Porady ogrodnicze

Naturalne sposoby na choroby ogórków. Jak rozpoznać, na co ogórek choruje?

Sezon ogórkowy w pełni. Nie od dziś wiadomo, że warzywa z własnego ogródka smakują najlepiej. Niestety uprawa ogórków może sprawić trudności niejednemu ogrodnikowi, zwłaszcza tym początkującym. Wszystko za sprawa chorób, które mogą zaatakować nasze uprawy. Jak rozpoznać, że ogórki chorują? Co zrobić, aby uzyskać dobre plony? Poznaj naturalne sposoby na choroby ogórków.

Naturalne sposoby na choroby ogórków. Jak rozpoznać, na co ogórek choruje?
Przedstawiamy naturalne sposoby na choroby ogórków, które sprawią, że plony będą bogate i zdrowe. Fot.123RF.com

Spis treści:

Choroby ogórków – charakterystyka   

Ogórki to zaraz po pomidorach jedne z najchętniej uprawianych warzyw w ogrodach przydomowych. Odpowiednio pielęgnowane dobrze się rozwijają i wydają obfite plony. Niestety krzaczki te są bardzo podatne na wiele groźnych chorób, które niekorzystnie wpływają na wzrost roślin, a także na wielkość uzyskiwanych plonów. Oto najczęściej spotykane choroby ogórków.

  • Mączniak prawdziwy – choroba grzybowa, która objawia się występowaniem na liściach plam pokrytych białym nalotem grzybni. Z czasem się rozrastają na całą powierzchnię blaszki liściowej. Wraz z rozwojem choroby porażeniu ulegają też ogonki liściowe oraz łodygi. W rezultacie porażone części roślin żółkną i zamierają.  

  • Mączniak rzekomy – groźna choroba ogórków charakteryzująca się oliwkowo-żółtymi plamami na wierzchniej stronie liścia. Na spodniej stronie blaszki liściowej pojawia się szary nalot zarodników grzyba. Zainfekowane liście żółkną i zasychają. Mączniak rzekomy powoduje znaczne obniżenie jakości oraz ilości plonu.      

  • Alternarioza – pierwsze objawy można zaobserwować na górnej stronie blaszki liściowej. Pojawiają się wtedy małe, okrągłe plamy z charakterystycznym szarobiałym rozjaśnieniem w środku. Z czasem powiększają się, brązowieją i lekko zapadają. Choroba ta może też porażać owoce.  
        
  • Antraknoza – dość częsta choroba grzybowa, która początkowo objawia się powstawaniem wodnistych, jasnych plam na liściach. Następnie plamy te zwiększają się, a liście powoli zamierają. Choroba może też przenosić się na owoce, gdzie objawia się wgłębionymi palmami pokrytymi różowatymi zarodnikami grzyba.

  • Mozaika ogórka – choroba wirusowa objawiająca się żółto-zielonymi plamami na liściach. W rezultacie prowadzi do zniekształcenia, pomarszczenia oraz karłowacenia całych roślin. Co więcej, są one zahamowane we wzroście, a ich owocowanie ulega znacznej redukcji.    

  • Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka – charakteryzuje się jasnozielonymi plamami, które z czasem zwiększają swoją powierzchnię, obejmując cały liść. Można je zaobserwować również na owocach, gdzie pojawiają się najczęściej w formie wodnistych zagłębień. Ta choroba ogórków powoduje zarówno znaczne obniżenie plonu, jak i pogorszenie jakości uzyskanych owoców.

choroby ogórków Choroby ogórków można rozpoznać po zmienionym wyglądzie liści. Fot.123RF.com

Jak rozpoznać, że ogórki chorują?

Choroby ogórków potrafią zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie. Co więcej, atakują nie tylko dorosłe, lecz także młode rośliny. Dlatego warto regularnie obserwować krzaczki, aby jak najszybciej zareagować na pierwsze objawy. Choroby ogórków najczęściej objawiają się zmianami na liściach. Oglądając i analizując plamy na blaszce liściowej, można niekiedy od razu poznać rodzaj choroby. Porażenia roślin przez wirusy objawiają się zazwyczaj w postaci jednolitych, jasnych plam przypominających mozaikę. Przebarwienia ciemne, często z jasną obwódką zwykle oznaczają choroby grzybowe. Wówczas na spodniej stronie liścia można też dostrzec zarodniki grzyba.      

Aby zapobiec występowaniu chorób ogórków, warto zadbać o opryski prewencyjne. Należy pamiętać, że wysoka wilgotność powietrza sprzyja licznemu rozwojowi patogenom grzybowym i bakteryjnym. Rozwojowi chorób sprzyjają też nagle wzrosty temperatur. Dlatego opryski prewencyjne należy wykonywać po ciepłym deszczu, kiedy zmienia się pogoda z ziemnej na ciepłą, a także w momencie zauważenia niepokojących objawów na liściach.     

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby ogórki miały dużo zawiązków. Obowiązkowe nawożenie ogórków w lipcu

Naturalne sposoby na choroby ogórków – przepisy i zastosowanie  

Co w przypadku, gdy ogórki zostały zaatakowane przez choroby? Należy przede wszystkim usunąć porażone części roślin. Warto pamiętać, że nie nadają się one na kompost, dlatego należy je zniszczyć. Oprócz tego w walce z chorobami ogórków pomocne będą opryski. Zamiast wybierać się do sklepu i sięgać po środki chemiczne, postaw na rozwiązania naturalne. Poniżej przedstawiamy naturalne sposoby na choroby ogórków.        

  • Czosnek

Aby zwalczyć choroby ogórków, sięgnij po czosnek, gdyż wykazuje silne działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Najprościej jest wetknąć ząbek w glebę. Z czosnku można też przygotować oprysk. Pokrój czosnek w drobną kostkę, zalej wodą i gotuj przez około 20 minut, po czym odstaw mieszankę na dobę. Taki oprysk stosuj bez rozcieńczenia. Kolejnym sposobem na wykorzystanie czosnku jest przygotowanie gnojówki. W tym celu można użyć wszystkich pozostałości po wyrwany czosnku z grządki (np. łodygi, łuski czy korzenie).  

  • Skrzyp polny

Oprysk ze skrzypu polnego to naturalne remedium na choroby ogórków. Można go stosować zarówno leczniczo, jak i zapobiegawczo. 200-300 g świeżego lub suchego ziela zalej litrem wody, a następnie gotuj przez około 30 minut. Dolej 10 litrów wody i pryskaj ogórki.     

Olejek neem to wyciąg z nasion miodli indyjskiej, który jest bardzo popularny wśród ogrodników. Dlaczego? Olejek neem wykorzystuje się nie tylko do odstraszania szkodników, ale również wykazuje działanie grzybobójcze. Aby przygotować oprysk na choroby ogórków, wystarczy do litra wody wlać łyżeczkę płynu do mycia naczyń (lub mydła w płynie), a następnie dodać około 10 kropli olejku neem. Całość należy dokładnie wymieszać i gotowe. Tak przygotowanym preparatem pryskaj ogórki, a plony będą bogate i zdrowe.    

Źródła: ogrodnictwo intuicyjne - permakultura TV (YouTube), deccoria.pl  

Przeczytaj również: Jak ściółkować ogórki? Cztery sprawdzone metody ściółkowania

Najdziwniejsze owoce świata na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.