Spis treści:
- Dlaczego ogórki nie zawiązują owoców?
- Co zrobić, żeby ogórki miału dużo zawiązków? Nawożenie ogórków w lipcu
Dlaczego ogórki nie zawiązują owoców?
- Brak zapylenia
Ogórek ma kwiaty męskie, jak i żeńskie. Te pierwsze rosną na pędzie głównym, a drugie na pędach bocznych. Pyłek z kwiatu męskiego musi przedostać się na kwiat żeński, aby nastąpiło zawiązanie owoców ogórka. W uprawach gruntowych ogórków zazwyczaj nie ma z tym problemu, ponieważ kwiaty zapylają pszczoły lub pyłek zostaje przenoszony z wiatrem. Brak zapylenia może nastąpić w przypadku upraw ogórków w szklarni lub tunelu foliowym, dlatego musimy wykonać takie zapylenia ręcznie.
- Nieprawidłowe podlewanie
Ogórki nie zawiązują owoców zarówno przez nadmierne, jak i niedostateczne podlewanie. Ziemia ogórków powinna być wilgotna, a nie mokra. W okresie bezdeszczowym podlewamy ogórki co 2 dni, a te uprawiane na balkonie – codziennie. Za niezawiązywanie owoców ogórków również odpowiedzialna jest temperatura wody, która nie może być niższa niż 14 stopni Celsjusza.
- Niska temperatura powietrza
Ogórki to rośliny ciepłolubne i nie zawiązują owoców, jeśli jest zbyt zimno. Ogórki siejemy do gruntu przy temperaturze gleby co najmniej 14 stopni Celsjusza, natomiast ich wzrost przebiega przy temperaturze 20 – 25 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura wynosi poniżej 15 stopni Celsjusza, to wtedy kwiaty żeńskie zaczynają opadać.
- Rzadkie zbieranie
Ogórki nie zawiązują owoców, gdy nie zbieramy tych uszkodzonych i chorych. Pozostawiając je na krzaczkach, spowalniamy lub hamujemy wzrost tych dobrych owoców, dlatego warto wykonywać tę czynność nawet codziennie.
- Nieprawidłowe nawożenie
Nadmierne, jak i niedostateczne nawożenie ogórków to główne przyczyny niezawiązywania owoców. Przykładowo nadmiar azotu powoduje wzrost pustych kwiatów, a niedobór wapnia ich zamieranie. Z kolei małe ilości boru przyczyniają się do obumierania zawiązków ogórka.
Przeczytaj również: Jak ściółkować ogórki? Cztery sprawdzone metody ściółkowania
Co zrobić, żeby ogórki miału dużo zawiązków? Nawożenie ogórków w lipcu
Ogórki będą miały dużo zawiązków, jeśli zaczniemy nawozić je odżywkami wykonanymi z odpowiednich składników. Podając odżywki w lipcu, krzaki ogórków pokryją się zawiązkami, a ich owocowanie będzie trwało aż do przymrozków. Czym zatem nawozić ogórki? Naturalne metody stosowane są m.in. w Broniszach, polskim zagłębiu ogórkowym.
- Kwas borowy
1 g kwasu borowego używamy na 10 l wody. Pamiętajmy, że składnik ten rozpuszcza się tylko w gorącej wodzie. Nawożenie ogórków kwasem borowym spowoduje szybkie pojawienie się dużej ilości zawiązków.
- Niacyna – witamina B3
Używamy 1 tabletki, czyli 50 mg na 1 l wody. Efektywność odżywki możemy zwiększyć, dodając do niej kwas bursztynowy w proporcji 1 g na 10 l wody. Dzięki takiemu połączeniu kwiaty będą żółte, nie ulegną uschnięciu, a ich ilość znacznie wzrośnie.
Mocznik jest źródłem azotu niezbędnego do wytworzenia przez ogórki dużej ilości zawiązków. Używamy od 30 do 50 g tego składnika na 10 l wody i następnie opryskujemy mieszaniną liście ogórków lub podlewamy korzeń. Pamiętajmy o nieprzekraczaniu 50 g na 10 l wody, ponieważ system korzeniowy ogórka jest blisko powierzchni gleby i wysoka koncentracja odżywek działa na niego niekorzystnie.
Ściętą trawę do nawożenia ogórków należy wsypać do worka i położyć go w słonecznym miejscu. Po kilku dniach 2 l masy umieszczamy w 10 l wiadrze, które zalewamy do pełna wodą. Zostawiamy powstałą mieszaninę na 2 h i po tym czasie podlewamy nią ogórki.
100 g skrzypu polnego należy pokroić i zalać 1 l wody, następnie odstawić na 2 h i po tym czasie uzupełnić 10 l wody. Po zastosowaniu tego naturalnego nawozu ogórki zaczną szybko rosnąć i pokryją się nowymi zawiązkami.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: Sposób na choroby i szkodniki ogórków. Jak zrobić oprysk z wody utlenionej na ogórki?
"Na zdrowie": Ogórek na swoją popularność zapracował sam na INTERIA.TV.