Porady ogrodnicze

Ogrodzenie działki ROD. Płot, żywopłot - co musisz wiedzieć, zanim postawisz lub posadzisz

Ogrodzenie na działce ROD podlega ścisłym przepisom. Wszystko dlatego, że tego typu ogródek działkowy nie jest własnością, lecz formą dzierżawy. Warto więc poznać aktualnie obowiązujące przepisy i regulaminy, zarówno PZD, jak i poszczególnych ogrodów działkowych. Przeczytaj, zanim zaczniesz inwestować w ogrodzenie na działce ROD.  

Ogrodzenie działki ROD. Płot, żywopłot - co musisz wiedzieć, zanim postawisz lub posadzisz
Ogrodzenie działki ROD ma mieć taką wysokość, by zarządca mógł bez trudu tam zajrzeć. Fot. Elke Scherping/CanvaPro

Spis treści: 

Jakie może być ogrodzenie na działce ROD? 

Ogrodzenia na działce ROD dotyczy paragraf 51 Regulaminu ROD, uchwalony przez PZD. Jest on obowiązkowy dla wszystkich ogrodów, podlegających pod Polski Związek Działkowców. Rzeczony paragraf mówi, że:  

"Działka może być ogrodzona, a ogrodzenie nie powinno przekraczać wysokości 1 metra i powinno być ażurowe. Ogrodzenie nie może zawierać żadnych ostrych elementów, w tym drutu kolczastego i innych podobnych materiałów.” 

Oznacza to tyle, że ogrodzenie na działce ROD powinno być nie tylko dość niskie, ale także takie, by zarząd bez trudu mógł na tę działkę zajrzeć. Chodzi o to, aby można było ocenić stan działki bez potrzeby wchodzenia na jej teren. Zarząd musi mieć możliwość dokonania takiej oceny, by móc stwierdzić, czy działka nie jest wykorzystywana w sposób nieodpowiedni. Jeśli tak się dzieje, zarząd może wypowiedzieć dzierżawcy umowę dzierżawy.  

Te same zasady, które dotyczą ogrodzenia na działce ROD, odnoszą się również do furtek. One także nie powinny przekraczać metra wysokości, muszą być ażurowe i nie mogą być zakończone ostrymi elementami.  

Przeczytaj również: Uważaj, co siejesz i sadzisz. Czego nie wolno uprawiać na działce ROD? Co grozi za nieprzestrzeganie przepisów?

Ogrodzenia na ROD - przepisy  

Ogrodzenie na ROD między dwoma działkami należy do jego użytkowników, czyli do nas i do sąsiada. Obie strony odpowiadają za nie wspólnie i muszą się dogadać co do tego, jak ich współpraca będzie wyglądać. Ustalenia takie najlepiej zawierać na piśmie. Wszelkie zmiany we wspólnym ogrodzeniu wymagają zgody sąsiada.

Przepisy ROD nie regulują tego, kto ponosi koszty budowy ogrodzenia między dwoma działkami. Co więcej, nie mówią niczego o tym, że działki powinny być od siebie odgrodzone. Dlatego sąsiad nie ma prawa domagać się od nas partycypowania w kosztach budowy płotu między naszą a jego działką. Jeśli jednak takie ogrodzenie na ROD powstanie, stosują się już do niego przepisy Kodeksu Cywilnego, którego art. 152 i art. 154 § 1 i 2 mówią:  

"Właściciele gruntów sąsiadujących obowiązani są do współdziałania przy rozgraniczeniu gruntów oraz przy utrzymywaniu stałych znaków granicznych; koszty rozgraniczenia oraz koszty urządzenia i utrzymywania stałych znaków granicznych ponoszą po połowie." 

Oznacza to, że jeśli powstanie ogrodzenia pomiędzy działkami ROD, obie strony muszą o niego wspólnie dbać.

Dobrym pomysłem na ogrodzenie działki ROD jest zasadzenie żywopłotu. Fot.123RF/Piscel

Inaczej sprawy się mają z ogrodzeniem działki ROD, które jest jednocześnie ogrodzeniem całego ogrodu (oddziela na przykład ogród od chodnika czy od lasu). Ten fragment ogrodzenia jest własnością ROD i nie wolno w niego ingerować (68 ustęp 11 Regulaminu ROD). Dotyczy to również budowy wjazdów czy furtek. Tego rodzaju opłotowanie może być również wyższe niż wewnątrz ogrodu osiągać maksymalnie 2 metry wysokości.  

Jaki płot na ogródkach działkowych? 

Regulaminy ogródków działkowych dopuszczają różne rodzaje, określając głównie ich wysokość. Oto rodzaje ogrodzeń, które możemy zastosować na działkach ROD:  

  • ogrodzenia metalowe; 
  • panele metalowe; 
  • płoty drewniane; 
  • ogrodzenia z palet,  
  • drewniane z bali); 
  • siatki (metalowe, plastikowe, leśne); 
  • żywopłoty.  

Ogrodzenia mogą posiadać słupki i podmurówki, ale nie ma takiego wymogu. Najważniejsze jest to, aby linie ogrodzeń znajdowały się dokładnie na liniach granic działkowych. Mają pełnić raczej funkcje porządkujące niż ochronne – te ostatnie spełniać powinny ogrodzenia całego ROD.  

Przeczytaj również: Jesteś działkowcem? Sprawdź, czego ci nie wolno robić. Możesz mieć problemy z sadzeniem roślin

Żywopłot na ogródku działkowym 

Regulamin ROD dopuszcza istnienie żywopłotu jako ogrodzenia na działkach. On również nie powinien jednak mieć więcej niż metr wysokości. Co więcej, jeśli chcesz założyć żywopłot na granicy działki twojej i sąsiada, musisz mieć jego pisemną zgodę. Chodzi o to, że taki rodzaj ogrodzenia wymaga pielęgnacji z obu stron i sąsiad powinien móc mieć na to wpływ. Pisemna zgoda może zawierać również ustalenia, kto i w jaki sposób będzie brał udział w pielęgnacji żywopłotu. Sąsiad może też nie akceptować pomysłu ogrodzenia w formie żywopłotu, bo będzie on zacieniał jego grządki.  

Pędy żywopłotu nie powinny przerastać poza granice działki, zarówno od strony alejek, jak i zewnętrznego ogrodzenia ROD. W żadnym wypadku nie mogą utrudniać poruszania się alejkami czy przejazdu przez nie. Żywopłot na ogródku działkowym mogą stanowić rośliny iglaste, liściaste oraz trawy pampasowe.  

Źródło: deccoria.pl, Regulamin Rodzinnych Ogrodów Działkowych, Kodeks Cywilny 

Przeczytaj również: 

Jak zostać działkowcem w ROD? Czy każdy może zostać właścicielem takiego ogródka?

Jesienią wygląda bajkowo, ale potrafi sprawiać duże problemy. Jak uprawiać sumaka octowca?

Jak pielęgnować winorośl po owocowaniu - nawożenie i przycinanie

Zmienia się jednym ruchem. Warto wiedzieć, do czego to służy na INTERIA.TV.

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.