Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Piaskowanie trawnika. Obowiązkowy zabieg na wiosnę w twoim ogrodzie

Jeśli marzysz o pięknej, gęstej i soczyście zielonej murawie, powinieneś stosować odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Oprócz koszenia i nawożenia warto też zadbać o piaskowanie trawnika. Na czym polega ten zabieg i dlaczego warto go wykonywać? Dowiedz się, jak i kiedy piaskować trawnik, a także jaką mieszankę piasku zastosować.    

Piaskowanie trawnika. Obowiązkowy zabieg na wiosnę w twoim ogrodzie
Piaskowanie trawnika to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym murawa rośnie silna i zdrowa. Fot.CanvaPro

Spis treści:

Co to jest piaskowanie trawnika? Korzyści z zabiegu

Piaskowanie trawnika to nic innego jak posypywanie murawy warstwą specjalnego piasku. Celem takiego działania jest polepszenie właściwości fizykochemicznych gleby. Ale nie tylko. Piaskowanie trawnika przynosi szereg korzyści, m.in.:

  • poprawia przepuszczalność podłoża (szczególnie gliniastego lub ubitego) – dzięki temu gleba lepiej wchłania wodę, co ogranicza powstawanie zastojów i kałuż na powierzchni murawy;
  • rozluźnia wierzchnią warstwę ziemi – ułatwia przenikanie wody i powietrza w głębsze warstwy, stwarzając lepsze warunki do rozwoju korzeni. Dzięki temu murawa jest bujna i zdrowa;
  • ułatwia wchłanianie się nawozów rozprowadzonych na trawniku w postacie granulatu;
  • uzupełnia wszelkiego rodzaju nierówności na murawie – drobna struktura piasku wnika w ubytki, wypełniając małe zagłębienia (do 15 mm);
  • pomaga ukryć niedoskonałości trawnika rozłożonego z rolki;
  • zapobiega rozwojowi mchu, chwastów oraz wszelkiego rodzaju chorób trawy.

Kiedy piaskować trawnik?

Nie ma ściśle określonego terminu piaskowania trawnika – można je przeprowadzić w zasadzie cały rok. Wielu ogrodników zaleca wykonanie tego zabiegu wiosną, tuż po aeracji i wertykulacji. Dzięki temu piasek zostanie równomiernie rozprowadzony po trawniku i od razu wniknie w otwory w glebie powstałe przy napowietrzaniu. Niektórzy z kolei zalecają piaskowanie trawnika późnym latem, w okresie najintensywniejszego rozwoju korzeni traw. Jeżeli trawa rośnie na wyjątkowo trudnym podłożu (np. gliniastym), zabieg ten można przeprowadzać nawet kilka razy w roku. Wszystko zależy od kondycji samego trawnika.   

Istotnym czynnikiem sprzyjającym skutecznemu piaskowaniu murawy jest pogoda. Zabieg ten najlepiej wykonać w słoneczny i bezwietrzny dzień, aby piasek równomiernie rozłożył się na powierzchni trawnika. Dobrze by było wykonać piaskowanie przed spodziewanymi opadami deszczu, ponieważ piasek wtedy szybko się wchłonie w glebę.   

Przeczytaj również: Nawożenie trawnika wiosną. Jak i czym nawozić trawnik na wiosnę? Naturalne sposoby na chwasty na trawniku

piaskowanie trawnika Sprawdź, jak i czym nawozić trawę na wiosnę, by była intensywnie zielona i zdrowa. Fot.123RF/CanvaPro

Jak piaskować trawnik krok po kroku?

Przed przystąpieniem do rozsypywania piasku na trawniku, warto go do tego odpowiednio przygotować. Powierzchnia murawy powinna być wcześniej skoszona, co ułatwi wniknięcie piasku w podłoże. Sam zabieg piaskowania trawnika jest dość prostym procesem ogrodniczym i nie wymaga szczególnych przygotowań czy narzędzi. W przypadku małego trawnika czynność tę z pewnością można wykonać ręcznie. W tym celu pasek najlepiej przesypać do dużego wiadra lub na taczkę. Mieszankę można rozrzucić ręcznie lub łopatą, a następnie wyrównać grabiami. Bardzo istotne jest, aby rozprowadzić piasek równomiernie, o wysokości nie większej niż 5 mm.   

W przypadku, gdy powierzchnia trawnika jest bardzo duża, ręczne rozrzucanie piasku może być męczące. W tym celu doskonale się sprawdzi piaskarka, która jest wyposażona w specjalne wałki i otwory, dzięki którym rozprowadza mieszankę piasku równomiernie i nie angażując ludzkiej siły.   

Jaki piasek do piaskowania trawnika?

Do piaskowania trawnika najczęściej stosuje się suchy piasek rzeczny o grubości ziarna 0,5-0,8 mm. Na rynku nie brakuje gotowych mieszanek, idealnie dobranych do konkretnych rodzajów gleb i potrzeb trawnika. Można też stworzyć je samodzielnie. Do piasku dosypuje się takie składniki, jak:

  • kreda – działa podobnie jak wapno, podnosi pH kwaśnych gleb i ogranicza rozwój mchu oraz chwastów;
  • sucha glina – zagęszcza glebę, poprawia jej strukturę oraz pomaga zatrzymywać wodę w systemie korzeniowym;
  • torf lub kompost – dostarczają do gleby łatwo przyswajalne składniki odżywcze.

Rodzaj mieszanki i jej proporcje uzależnione są od podłoża, na którym ma zostać przeprowadzone piaskowanie. Dlatego mieszanki należy dobierać indywidualnie według aktualnych potrzeb naszego trawnika. Na glebach piaszczystych najlepiej się sprawdzi mieszanka bogata w substrat torfowy i glinę, z kolei na glebach ciężkich – z przeważającą zawartością piasku.

Bardzo ważne jest, aby dopasować ilość mieszanki do piaskowania. Zbyt mała ilość piasku nie przyniesie pożądanego efektu, natomiast jego nadmiar nie wchłonie się należycie w glebę. Przyjmuje się, że na każdy 1 metr kwadratowy trawnika powinno przypadać od 3 do 5 kg mieszanki piasku.    

Przeczytaj również: Czy mączka bazaltowa jest szkodliwa? Ten nawóz jest bardzo niedoceniany

"Rolnicy": Swojskie cytrusy w przydomowej szklarni na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.