkowatą pochwę.  

Dojrzałe egzemplarze kalii osiągają ok. 80 cm wysokości. Kalia nie wymaga głębokiego ukorzenienia. Podziemne części rośliny nazywa się bulwami, kłączami lub łodygami. 

Przeczytaj również: Rośliny doniczkowe będą rosły jak na drożdżach. Zrób domową odżywkę do kwiatów

Kalia występuje w wielu różnych kolorach. Fot. Pixabay

Jak pielęgnować kalię doniczkową

Stanowisko

Kalia nie należy do roślin łatwych w uprawie. Jest wręcz bardzo wymagająca. Warto zapewnić kalii stanowisko mocno nasłonecznione. Posadzona w ogrodzie, wymaga dużej ilości światła. Jest też rośliną ciepłolubną. Istnieją jednak odmiany kalijki, które preferują półcień. 

Podlewanie

Cantedeskia dobrze rośnie w glebach lekkich i przepuszczalnych o obojętnym odczynie pH. Warto pamiętać o częstym nawadnianiu kalii. Ziemia, w której rośnie powinna być stale wilgotna. Podlewanie kalii powinno się odbywać od dwóch do trzech razy w tygodniu. W okresie kwitnienia zaleca się opryskiwać wodą liście rośliny lub przecierać je nawilżoną szmatką. 

Nawożenie

Ważnym zabiegiem, zwłaszcza w okresie wegetacji rośliny, jest jej nawożenie. W tym celu należy zasilać kalijkę nawozami wieloskładnikowymi przeznaczonymi dla roślin kwitnących. Nawożenie kalii powinno się rozpocząć wiosną i trwać do końca lata. Dzięki cennym substancjom odżywczym cantedeskia będzie odpowiednio przygotowana do spoczynku.  

Przeczytaj również: Domowe mikstury do nawożenia kwiatów

Przesadzanie

Kalię bez problemu zakupisz w większym sklepie ogrodniczym. Rośliny te są zwykle sprzedawane w małych doniczkach. Z racji tego, że kwiat szybko się rozwija, należy go szybko przesadzić. Nowy pojemnik powinien być większy, a ziemia - świeża. Najlepiej przesadzać kalię raz w roku – jesienią. Wówczas przezimowana roślina będzie gotowa do ponownego kwitnienia. Przesadzanie rośliny jest bardzo ważne, ponieważ nie lubi ona resztek nawozów obecnych w podłożu. 

Rozmnażanie 

Kalia wymaga szczególnej opieki zwłaszcza wiosną, po okresie zimowania. Wtedy należy przenieść roślinę w cieplejsze miejsce. Jest to także odpowiedni moment na jej rozmnożenie.  

Samo rozmnażanie kalii nie jest specjalnie skomplikowane. Odbywa się ono najczęściej przez podział kłączy rośliny (dzieli się tylko te o większych rozmiarach), a następnie ponownie sadzi w doniczkach ze świeżą, próchniczą ziemią. 

Warto mieć na uwadze fakt, że kalia ogrodowa nie zakwitnie od razu. Na zadowalający efekt wizualny trzeba trochę poczekać. Zwykle kwiaty pokazują się po dwóch latach. Pierwszy rok, od momentu rozmnożenia jest czasem, w którym cantedeskia może jedynie wypuścić liście. Aby roślina całkowicie zakwitła, jej kłącza muszą się wzmocnić i dobrze ukorzenić w glebie. 

W pielęgnacji kalii należy pamiętać o kilku kwestiach związanych przede wszystkim z okresem jej kwitnienia i zimowania. 

  • W okresie kwitnienia kalia wymaga jasnego, słonecznego i ciepłego stanowiska. Temperatura takiego miejsca powinna wynosić od 16 do 20°C. 

  • Powinno się zapewnić roślinie stale wilgotną glebę. Cantedeskia lubi mieć wilgotne podłoże. Warto jednak nie przesadzać z ilością wody w doniczce, ponieważ w innym wypadku kwiat zacznie więdnąć lub gnić. 

  • Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest obfite podlewanie rośliny, szczególnie jesienią, w okresie jej ponownego wzrostu. Natomiast zimą, kiedy roślina kwitnie, powinno się ją nawadniać nieco rzadziej. Z kolei lato to czas, w którym kalia zimuje, wtedy jej podlewanie można całkowicie ograniczyć. 

  • Roślina przekwita na przełomie kwietnia i maja, wówczas należy ją podlewać sporadycznie niewielką ilością wody. 

  • Zdarza się, że na liściach rośliny można zauważyć częściowe przesuszenia lub delikatne brązowe plamki. W takim wypadku powinno się przenieść cantedeskię do jasnego, ale chłodniejszego pomieszczenia. W takim miejscu można ją przechować, do momentu jej ponownego wzrostu. W tym czasie można ją delikatnie podlewać oraz zasilać nawozami do roślin kwitnących. 

  • Aby zachować estetyczny wygląd rośliny, przeschnięte lub przebarwione posadki kalii można obciąć. Przycinanie kalii powinno się odbywać również w momencie wypuszczenia przez roślinę pierwszych sezonowych kwiatów, które szybko przekwitają. Stare, pożółkłe i przesuszone liście rośliny również należy systematycznie podcinać. 

Jak można zauważyć, kalia jest dość specyficznym gatunkiem rośliny, która o każdej porze roku wymaga innych czynności pielęgnacyjnych. Jednak, aby móc cieszyć się pięknymi, dekoracyjnymi, zdrowymi i kolorowymi kwiatami oraz liśćmi, warto zapewnić jej odpowiednią opiekę. 

Źródło: Jak uprawiać kalle. Youtube.com. Kanał: Rytmy Natury

Jak rozpoznać, że kalia choruje

Cantedeskia to roślina, która może być podatna na choroby w momencie, gdy jest źle pielęgnowana. Najczęstszym objawem chorobowym jest powstanie tzw. mokrej zgnilizny bakteryjnej spowodowanej zbyt obfitym podlewaniem. Efekt choroby kalii można dostrzec u nasady liści rośliny. Wówczas pojawiają się na nich typowe dla tego schorzenia brązowe plamki. Oprócz tego, charakterystyczną cechą jest nieprzyjemny zapach wydzielany przez kalię. Jeśli więc na swoich kwiatach zaobserwujesz podobne objawy działaj natychmiast. Może się okazać, że silnie zainfekowanej rośliny nie uda się już uratować. 

Z kolei najczęściej atakującymi roślinę szkodnikami są przędziorki. Duża ilość tych malutkich pajączków powoduje usychanie liści lub tworzenie się na nich żółtych plam. W walce z przędziorkami poleca się używanie preparatów grupy akarycydów.  

Bywa, że kalijka może zostać zainfekowana przez wełnowce. Dobrym sposobem na pozbycie się owadów jest przecieranie liści rośliny roztworem wody z dodatkiem szarego mydła lub spirytusu. 

Przeczytaj również: Skrzydłokwiat żółknie i brązowieje na końcach? Stary babciny sposób na to, by miał duże liście i piękne kwiaty

Kalia to przepiękna roślina, która dzięki swym ozdobnym kwiatom i liściom jest w stanie przez długi czas zdobić mieszkalne wnętrza. Uprawiana w ogrodzie, na pewno zwróci uwagę niejednego miłośnika roślin. Jednak, aby kwiaty z rodziny obrazkowatych wyglądały efektownie, należy zapewnić im prawidłową opiekę. 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.