Porady ogrodnicze

Naturalny wróg szkodników i chorób roślin. Lista środków, które wykonasz samodzielnie

Choroby grzybowe to częsta przypadłość wielu roślin doniczkowych i kwitnących w ogrodzie. Na szczęście poza chemicznymi środkami, istnieją również mniej inwazyjnie, choć równie skuteczne, preparaty naturalne. Czym się charakteryzują? Z jakimi schorzeniami poradzą sobie wyciągi z grejpfruta, ze skrzypu polnego czy z lucerny?

Naturalny wróg szkodników i chorób roślin. Lista środków, które wykonasz samodzielnie
Wyjaśniamy dlaczego warto stosować środki grzybobójcze naturalnego pochodzenia. Fot.123RF.coc

Spis treści:

Jakie są najczęściej występujące choroby grzybowe u roślin?

Do najczęściej występujących chorób o podłożu grzybowym, które atakują rośliny, zaliczają się:

 • szara pleśń,
 • plamistość liści,
 • mączniak prawdziwy,
 • fuzarioza naczyniowa,
 • alternarioza,
 • septorioza.

Zwłaszcza pierwsze z wymienionych schorzeń może siać prawdziwe spustoszenie na uprawach, bo rozprzestrzenia się niezwykle szybko. Ogrodnicy mają z nią do czynienia między innymi w czasie długotrwałych okresów opadów.

Plamistość liści to z kolei choroba atakująca głównie liściaste gatunki ogrodowe. Jej charakterystycznym objawem są brązowe lub bordowe plamy na liściach.

Jeśli natomiast chodzi o kolejną najczęściej występującą chorobę grzybową, czyli o mączniaka, to problem pojawia się zwykle wraz z początkiem lata. W czerwcu na wielu gatunkach można zaobserwować charakterystyczny biały nalot.

Jak rozpoznać, że ma się do czynienia z chorobą grzybową?

Niekiedy nie jest łatwo rozpoznać, że choroba zaatakowała roślinę, bo jej symptomy są widoczne jedynie w podziemnych częściach. Przykładem jest zgnilizna szyjki korzeniowej, która często dotyczy egzemplarzy wystawionych na zbyt intensywne działanie wody.

Nie oznacza to jednak, że choroby grzybowe są niewykrywalne. Wręcz przeciwnie, w wielu przypadkach dają o sobie znać na tyle wcześnie, że można zareagować stosunkowo szybko. Im bardziej błyskawiczna reakcja, tym większa szansa na uratowanie zieleni.

Do niepokojących oznak zaliczają się:

 • znacznie spowolniony wzrost,
 • ogólna utrata zdrowego wyglądu rośliny,
 • pogorszenie wybarwienia liści i łodyg,
 • czernienie lub całkowite zamieranie nowych pędów,
 • nieestetyczne plamy o nietypowym wybarwieniu,
 • niewielki rozmiar nowych liści u dorosłych egzemplarzy.

Zauważenie któregokolwiek z tych symptomów to pierwszy krok do tego, by można było podjąć skuteczne leczenie rośliny. W tym celu warto zastosować specjalne środki interwencyjne.

Naturalne środki grzybobójcze

Dlaczego warto stosować właśnie naturalnego pochodzenia środki grzybobójcze? Ponieważ:

 • są one nieszkodliwe dla człowieka i dla środowiska,
 • są bezpieczne dla roślin,
 • nie pozostawiają po sobie szkodliwych substancji w glebie,
 • są łatwe w przygotowaniu i zastosowaniu,
 • wykazują wysoką skuteczność działania.

Wszystko to przemawia za ich użyciem. Poniżej znajduje się wykaz oraz opis popularnych naturalnych preparatów i oprysków opartych na naturalnych składnikach.

Pierwszym przykładem naturalnego „odstraszacza” niechcianych grzybów jest lecytyna. To bardzo ceniony składnik o szerokich zastosowaniach prozdrowotnych. Poza tym, świetnie sprawdza się w kontekście ochrony roślin. Wzmacnia ich błony komórkowe, uniemożliwiając tym samym przenikanie patogenów do tkanek. Dlatego można go zastosować prewencyjnie, ale nie tylko.

Oprysk z lecytyną to doskonałe rozwiązanie w przypadku takich chorób jak mączniak oraz alternarioza. Oprócz tego, poradzi on sobie również z kędzierzawością liści brzoskwini oraz z zarazą ziemniaczaną na pomidorze.

Taki organiczny specyfik ma działanie kontaktowe i przyspiesza regenerację wielu gatunków. Dzięki temu nawet bardzo dotknięte chorobą łodygi i liście odzyskują swój pierwotny wygląd.

Przeczytaj również: Prawdziwy skarb natury. Wzmacnia i przyspiesza dojrzewanie roślin

lecytyna Lecytyna w skuteczny i przyjazny dla środowiska sposób walczy ze szkodliwymi grzybami Fot. 123RF/PICSEL

 • Wyciąg z grejpfruta

Kolejną propozycją jest preparat na bazie grejpfruta. Ten owoc – poza tym, że pyszny – wykazuje bardzo dobre właściwości sterylizujące, bakteriobójcze oraz grzybobójcze. Stymuluje wzrost roślin, poprawia ich ukorzenianie, podnosi ich ogólną jakość.

