Porady ogrodnicze

To idealny czas na ich sadzenie. Sprawdź, jakie kwiaty cebulowe sadzimy jesienią

Wrzesień i październik to najlepszy czas, aby na rabaty trafiły pięknie kwitnące rośliny: tulipany, narcyzy czy krokusy. Jakie kwiaty cebulowe sadzić jesienią i o czym trzeba przy tym pamiętać? Oto wskazówki!

To idealny czas na ich sadzenie. Sprawdź, jakie kwiaty cebulowe sadzimy jesienią
Jesienią sadzimy cebule roślin kwitnących wczesną wiosną. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Kwiaty cebulowe mają mnóstwo zalet. Są łatwe w pielęgnacji nawet dla początkujących ogrodników. Nie potrzebują wiele – wystarczy odrobina słońca i zupełnie przeciętna gleba. Można przy ich pomocy stworzyć piękne, bajecznie kolorowe rabaty. Nadają się też do donic i pojemników. A mnogość gatunków, odmian i barw sprawia, że to wymarzone kwiaty do ogrodu w każdym stylu.

Jakie kwiaty cebulowe sadzimy jesienią? Tych gatunków nie może zabraknąć w twoim ogrodzie!

Najbardziej znane kwiaty cebulowe na świecie. Pochodzą z Azji, a do Europy trafiły w XVI wieku. Kojarzą się oczywiście z Holandią, ale ozdabiają rabaty przy domach, na skwerach i w parkach miejskich w wielu krajach. Jeśli zastanawiasz się, jakie kwiaty cebulowe sadzimy jesienią na rabatach najczęściej, odpowiedź brzmi – tulipany!

W sklepach ogrodniczych znajdziesz mnóstwo gatunków (na świecie jest ich łącznie ok. 120, a odmian tysiące), z których spora część jest bardzo łatwa w uprawie. Są wśród nich gatunki o kwiatach pełnych, pierzastych, kielichowatych (wyróżniamy aż 26 rodzajów tulipanowych kwiatów), w pełnej palecie kolorów: od bieli do czerni (także odmiany kilkukolorowe).

Kwiaty cebulowe kwitnące wczesną wiosną, najczęściej na biało lub żółto (narcyzy żółte nazywa się żonkilami). Liczba odmian narcyzów jest niebotyczna – to aż kilkanaście tysięcy, które dzieli się na kilkanaście grup. W Polsce najczęściej spotyka się narcyzy trąbkowe. Najpiękniej wyglądają w gęstych nasadzeniach.

Hiacynty to bardzo efektowne kwiaty cebulowe z kwiatostanami zebranymi w duże kłosy w bajecznych kolorach: od różu po błękit, fiolet czy czerwień. Wyróżniają się też pięknym, intensywnym zapachem. Na rabatach spotyka się je rzadziej niż tulipany czy narcyzy (w chłodnych regionach Polski mogą przemarzać), ale są bardzo popularne jako kwiaty cebulowe do pojemników i donic.

Jedne z najwcześniej kwitnących roślin cebulowych w naszych ogrodach. Można je także spotkać rosnące dziko – najsłynniejsze krokusowe stanowisko to malownicze łąki w tatrzańskiej Dolinie Chochołowskiej. Są niewielkie, dlatego najlepiej wyglądają w dużej grupie.

Kwiaty cebulowe pojawiające się wczesną wiosną. Zachwycają efektownymi kępami z kwiatostanami w kształcie gron, kwitnącymi na niebiesko lub jasnofioletowo. Doskonałe na skalniaki, obwódki trawników lub tarasów, do pojemników. Bardzo łatwe w pielęgnacji, będą rosły latami bez przesadzania i wykopywania.

Obok krokusów najwcześniej kwitnące rośliny cebulowe na rabatach. Inna nazwa przebiśniegów to śnieżyczki. Jak sama nazwa wskazuje, wyróżniają je śnieżnobiałe kwiatostany. Tworzą rozrastające się z roku na rok kępy. Bardzo łatwe w uprawie.

jak sadzić kwiaty cebulowe jesienią Kwitnące wiosną rośliny cebulowe sadzimy jesienią, ponieważ muszą one przejść stan spoczynku w okresie zimowym. Fot.123RF.com

Jak sadzić kwiaty cebulowe jesienią? Terminy sadzenia

Kiedy sadzi się cebulki kwiatów? Ogólnie rzecz ujmując – przez całą jesień. Terminy sadzenia będą się nieco różnić w zależności od gatunku. Musisz też wiedzieć, że cebulki potrzebują czasu na ukorzenienie się przed zimą. Termin ich sadzenia jest więc inny w zależności od regionu, w którym mieszkasz. Zależeć też będzie od aktualnych warunków atmosferycznych oraz od długoterminowej prognozy pogody.

