Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co zrobić, żeby ogórki miały dużo zawiązków. Obowiązkowe nawożenie ogórków w lipcu

Ogórki mogą kwitnąć obficie, lecz nie zawiązywać owoców. Za główną przyczynę uznaje się nieprawidłowe nawożenie. Niezawiązywanie owoców ma jeszcze kilka przyczyn. Poznaj je wszystkie i sprawdź naturalne odżywki do nawożenia ogórków. Wybierz najlepszą dla swoich roślin.

Co zrobić, żeby ogórki miały dużo zawiązków. Obowiązkowe nawożenie ogórków w lipcu
Niezawiązywanie owoców ogórków ma kilka przyczyn, a główną jest nieprawidłowe nawożenie roślin. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego ogórki nie zawiązują owoców? 

  • Brak zapylenia 

Ogórek ma kwiaty męskie, jak i żeńskie. Te pierwsze rosną na pędzie głównym, a drugie na pędach bocznych. Pyłek z kwiatu męskiego musi przedostać się na kwiat żeński, aby nastąpiło zawiązanie owoców ogórka. W uprawach gruntowych ogórków zazwyczaj nie ma z tym problemu, ponieważ kwiaty zapylają pszczoły lub pyłek zostaje przenoszony z wiatrem. Brak zapylenia może nastąpić w przypadku upraw ogórków w szklarni lub tunelu foliowym, dlatego musimy wykonać takie zapylenia ręcznie. 

  • Nieprawidłowe podlewanie 

Ogórki nie zawiązują owoców zarówno przez nadmierne, jak i niedostateczne podlewanie. Ziemia ogórków powinna być wilgotna, a nie mokra. W okresie bezdeszczowym podlewamy ogórki co 2 dni, a te uprawiane na balkonie – codziennie. Za niezawiązywanie owoców ogórków również odpowiedzialna jest temperatura wody, która nie może być niższa niż 14 stopni Celsjusza.  

  • Niska temperatura powietrza 

Ogórki to rośliny ciepłolubne i nie zawiązują owoców, jeśli jest zbyt zimno. Ogórki siejemy do gruntu przy temperaturze gleby co najmniej 14 stopni Celsjusza, natomiast ich wzrost przebiega przy temperaturze 20 – 25 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura wynosi poniżej 15 stopni Celsjusza, to wtedy kwiaty żeńskie zaczynają opadać.  

  • Rzadkie zbieranie 

Ogórki nie zawiązują owoców, gdy nie zbieramy tych uszkodzonych i chorych. Pozostawiając je na krzaczkach, spowalniamy lub hamujemy wzrost tych dobrych owoców, dlatego warto wykonywać tę czynność nawet codziennie.  

  • Nieprawidłowe nawożenie 

Nadmierne, jak i niedostateczne nawożenie ogórków to główne przyczyny niezawiązywania owoców. Przykładowo nadmiar azotu powoduje wzrost pustych kwiatów, a niedobór wapnia ich zamieranie. Z kolei małe ilości boru przyczyniają się do obumierania zawiązków ogórka.  

Przeczytaj również: Jak ściółkować ogórki? Cztery sprawdzone metody ściółkowania

Co zrobić, żeby ogórki miału dużo zawiązków? Nawożenie ogórków w lipcu 

Ogórki będą miały dużo zawiązków, jeśli zaczniemy nawozić je odżywkami wykonanymi z odpowiednich składników. Podając odżywki w lipcu, krzaki ogórków pokryją się zawiązkami, a ich owocowanie będzie trwało aż do przymrozków. Czym zatem nawozić ogórki? Naturalne metody stosowane są m.in. w Broniszach, polskim zagłębiu ogórkowym. 

  • Kwas borowy 

1 g kwasu borowego używamy na 10 l wody. Pamiętajmy, że składnik ten rozpuszcza się tylko w gorącej wodzie. Nawożenie ogórków kwasem borowym spowoduje szybkie pojawienie się dużej ilości zawiązków. 

  • Niacyna – witamina B3 

Używamy 1 tabletki, czyli 50 mg na 1 l wody. Efektywność odżywki możemy zwiększyć, dodając do niej kwas bursztynowy w proporcji 1 g na 10 l wody. Dzięki takiemu połączeniu kwiaty będą żółte, nie ulegną uschnięciu, a ich ilość znacznie wzrośnie.  

Mocznik jest źródłem azotu niezbędnego do wytworzenia przez ogórki dużej ilości zawiązków. Używamy od 30 do 50 g tego składnika na 10 l wody i następnie opryskujemy mieszaniną liście ogórków lub podlewamy korzeń. Pamiętajmy o nieprzekraczaniu 50 g na 10 l wody, ponieważ system korzeniowy ogórka jest blisko powierzchni gleby i wysoka koncentracja odżywek działa na niego niekorzystnie. 

Ściętą trawę do nawożenia ogórków należy wsypać do worka i położyć go w słonecznym miejscu. Po kilku dniach 2 l masy umieszczamy w 10 l wiadrze, które zalewamy do pełna wodą. Zostawiamy powstałą mieszaninę na 2 h i po tym czasie podlewamy nią ogórki. 

100 g skrzypu polnego należy pokroić i zalać 1 l wody, następnie odstawić na 2 h i po tym czasie uzupełnić 10 l wody. Po zastosowaniu tego naturalnego nawozu ogórki zaczną szybko rosnąć i pokryją się nowymi zawiązkami.  

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: Sposób na choroby i szkodniki ogórków. Jak zrobić oprysk z wody utlenionej na ogórki?

"Na zdrowie": Ogórek na swoją popularność zapracował sam na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.