Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czy mączka bazaltowa jest szkodliwa? Ten nawóz jest bardzo niedoceniany

Mączka bazaltowa to naturalny i ekologiczny nawóz, który wspomaga wzrost i rozwój roślin. Dostarcza glebie odpowiednich składników odżywczych, a także chroni przed chorobami i szkodnikami. Mimo tego właściwości mączki bazaltowej są bardzo często niedoceniane. Czy mączka bazaltowa jest szkodliwa? Do czego ją stosować i co można nią nawozić?

Czy mączka bazaltowa jest szkodliwa? Ten nawóz jest bardzo niedoceniany
Mączka bazaltowa to uniwersalny nawóz. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Co to jest mączka bazaltowa?

Mączka bazaltowa to produkt naturalny, który powstaje poprzez zmielenie skały bazaltowej. Wyglądem przypomina cement, a ponadto jest tak samo ciężka. W składzie produktu znajduje się szereg cennych minerałów niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Stanowi bogate źródło krzemionki, glinu, żelaza, magnezu i wapnia. Ponadto zawiera sód, potas, fosfor, tytan, mangan, bor i siarkę.

Dostępna na rynku mączka bazaltowa występuje w kilku rodzajach:

  • mielona w worku – najbardziej tradycyjny wariant w formie pyłu;

  • mielona w „solniczce” – w wygodnym opakowaniu, które pozwala na dokładne dozowanie produktu;

  • granulowana – w porównaniu do klasycznej wersji nie pyli, ale jednocześnie nie zawsze sprawdza się tam, gdzie ważna jest precyzja.

Mączka bazaltowa może występować w postaci proszku lub granulatu. Fot. 123RF.com

Do czego stosuje się mączkę bazaltową?

Dzięki bogactwu substancji odżywczych mączka bazaltowa jest świetnym naturalnym nawozem dla roślin ozdobnych, użytkowych i trawnika. Poprawia strukturę gleby, zapewnia odpowiednią wilgotność, a także chroni przed chorobami i szkodnikami.

Mączkę bazaltową zazwyczaj stosuje się przez posypanie i wymieszanie z wierzchnią warstwą ziemi. Można ją również dodawać do innych nawozów, w szczególności do kompostu, obornika i gnojówki.

Co ważne, podczas stosowania mączki bazaltowej nie istnieje ryzyko przenawożenia. Minerały zawarte w tym nawozie uwalniane są bardzo powoli i w sposób naturalny, gdy akurat roślina tego potrzebuje.

Czy mączka bazaltowa jest szkodliwa?

Mączka bazaltowa to produkt bardzo niedoceniany wśród początkujących ogrodników. Wszystko przez mylne przekonanie wielu osób, że nawóz ten zawiera szkodliwe substancje. Nic bardziej mylnego.

Produkt jest w pełni bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska. Ze względu na to, że nie zawiera toksycznych i chemicznych związków, to może być z powodzeniem stosowany przez ogrodników, którzy stawiają głównie na ekologiczne rozwiązania.

Przeczytaj również: Nawożenie truskawek na wiosnę. Czym i jak dokarmiać truskawki w marcu, kwietniu i maju?

Mączką bazaltową można nawozić warzywa, owoce, kwiaty i krzewy ozdobne. Fot. CanvaPro/123RF.com

Co nawozić mączką bazaltową?

Mączkę bazaltową zaleca się stosować na wszystkich rodzajach gleb, zarówno na ciężkich, jak i na lekkich. Po zastosowaniu nawóz ten nie wchłania się do głębszych warstw podłoża i pozostaje całkowicie dostępny dla roślin. Bogactwo zawartych w składzie minerałów sprawia, że mączka bezaltowa może być wykorzystywana do nawożenia każdej grupy roślin, takich jak:

  • warzywa,
  • zioła,
  • byliny,
  • drzewa ozdobne,
  • rośliny balkonowe,
  • drzewa i krzewy owocowe.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że mączka bazaltowa posiada lekko zasadowy odczyn pH w granicach 7,6. Nie powinno się jej więc stosować do nawożenia roślin kwasolubnych, w tym borówki amerykańskiej, hortensji ogrodowej, a także wrzosów.

Kiedy nawozić mączką bazaltową?

Mączkę bazaltową w ogrodzie można stosować niezależnie od pory roku. Świetnie sprawdzi się zarówno wiosną, jak i jesienią ze względu na to, że nie ma w swoim składzie azotu. Zawarte w mączce bazaltowej krzemionka, wapń, żelazo, magnez, fosfor i potas wzmocnią rośliny. Dodatkowo mączka bazaltowa korzystnie wpływa na odporność roślin na mróz.

Przeczytaj również: Czym nawozić rododendrony? Najlepsze sposoby, by krzaki były gęste i pięknie kwitły

Wsyp do doniczki łyżeczkę cynamonu. Pachnący i skuteczny sposób na pleśń na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.