Porady ogrodnicze

Jej liście reagują nawet na delikatny podmuch wiatru. Jak uprawiać mimozę?

Szukasz wyjątkowej rośliny doniczkowej? Mimoza wstydliwa to bez wątpienia jeden z takich okazów. Wyróżnia się nie tyle swoim wyglądem, ponieważ ten jest dość przeciętny. Szczególnie interesujące są małe listki reagujące na podmuch wiatru i dotyk. Dowiedz się, jak wygląda uprawa mimozy w doniczce, jakie ma wymagania i co warto wiedzieć o jej pielęgnacji. 

Jej liście reagują nawet na delikatny podmuch wiatru. Jak uprawiać mimozę?
Mimozę wstydliwą można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w domu, w doniczce Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się: 

Mimoza – charakterystyka rośliny 

Mimoza wstydliwa znana także jako Mimosa pudica lub czułek wstydliwy — chociaż drugie z określeń można spotkać zdecydowanie rzadziej. Jest to roślina tropikalna pochodząca z Ameryki Południowej, chociaż bardzo szybko zdobyła popularność na całym świecie. Zalicza się ją do rodziny bylin, chociaż w wielu krajach uważana jest za chwast. 

Pomimo swojej dość wyjątkowej nazwy nie jest zbyt okazałą rośliną. Co prawda, jej kwiaty tworzące pierzaste kule przypominające mały pompon prezentują się dość ciekawie. Z pewnością nie jest to jednak okaz, który ktoś mógłby nazwać najpiękniejszym wśród roślin. Okazuje się natomiast, że nie to jest najważniejsze. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się bowiem reakcje mimozy. Te natomiast następują w związku z mocniejszym podmuchem wiatru lub dotknięciem listków przez człowieka czy zwierzę. Nie bez znaczenia jest tu określenie "wstydliwa". Listki zwijają się i lekko opadają, jak gdyby roślina chciała się ukryć. To właśnie czyni ją wyjątkową. 

Reakcja po dotknięciu listków nie jest zjawiskiem, którego nie da się wytłumaczyć naukowo. Okazuje się bowiem, że wynika ona z regulacji wody w komórkach listków mimozy. Nagłe dotknięcie czy nawet zbyt duża ekspozycja na słońce sprawia, że zachodzi sztywnienie. To ono wzmaga zwijanie się listków mimozy. 

Mimoza – uprawa i wymagania glebowe 

Mimoza wstydliwa może być uprawiana zarówno w ogrodach, jak i w domach — w doniczkach. W naturalnych warunkach osiąga zdecydowanie większe rozmiary. Może rozrastać się na ponad metr szerokości, a jej wysokość to nawet do 70-75 cm. Przybiera wówczas formę krzewu ozdobnego. Mimoza uprawiana w doniczkach jest natomiast zdecydowanie mniejszą rośliną. Jej rozrost ogranicza przede wszystkim naczynie, w którym jest umieszczona. Nie trzeba więc obawiać się, że zbytnio się rozrośnie i zajmie dużo miejsca. 

Jeżeli chodzi o same wymagania, to te mimoza ma naprawdę niewielkie — szczególnie w kwestii gleby. Bardzo dobrze sprawdzi się podłoże uniwersalne do kwiatów. Może natomiast nieco wzbogacić je torfem i dodać drobny piasek. Roślina jest nieco bardzo wymagająca w kwestii stanowiska. Powinno ono być odpowiednio jasne, natomiast nie można narażać mimozy na bezpośrednie nasłonecznienie — zdecydowanie lepsze jest dla niej światło rozproszone. Donicy nie należy więc umieszczać bezpośrednio na parapecie, lecz wybierać miejsca blisko okien — na ziemi lub lekkim podwyższeniu np. kwietniku czy konsoli. 

Mimoza – podlewanie rośliny 

Mimoza wstydliwa jest rośliną, która lubi umiar w podlewaniu. Nie masz doświadczenia z kwiatami doniczkowymi i zastanawiasz się, co to oznacza? Wystarczy, że będziesz kontrolować wierzchnią warstwę ziemi w doniczce. Jeżeli ta będzie wilgotna, to oznacza, że nie jest konieczne kolejne podlewanie.  

Warto także zauważyć, że czułek wstydliwy nie toleruje suchego powietrza. Jeżeli więc wilgotność w domu spada, to należy zastosować dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne. Jednym z nich i wyjątkowo prostym, z którym na pewno sobie poradzisz jest po prostu zraszanie liści. Zwróć jednak uwagę na temperaturę wody — nie może być ona ani zbyt ciepła, ani zbyt zimna. Najlepsza będzie taka, która ma około 18-21°C. 

