Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak założyć ogród zamknięty w szkle? Poradnik krok po kroku

Znudziły ci się rośliny w tradycyjnych doniczkach? Szukasz pomysłu na niebanalną dekorację do swojego mieszkania? Załóż ogród w słoiku! Własny mikroekosystem zamknięty w szkle pozwoli ci doświadczyć bliskości natury. Podpowiadamy, jakie rośliny do słoika wybrać i jak krok po kroku założyć ogród w szkle.  

Jak założyć ogród zamknięty w szkle? Poradnik krok po kroku
Ja założyć ogród zamknięty w szkle? Wyjaśniamy Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Ogród w słoiku – co to takiego 

Ogród w słoiku to wielogatunkowa lub jednogatunkowa kompozycja roślinna stworzona w szklanym pojemniku.  

Sama idea uprawy roślin w szkle nie jest nowa. Już w XIX w. przewożono rośliny w szklanych naczyniach na statkach, zabezpieczając je w ten sposób przed działaniem szkodliwych czynników środowiskowych. Obecnie wyróżnia się dwa podstawowe typy ogrodów w szkle: zamknięte i otwarte.  

Zamknięty ogród w szkle to złożony, samowystarczalny mikroekosystem, w którym wytwarza się specyficzny mikroklimat. Tego typu ogród w słoiku nie wymaga podlewania czy nawożenia.  

Ogród bez podlewania sam utrzymuje wewnętrzną równowagę, czerpiąc ze środowiska zewnętrznego jedynie energię słoneczną. Zachodzące w nim przemiany umożliwiają roślinom przeprowadzanie fotosyntezy i wytwarzanie substancji odżywczych.  

Otwarty ogród w słoiku nie jest odizolowany od środowiska zewnętrznego, przez co nie stanowi odrębnego ekosystemu. Jest jednak interesującym elementem dekoracyjnym, który doskonale dopełnia wygląd nowoczesnych wnętrz. Uprawiane w nim rośliny, podobnie jak rośliny doniczkowe, wymagają regularnego podlewania.  

Zobacz więcej zdjęć

Jakie rośliny do słoika wybrać? 

Aby twój ogród w szkle zawsze zachwycał pięknym wyglądem, musisz starannie dobrać rośliny do słoika. W naczyniach otwartych najlepiej uprawiać rośliny światłolubne, o niskim zapotrzebowaniu na wodę i wolnym tempie wzrostu. Dobrym wyborem będą więc sukulenty, np. kaktusy, grubosze, aloes, eszeweria. W otwartych słoikach możesz tworzyć też jednogatunkowe kompozycje np. ze storczyków 

Jeśli chcesz założyć zamknięty ogród w słoiku, wybierz miniaturowe lub wolno rosnące rośliny zielone, które dobrze znoszą wysoką wilgotność powietrza. Odpowiednie będą m.in.: fitonia, bluszcz, widliczka, skrzydłokwiat, peperomia, trzykrotka i niektóre paprocie 

Zobacz więcej zdjęć

Jak założyć ogród w słoiku – krok po kroku 

Zamknięty ogród w szkle jest idealny dla osób, które chcą cieszyć się piękną zielenią w domu, a nie mają zbyt wiele czasu na zajmowanie się roślinami.  To również dobra propozycja dla tych, którzy poszukują nowych sposobów na wyeksponowanie swoich okazów. Jak przygotować swój własny ogród w szkle? 

Krok 1. Wybór roślin i naczynia 

Zakładanie ogrodu w szkle warto zacząć od stworzenia jego projektu. Zastanów się, czy chcesz stworzyć ogród pustynny, czy raczej las w słoiku. Przemyśl, jakie zestawienie roślin będzie wyglądało najbardziej efektownie. Aby kompozycja była spójna, wybieraj rośliny do słoika pochodzące z tych samych środowisk. Nigdy nie łącz gatunków znacznie różniących się tempem wzrostu czy wymaganiami.  

W zależności od swoich oczekiwań i wybranych roślin znajdź naczynie, które podkreśli charakter twojego ogrodu w słoiku. W wysokich pojemnikach dobrze prezentują się pnącza i rośliny o wzniesionym pokroju, w pękatych słojach doskonale wyglądają np. niskie rośliny okrywowe. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z uprawą roślin w szkle, zdecyduj się na naczynie o pojemności 1-2 l. 

Krok 2. Przygotowanie niezbędnych elementów 

Oprócz roślin i słoika do założenia ogrodu w szkle niezbędne będzie kilka innych elementów. Potrzebne ci będą: 

  • uniwersalna ziemia do ogrodu w słoiku służąca jako podłoże do wzrostu roślin; 
  • żwir (2-5 mm) lub keramzyt tworzący warstwę drenażową, chroniącą rośliny przed nadmiarem wody i gniciem; 
  • węgiel aktywowany pełniący funkcję filtra ograniczającego rozwój szkodliwych mikroorganizmów; 
  • dekoracje (np. szyszki, miniaturowe elementy architektoniczne, mech, kamyki, patyki, kora) uzupełniające roślinne kompozycje; 
  • narzędzia (np. szczypce, patyczki, pipeta) ułatwiające montaż poszczególnych elementów. 

