Spis treści:
- Co to jest piaskowanie trawnika? Korzyści z zabiegu
- Kiedy piaskować trawnik?
- Jak piaskować trawnik krok po kroku?
- Jaki piasek do piaskowania trawnika?
Co to jest piaskowanie trawnika? Korzyści z zabiegu
Piaskowanie trawnika to nic innego jak posypywanie murawy warstwą specjalnego piasku. Celem takiego działania jest polepszenie właściwości fizykochemicznych gleby. Ale nie tylko. Piaskowanie trawnika przynosi szereg korzyści, m.in.:
- poprawia przepuszczalność podłoża (szczególnie gliniastego lub ubitego) – dzięki temu gleba lepiej wchłania wodę, co ogranicza powstawanie zastojów i kałuż na powierzchni murawy;
- rozluźnia wierzchnią warstwę ziemi – ułatwia przenikanie wody i powietrza w głębsze warstwy, stwarzając lepsze warunki do rozwoju korzeni. Dzięki temu murawa jest bujna i zdrowa;
- ułatwia wchłanianie się nawozów rozprowadzonych na trawniku w postacie granulatu;
- uzupełnia wszelkiego rodzaju nierówności na murawie – drobna struktura piasku wnika w ubytki, wypełniając małe zagłębienia (do 15 mm);
- pomaga ukryć niedoskonałości trawnika rozłożonego z rolki;
- zapobiega rozwojowi mchu, chwastów oraz wszelkiego rodzaju chorób trawy.
Kiedy piaskować trawnik?
Nie ma ściśle określonego terminu piaskowania trawnika – można je przeprowadzić w zasadzie cały rok. Wielu ogrodników zaleca wykonanie tego zabiegu wiosną, tuż po aeracji i wertykulacji. Dzięki temu piasek zostanie równomiernie rozprowadzony po trawniku i od razu wniknie w otwory w glebie powstałe przy napowietrzaniu. Niektórzy z kolei zalecają piaskowanie trawnika późnym latem, w okresie najintensywniejszego rozwoju korzeni traw. Jeżeli trawa rośnie na wyjątkowo trudnym podłożu (np. gliniastym), zabieg ten można przeprowadzać nawet kilka razy w roku. Wszystko zależy od kondycji samego trawnika.
Istotnym czynnikiem sprzyjającym skutecznemu piaskowaniu murawy jest pogoda. Zabieg ten najlepiej wykonać w słoneczny i bezwietrzny dzień, aby piasek równomiernie rozłożył się na powierzchni trawnika. Dobrze by było wykonać piaskowanie przed spodziewanymi opadami deszczu, ponieważ piasek wtedy szybko się wchłonie w glebę.
Przeczytaj również: Nawożenie trawnika wiosną. Jak i czym nawozić trawnik na wiosnę? Naturalne sposoby na chwasty na trawniku
Sprawdź, jak i czym nawozić trawę na wiosnę, by była intensywnie zielona i zdrowa. Fot.123RF/CanvaPro
Jak piaskować trawnik krok po kroku?
Przed przystąpieniem do rozsypywania piasku na trawniku, warto go do tego odpowiednio przygotować. Powierzchnia murawy powinna być wcześniej skoszona, co ułatwi wniknięcie piasku w podłoże. Sam zabieg piaskowania trawnika jest dość prostym procesem ogrodniczym i nie wymaga szczególnych przygotowań czy narzędzi. W przypadku małego trawnika czynność tę z pewnością można wykonać ręcznie. W tym celu pasek najlepiej przesypać do dużego wiadra lub na taczkę. Mieszankę można rozrzucić ręcznie lub łopatą, a następnie wyrównać grabiami. Bardzo istotne jest, aby rozprowadzić piasek równomiernie, o wysokości nie większej niż 5 mm.
W przypadku, gdy powierzchnia trawnika jest bardzo duża, ręczne rozrzucanie piasku może być męczące. W tym celu doskonale się sprawdzi piaskarka, która jest wyposażona w specjalne wałki i otwory, dzięki którym rozprowadza mieszankę piasku równomiernie i nie angażując ludzkiej siły.
Jaki piasek do piaskowania trawnika?
Do piaskowania trawnika najczęściej stosuje się suchy piasek rzeczny o grubości ziarna 0,5-0,8 mm. Na rynku nie brakuje gotowych mieszanek, idealnie dobranych do konkretnych rodzajów gleb i potrzeb trawnika. Można też stworzyć je samodzielnie. Do piasku dosypuje się takie składniki, jak:
- kreda – działa podobnie jak wapno, podnosi pH kwaśnych gleb i ogranicza rozwój mchu oraz chwastów;
- sucha glina – zagęszcza glebę, poprawia jej strukturę oraz pomaga zatrzymywać wodę w systemie korzeniowym;
- torf lub kompost – dostarczają do gleby łatwo przyswajalne składniki odżywcze.
Rodzaj mieszanki i jej proporcje uzależnione są od podłoża, na którym ma zostać przeprowadzone piaskowanie. Dlatego mieszanki należy dobierać indywidualnie według aktualnych potrzeb naszego trawnika. Na glebach piaszczystych najlepiej się sprawdzi mieszanka bogata w substrat torfowy i glinę, z kolei na glebach ciężkich – z przeważającą zawartością piasku.
Bardzo ważne jest, aby dopasować ilość mieszanki do piaskowania. Zbyt mała ilość piasku nie przyniesie pożądanego efektu, natomiast jego nadmiar nie wchłonie się należycie w glebę. Przyjmuje się, że na każdy 1 metr kwadratowy trawnika powinno przypadać od 3 do 5 kg mieszanki piasku.
Przeczytaj również: Czy mączka bazaltowa jest szkodliwa? Ten nawóz jest bardzo niedoceniany
"Rolnicy": Swojskie cytrusy w przydomowej szklarni na INTERIA.TV.