Jeśli mieszkasz w chłodnym regionie, w którym zima przychodzi wcześnie i trwa długo, sadzenie kwiatów cebulowych trzeba, w odniesieniu do terminów „książkowych”, przyspieszyć o tydzień lub dwa. Jeśli zima ma być wczesna, zapowiadane są ostre przymrozki czy szybkie opady śniegu, do sadzenia kwiatów cebulowych także trzeba zabrać się wcześniej. Jeśli się nieco pospieszysz, nic się nie stanie. Jeśli jednak cebulki posadzisz za późno, mogą w kolejnym roku nie zakwitnąć.

Chcesz się dowiedzieć, jakie kwiaty cebulowe sadzimy jesienią wczesną, czyli we wrześniu, a z którymi gatunkami lepiej poczekać do października? Nie wiesz, na jaką głębokość sadzić cebule poszczególnych gatunków i jak je dobrać, aby kwitły w różnym czasie i pięknie ozdabiały ogród przez całą wiosnę? Zerknij do tabelki i sprawdź!

jakie kwiaty cebulowe sadzimy jesienią

Na jaką głębokość sadzić kwiaty cebulowe?

W tabelce zamieściliśmy średnią głębokość sadzenia poszczególnych gatunków kwiatów cebulowych, ale zwróć uwagę, że wszystko zależy od rozmiarów konkretnej cebulki. Ogólna zasada mówi o tym, że cebulki sadzimy na trzykrotną głębokość wysokości danej cebulki.

Jeśli więc masz cebulkę tulipana o wysokości 3 cm, posadź ją na głębokość 9 cm. Gdy sadzisz duże, dorodne cebule narcyzów, które mają nawet 5 cm wysokości, trzeba im wykopać dołek o głębokości 15 cm.

Żeby było trudniej, w przypadku gleb piaszczystych głębokość sadzenia powinna być odrobinę mniejsza, a gdy dysponujesz w ogrodzie ciężką, mało przepuszczalną ziemią, cebulki lepiej posadzić nieco głębiej.

Przeczytaj również: Jesienne prace w ogrodzie. Te kwiaty trzeba przesadzić i rozmnożyć wczesną jesienią

W jakiej odległości od siebie trzeba sadzić kwiaty cebulowe?

Oprócz głębokości, na jaką powinna trafić do ziemi cebulka, ważną wskazówką, jak sadzić kwiaty cebulowe jesienią, jest też odległość między poszczególnymi okazami na rabacie lub w pojemniku.

Podobnie jak w przypadku głębokości, zależy to od wielkości cebulki, czyli od gatunku rośliny. Małe i drobne gatunki (jak szafirki, przebiśniegi, krokusy) sadzimy blisko siebie, nawet co 4–5 cm. Duże kwiaty cebulowe, czyli hiacynty, narcyzy, tulipany – w odległości co najmniej 8–10 cm od siebie.

Jakie stanowisko i ziemia będą najlepsze dla kwiatów cebulowych?

Większość kwiatów cebulowych lubi słońce. Odpowiednie miejsce dla nich to słoneczna rabata, choć bez ekspozycji na ostre promienie słoneczne przez cały dzień. Dobrze poradzą sobie także w lekkim półcieniu. Jeśli posadzisz je w cieniu, wytworzą liście, ale mogą niestety słabo kwitnąć.

Kwiaty cebulowe, zwłaszcza te łatwe w uprawie jak narcyzy czy większość tulipanów, mają małe wymagania co do gleby. Powinna być dosyć przepuszczalna, może być nawet piaszczysta, choć rośliny miewają wtedy wiotkie łodygi.

Wszystkie kwiaty cebulowe najlepiej się czują w swoim własnym towarzystwie. Sadź je w grupach, nawet bardzo dużych (liczących kilkadziesiąt lub więcej sztuk). Długie, wielokolorowe łany tulipanów lub narcyzów czy łąki przebiśniegów i krokusów wyglądają naprawdę spektakularnie.

Kwiaty cebulowe warto sadzić na rabatach mieszanych, razem z kwiatami jednorocznymi i bylinami kwitnącymi latem lub jesienią. Po przekwitnięciu zanikną, zrobią więc miejsce dla roślin późniejszych, a twoja rabata będzie cieszyła oczy przez cały sezon.

Przeczytaj również: Jesienne cięcie drzew i krzewów owocowych. Jak wykonać ten zabieg prawidłowo?

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "To idealny czas na ich sadzenie. Sprawdź, jakie kwiaty cebulowe sadzimy jesienią"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.