Krok 3. Układanie podłoża 

Na dnie słoika umieść 2-4-centymetrową warstwę drenażową ze żwiru lub keramzytu. Następnie ułóż węgiel aktywowany. Na wierzchu powinna znajdować się ziemia do ogrodu w słoiku. Warstwa podłoża musi mieć 4-6 cm grubości.  

Po rozłożeniu podłoża uformuj wzniesienia – dzięki temu nadasz swojej kompozycji naturalny wygląd. Ziemię możesz pokryć dekoracyjnym żwirkiem lub większymi kamykami. Ozdobne podłoże wysyp wzdłuż ścianek słoika.  

Krok 4. Sadzenie roślin 

Kompozycja roślin w ogrodzie w słoiku powinna składać się maksymalnie z 3-4 gatunków. Wybieraj rośliny różniące się fakturami, pokrojami i kolorami. Nie przesadzaj z liczbą roślin – zbytnie zagęszczenie doprowadzi do konkurencji między nimi i zaburzy ich rozwój.  

Pamiętaj o pozostawieniu wolnej przestrzeni w słoiku, by rośliny mogły się swobodnie rozrastać. Sadząc rośliny, zachowaj układ piętrowy i postaraj się, by żadna z nich nie dotykała ścianek.  

Przed posadzeniem roślin uformuj wgłębienia w podłożu. Następnie umieść rośliny w ziemi, obsyp podłożem i lekko dociśnij. Po posadzeniu roślin delikatnie oczyść ścianki słoika z ziemi.  

Krok 5. Dekorowanie 

Gdy posadziłeś już wszystkie rośliny, możesz przystąpić do udekorowania swojego ogrodu w słoiku. Wystrój ogrodu w szkle zależy od twojej kreatywności. Między roślinami możesz ustawić skałki lub figurki, umieścić mech lub rozłożyć, kolorowe kamienie. Zadbaj o to, by wszystkie dekoracje utrzymane były w jednym stylu.  

Krok 6. Podlewanie 

Końcowy etap zakładania ogrodu w szkle to podlewanie. Użyj do niego przefiltrowanej, przegotowanej lub odstanej wody. Podlewaj rośliny, lejąc wodę po ściankach lub aplikując ją bezpośrednio na podłoże za pomocą pipety czy strzykawki. Po podlaniu ogrodu w szkle możesz go zamknąć. 

Zanim w ogrodzie w słoiku wytworzy się specyficzny mikroklimat, upłynie kilka tygodni. W tym czasie na ściankach naczynia może pojawiać się para. Jeśli zaobserwujesz takie zjawisko, otwórz słoik na kilkanaście minut, a gdy woda odparuje, ponownie go zamknij.  

Przez kilka pierwszych miesięcy po założeniu ogrodu w słoiku kontroluj wilgotność wewnątrz. Gdy zauważysz, że podłoże jest przesuszone, a rośliny tracą intensywny kolor, podlej ogród w szkle niewielką ilością wody.  

Krok 7: Wybór stanowiska 

Ogród w słoiku nie powinien stać w bezpośrednim zasięgu promieni słonecznych – mogłoby to doprowadzić do nadmiernego nagrzewania się szkła oraz „gotowania się” roślin wewnątrz. Nie należy umieszczać go też w pobliżu kaloryferów i innych źródeł ciepła. Najlepiej ustawić ogród w szkle na stanowisku półcienistym, gdzie dociera światło rozproszone.  

Jak zrobić dekorację z kaktusów w szklanym naczyniu? Pustynne terrarium z sukulentów krok po kroku, Youtube.com, kanał: Makeyourlifegreener  

Pielęgnacja ogrodu w słoiku 

Prawidłowo założony zamknięty ogród w słoiku nie potrzebuje zbytniej ingerencji. Zachodzą w nim procesy zbliżone do tych naturalnych. Gdy więc rośliny zaczynają chorować, zasychać, gnić świadczy to najczęściej o nieprawidłowościach na etapie zakładania mikroekosystemu lub nieszczelnym zamknięciu słoika. W razie problemów warto też rozważyć zmianę lokalizacji słoika.  

Zdarza się, że w ogrodzie w słoiku na skutek nadmiernej wilgotności rozwija się pleśń. Jeśli ją zauważysz, otwórz słoik i usuń chore rośliny. Otwarty ogród w szkle podlewaj co dwa tygodnie. Jeśli rośliny nadmiernie się rozrosły, pomyśl o ich przycięciu lub przesadzeniu do innego naczynia. 

Ogród w szkle może być doskonałą dekoracją twojego domu. To jednak nie tylko efektowna ozdoba, ale przede wszystkim żywy ekosystem. Jeśli więc chcesz mieć naturę zaraz na wyciągnięcie ręki, spróbuj stworzyć go w kilku prostych krokach – to świetna zabawa. 

Redakcja Deccoria.pl 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.