Spis treści:
- Co to są rośliny wskaźnikowe?
- Rośliny wskaźnikowe a odczyn gleby
- Rośliny wskaźnikowe a składniki mineralne
- Gatunki wskaźnikowe - przykłady
Co to są rośliny wskaźnikowe?
Jeżeli chodzi o to, czym są rośliny wskaźnikowe, to są to gatunki, które porastają wyłącznie obszary o konkretnych właściwościach. Charakteryzują się one wąskim zakresem tolerancji na jeden lub więcej czynników środowiskowych, dlatego, gdy stanowisko jest do nich niedopasowane, kondycją roślin wskaźnikowych jest słaba.
Dzięki temu w przybliżeniu pozwalają one określić: typ podłoża, jego odczyn, wilgotność, temperatura, poziom nasłonecznienia, stopień zanieczyszczenia czy stężenia soli mineralnych w glebie. A to z kolei ułatwia ogrodnikom przygotowanie odpowiednich warunków do uprawy roślin, które chcą posadzić.
Przeczytaj również: Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów
Rośliny wskaźnikowe a odczyn gleby
Najlepszym sposobem, aby zbadać odczyn gleby, jest wykorzystanie do tego celu specjalnych przyrządów, takich jak: kwasomierz glebowy i zbadanie próbek w laboratorium. Nie wszyscy mają jednak możliwość skorzystania z tak zaawansowanych metod i wtedy z pomocą mogą przyjść nam rośliny. Wiele z nich to gatunki powszechnie uznawane za chwasty.
Gatunki wskaźnikowe - przykłady
Konkretne gatunki wskaźnikowe pomogą nam określić odczyn gleby w naszym ogrodzie tak, aby, jak najlepiej dopasować ziemię pod uprawę interesującej nas rośliny.
- gatunki wskaźnikowe a odczyn gleby - lekko kwaśny
O tym, że w swoim ogrodzie mamy do czynienia z podłożem kwaśnym lub lekko kwaśnym świadczyć może dobry wzrost takich gatunków wskaźnikowych jak: koniczyna polna, skrzyp, fiołek trójbarwny, rdest kolankowy czy szczaw.
- gatunki wskaźnikowe a odczyn gleby - zasadowy
W podłożu zasadowym najlepiej powinny czuć się takie chwasty jak: wilczomlecze, tobołki polne, pokrzywa żegawka, szałwia łąkowa, dziurawiec, bodziszek czy cykoria podróżnik.
- gatunki wskaźnikowe a odczyn gleby - obojętny
O odczynie obojętnym gleby świadczyć może natomiast występowanie na danym obszarze gatunków wskaźnikowych chwastów takich jak: taszniki pospolite czy przetaczniki polne.
Przeczytaj również: Floksy – kwiaty, których pozazdroszczą ci sąsiedzi. Kiedy sadzić i jak pielęgnować ogniki?
Rośliny wskaźnikowe a składniki mineralne
Istnieje także zależność pomiędzy roślinami wskaźnikowymi a składnikami mineralnymi, które występują w podłożu na danym obszarze. Nie bez powodu gleby bogate w fosfor i potas na ogół porośnięte są koniczyną białą, a te, którym tego pierwiastka brakuje – mietlicą pospolitą.
- Rośliny wskaźnikowe gleb o wysokiej zawartości azotu
I tak możemy zauważyć, że w przypadku silnego wzrostu pokrzywy, komosy, cykorii, podagryczników, serdeczników i gwiazdnic pospolitych mamy do czynienia z ziemią o dużej zawartości azotu.
- Rośliny wskaźnikowe gleb o niskiej zawartości azotu
Z kolei, gdy tego minerału jest w ziemi zbyt mało, na grządce zauważymy przede wszystkim skupiska: fiołków, wrzosów, wyczyńców polnych, babek lancetowatych i koniczyny białej.
- Rośliny wskaźnikowe gleb o niskiej zawartości wapnia
Rośliny wskaźnikowe gleb o niskiej zawartości wapnia to przede wszystkim chabry bławatki, pięciorniki, rumianek polny, fiołki polne i maruny nadmorskie.
- Rośliny wskaźnikowe gleb o wysokiej zawartości wapnia
Na glebach o wysokiej zawartości wapnia dostrzeżemy jaskry rozłogowe, osety zwisłe, gorczycę polną, podbiał pospolity czy szałwię łąkową, ostróżeczkę polną czy groszek bulwiasty.
- Rośliny wskaźnikowe gleb wilgotnych
Wśród roślin wskaźnikowych na glebach wilgotnych często spotykane są: skrzyp, trzcina i krwawnice pospolite. Występują tam również przetaczniki bobrowniczki i sitowie leśne.
- Rośliny wskaźnikowe gleb próchniczych
Rośliny wskaźnikowe gleb próchniczych to przede wszystkim konwalijki dwulistne. Poza nimi spotykane są także marzanki wonne.
Źródło: PWN, opracowanie własne
Przeczytaj również: Pękanie pomidorów na krzaku. Dlaczego pomidory pękają i jak temu zapobiegać?
Oczyszczacz powietrza? Lepiej trzymaj w domu te rośliny na INTERIA.TV.