Woda do podlewania mimozy nie może być ani za zimna, ani za ciepła Fot. 123RF/PICSEL

Czy mimoza wstydliwa wymaga nawożenia? 

Mimoza to jedna z tych roślin, które wymagają regularnego nawożenia. Dzięki temu można cieszyć się pięknym wyglądem, okazałymi kwiatami i zdrowymi liśćmi. Co ciekawe, odżywianie czułka wstydliwego wykonuje się bardzo często, ponieważ raz na dwa tygodnie. W tym celu stosuje się także dość mocne mieszanki przeznaczone dla okazów kwitnących. Bardzo ważne jest, aby te miały w swoim składzie potas. Zależnie od wybranego preparatu rozpuszcza się go w odpowiedniej ilości wody — według wskazania na etykiecie dołączonej przez producenta. Następnie aplikuje się nawóz zgodnie ze wskazówkami. 

Czułek wstydliwy – podstawowe porady pielęgnacyjne 

Uprawa mimozy w doniczce może być nieco skomplikowana dla początkujących miłośników roślin. Dlatego bardzo często podaje się skrócony plan pielęgnacji, który można łatwo zapamiętać i wdrożyć w codzienne działanie. Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje w tak zwanej "pigułce". 

  • Mimoza potrzebuje uniwersalnej gleby — dobrze, jeśli ta jest wzbogacona w torf i piasek.
  • Najlepsza dla mimozy wstydliwej jest temperatura pokojowa — idealnej warunki to 18-21°C.
  • Stanowisko dla czułka wstydliwego powinno być słoneczne — ale promienie nie mogą być bezpośrednie, a rozproszone. 
  • Podlewanie rośliny wykonuje się regularnie, ale dopiero wtedy, kiedy ziemia staje się lekko sucha.
  • Jeżeli w domu spada wilgotność, a powietrze jest bardzo suche, to należy zraszać liście mimozy wodą w temperaturze pokojowej. 
  • Bardzo ważne jest regularne odżywianie mimozy specjalnym preparatem do roślin kwitnących. 

Latem, kiedy temperatura na zewnątrz nie jest zbyt wysoka, można wystawić mimozę na balkon czy taras, pamiętając o tym, że stanowisko nie powinno być zbyt nasłonecznione. Bardzo ważne jest także to, aby bez potrzeby nie dotykać listków rośliny. Chociaż ta reakcja wywołuje zdziwienie i jest szczególnie atrakcyjna dla młodszych domowników, to jednak nie jest zbyt korzystna dla mimozy. Każde zwinięcie i rozwinięcie listków to swego rodzaju utrata energii. Codzienne dotykanie może więc sprawić, że roślina szybko uschnie. 

Mimoza wstydliwa – choroby i szkodniki 

Czułek wstydliwy jest rośliną dość odporną na choroby. Może zdarzyć się, że przelanie wpłynie na gnicie korzeni, a niedostatecznie częste podlewanie na więdnięcie liści czy ich całkowicie uschnięcie. 

Sporym zagrożeniem są natomiast szkodniki, a dokładniej przędziorki, które mogą pojawić się na roślinie. Są to niewielkich rozmiarów pajączki, które mogą mieć kolor kremowy, żółty lub brązowy. Pojawiają się one przede wszystkim na listkach i gałązkach, dlatego warto je dokładnie obserwować, bo szkodniki są trudne do zauważenia. Czy można się ich pozbyć? Oczywiście. Mogą pomóc w tym domowe sposoby jak np. opryski przy pomocy wody z mydłem i olejem. Jednorazowe spryskanie listków będzie jednak niewystarczające. Najlepiej taki zabieg powtarzać przez cały tydzień. Jeżeli nie pomaga — należy zdecydować się na gotowe środki chemiczne. Warto jednak upewnić się przed ich użyciem, czy można stosować je w przypadku tej konkretnej rośliny. 

Mimoza to średniej urody roślina — prezentuje się dość przeciętnie. Nabiera jednak charakteru dzięki nietypowym zdolnościom do zamykania i otwierania listków. Jeżeli więc poszukujesz egzotycznego okazu, który wzbogaci twoją kolekcję kwiatów doniczkowych — czułek wstydliwy może być naprawdę trafionym okazem. Podstawowa pielęgnacja i zapewnienie mu odpowiednich warunków sprawi, że będzie rozwijał się prawidłowo. 

Przeczytaj również: 

Rozmnażanie pelargonii z sadzonek w kilku krokach. Szybko wypuszczą nowe kwiaty

Żelazna roślina dla początkujacych. Jak pielęgnować fikusa Ginseng?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jej liście reagują nawet na delikatny podmuch wiatru. Jak uprawiać mimozę?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.