Oprysk bazujący na koncentracie z egzotycznego gorzkiego owocu sprawdzi się w przypadku większości schorzeń grzybowych, takich jak plamistość liści, szara pleśń czy fytoftoroza.

Bogaty w witaminy i antyoksydanty wyciąg z grejpfruta pozwala chronić ogród lub pole uprawne przed chorobami różnego pochodzenia. Dzięki temu przedłużasz również trwałość zebranych plonów.

Przeczytaj również: Co zyskujesz dzięki opryskom z grejpfruta? Lista zalet jest długa

wyciąg z grejfruta Ekstrakt z grejpfruta możesz łączyć z innymi preparatami pochodzenia naturalnego oraz z opryskami chemicznymi.Fot.123RF.com

Skrzyp polny to naturalny surowiec, który od lat znajduje zastosowanie wśród ogrodników, którym zależy na ekologicznych uprawach. Zawarty w tej roślinie kwas krzemowy działa silnie grzybobójczo i bakteriobójczo. Z kolei równie cenne witaminy, kwasy organiczne i flawonoidy odpowiadają za wydajność i jakość zbiorów.

Regularne opryski ze skrzypu polnego dają korzyści w zakresie odżywiania i stymulacji w liściach i owocach. Uzyskujesz wzmocnienie roślin i uzdrowienie gleby.

Przeczytaj również: Skrzyp polny - uciążliwy chwast o bogatym składzie. Działa jak multiwitamina z apteki

wyciąg ze skrzypu Skrzyp polny to bogate źródło witamin i minerałów. Fot. 123RF/PICSEL

 • Grzyb „pożyteczny” jako odpowiedź na chorobę grzybową

Prawdziwym przełomem w walce z czynnikami grzybowymi na roślinach są środki biologicznej ochrony roślin z wykorzystaniem żywych organizmów. Chodzi konkretnie o „dobre grzyby” niepatogeniczne o łacińskiej nazwie Pythium oligandrum. To pasożyty, które chociaż same żerują na szkodliwych grzybach, to jednak nie szkodzą roślinom.

Na rynku znajduje się sporo gotowych do użycia preparatów właśnie na bazie wspomnianych komponentów. Przygotowany zgodnie z zaleceniami roztwór należy pozostawić na około godzinę, a następnie przelać do opryskiwacza.

 • Preparat biologiczny na bazie mikroorganizmów

Skoro mowa o biologicznych składowych, to nie sposób nie wspomnieć także o mikroorganizmach. Tworzą one na roślinach swego rodzaju barierę ochronną.

Pożyteczne jedno- lub wielokomórkowce to naturalny wróg patogenów chorobotwórczych roślin. Starannie pozyskane i wyselekcjonowane szczepy sprawdzają się w różnego rodzaju opryskach. Już jedna dawka wystarczy do tego, by zainfekowana roślina odzyskała swój dawny wygląd. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by zastosować oprysk prewencyjny na zdrowych egzemplarzach. To naturalny sposób na poprawę ich kondycji.

Przeczytaj również: Mikoryza – czy warto ją stosować w ogrodzie?

mikoryza Istnieje kilka rodzajów mikoryzy. Fot.123RF.com

Warto również wspomnieć o bardziej tradycyjnych, domowych sposobach ochrony roślin przed chorobami grzybowymi. Dziś wciąż praktykuje się stosowanie oprysków z szarego mydła. Taka mieszanka wody i wspomnianego składnika dostępnego w każdej drogerii szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku szarej pleśni. Niektórzy decydują się także na prewencyjne dodawanie takiej mieszanki do gnojówek.

Przeczytaj również: Zwalcza mszyce, tarczniki i choroby grzybowe. Oprysk zrobisz z dwóch składników

mszyce na różach Szare mydło to substancja o wszechstronnych zastosowaniach w ogrodzie Fot. 123RF/PICSEL

Jak chronić roślinny przed schorzeniami grzybowymi?

Jeśli dana choroba grzybowa roślin jest już w zaawansowanym stadium, to bardzo dużym wyzwaniem może być walka z nią. Dlatego zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. Wspomniane wyżej preparaty można zatem stosować zapobiegawczo, jeszcze zanim dany patogen rozwinie się na powierzchni rośliny.

Z pewnością warto również pilnować właściwych warunków uprawy, np. dbając o właściwy poziom nawodnienia. Zwracaj uwagę na to, by bryła korzeniowa nie była ani przelana, ani zbyt sucha. Jeśli jakiś gatunek wymaga zraszania albo przeniesienia na mniej słoneczne stanowisko – także dostosuj się do takich zaleceń.

Wszystkie wspomniane tu czynniki wpływają na kondycję roślinności i na to, czy będzie ona zdrowa przez cały sezon wegetacyjny.

Przeczytaj:

Jakie rośliny lubią skorupki z jajek? 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.