Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jagoda kamczacka – uprawa, sadzenie, odmiany. Jak pielęgnować po posadzeniu?

Październik to dobry czas na jesienne sadzenie jagody kamczackiej, której owoce określa się mianem "eliksiru życia". Jagoda kamczacka jest odporna na niskie temperatury i ma niewielkie wymagania. Aby móc korzystać z jej licznych zalet, trzeba stosować się do kilku zasad uprawy jagody kamczackiej. 

Jagoda kamczacka – uprawa, sadzenie, odmiany. Jak pielęgnować po posadzeniu?
Jagoda kamczacka w Azji uznawana jest za „eliksir życia”. Cenne właściwości rośliny nie mają końca. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jagoda kamczacka to piękny długowieczny krzew, którego botaniczne odmiany to wiciokrzew siny i suchodrzew kamczacki. Przez lata cieszył się w Polsce niewielką popularnością, jednak ostatnio coraz częściej widuje się w polskich ogrodach i sadach. Nie ma się czemu dziwić. W końcu właściwości zdrowotne owoców wiciokrzewu są nieocenione, a sadzenie jagody kamczackiej i jej uprawa nie wymagają od nas specjalnych umiejętności.

Jeśli tylko wybierzemy dla rośliny odpowiednie stanowisko i nie zapomnimy jak pielęgnować jagodę kamczacką po posadzeniu, będziemy mogli zachwycać się smakiem jej owoców jeszcze zanim na grządkach pojawią się pierwsze truskawki. Wyjaśniamy, kiedy najlepiej posadzić jagodę kamczacką i jakich błędów unikać.

Przeczytaj też: Piękny, zielony ogród przez cały rok. Poznaj najpopularniejsze rośliny zimozielone

Jagoda kamczacka charakterystyka i właściwości. Co to za roślina?

Jagoda kamczacka to długowieczny krzew o zielonym ulistnieniu. Szacuje się, że jego owocowanie może trwać nawet do 30-40 lat.

Do Europy roślinę sprowadzono z północno-wschodniej Azji, gdzie od wieków stosuje się ją w medycynie ludowej. Na japońskiej wyspie Hokkaido fioletowo-czarne owoce jagody kamczackiej określa się mianem „eliksiru życia".

Plony wiciokrzewu, który osiąga do 2 metrów wysokości, można zbierać już w drugim roku od posadzenia, na przełomie maja i czerwca i niewątpliwie warto to robić. Słodko-kwaśne owoce rośliny wykazują silne działanie antywirusowe i antybakteryjne.

Właściwości jagody kamczackiej sprawiają również, że jest ona zalecana przy chorobach układu sercowo-naczyniowego. Owoce rośliny są źródłem takich cennych substancji jak:

 • witamina C,
 • witaminy z grupy B,
 • magnez,
 • wapń,
 • potas,
 • fosfor,
 • antyoksydanty.

Często wykorzystuje się je produkcji soków, konfitur czy wina. Trzeba jednak zaznaczyć, że zaletą wiciokrzewu sinego są nie tylko smaczne i zdrowe owoce, ale również piękne kremowo-żółte kwiaty, które rozkwitają w kwietniu.

Najpiękniejsze odmiany jagody kamczackiej. Które warto wybrać?

Decydując się na uprawę wiciokrzewu, mamy do wyboru różne odmiany jagody kamczackiej. Jest ich mnóstwo, jednak wśród najpopularniejszych i szczególnie wartych uwagi wyróżniamy krzewy o nazwach:

 • „Czelabinka” – wyróżnia ją półkolisty pokrój i średnie tempo wzrostu. Owocuje na przełomie maja i czerwca, a jej owoce mają wydłużony kształt. Wykazuje odporność na zmienne warunki atmosferyczne.
 • „Dlinnopłodna” – odmiana jagody kamczackiej, która ma większe plony niż Czelabinka i pojawiają się one bardzo wcześnie.
 • „Jolanta” – szybko rośnie i dorasta do 2 metrów. Owoce dojrzewają jeszcze pod koniec maja.
 • „Iga”– jej owoce są słodkie i pojawiają się później niż u Jolanty. Za to jest jest bardzo plenna, o słodkich owocach.
 • „Rebeka” – późna odmiana jagody kamczackiej. Owoce dojrzewają w drugiej połowie czerwca i długo utrzymują się na krzewach. Smakują podobnie jak czarna porzeczka.
 • „Tundra”– wyjątkowo obficie owocuje, a jej owoce są wyważone w smaku. Idealnie słodko-kwaśne.
 • „Sinigłazka”– jej owoce dojrzewają pod koniec maja, są duże, dość ciemne i smaczne. Świetna na przetwory, w dodatku na suszę i mróz.

Zobacz także: Jak przygotować azalie do zimy? Wykonaj te zabiegi, a ochronisz je przed przymrozkami

Kiedy najlepiej posadzić jagodę kamczacką? Teraz jest najlepszy termin!

Najlepsze efekty przyniesie jesienne sadzenie jagody kamczackiej, po zakończeniu jej okresu wegetacyjnego. Przyjęło się, że optymalnym czasem, aby wykonać tę czynność w sadzie lub ogrodzie, są miesiące od września do listopada.

Wiosenne sadzenie wiciokrzewu i jego przesadzanie w tym okresie nie jest zalecane. W tym okresie dopuszcza się wykonać je jedynie metodą przeniesienia z miejsce na miejsce wraz z bryłą ziemi.

Jesienne sadzenie jagody kamczackiej. Jak zrobić to dobrze?

Zanim zdecydujemy się na sadzenie jagody kamczackiej, glebę powinniśmy wzbogacić w nawozy organiczne w celu jej użyźnienia. Może to być torf, obornik lub kompost. Idealnie, jeśli zastosowany zostanie też odpowiedni przedplon w postaci roślin okopowych.

Jagodę kamczacką sadzimy około 2 cm niżej niż w doniczce. Sadzonki wiciokrzewu należy umieścić w umiarkowanie wilgotnym, przepuszczalnym gruncie o pH 5.5-6. Nieodpowiednie będzie dla nich podłoże zbite, gliniaste albo zbyt mokre, ponieważ to wtedy korzenie mogą zacząć gnić.

Odległość pomiędzy dwoma okazami powinna wynosić od 1,5 do 2 metrów od siebie, ponieważ krzew szeroko się rozrasta. Stanowisko powinno być zaś słoneczne i ciepłe, bo roślina w cieniu będzie mniej obficie owocowała, a jej plony mogą wydawać się cierpkie w smaku.

Jesienne sadzenie jagody kamczackiej to najlepsze rozwiązanie. Zabieg ten warto umieścić w swoim kalendarzu ogrodnika na październik. Fot.123RF.com

Jak pielęgnować jagodę kamczacką po posadzeniu? Tak dbaj o uprawę!

Po posadzeniu wokół krzewu jagody kamczackiej warto wysypać drobno mieloną korę drzew iglastych, która zakwasi podłoże i zapobiegnie rozrastaniu chwastów. Poza tym pielęgnacja jagody kamczackiej po posadzeniu nie jest skomplikowana. Przez pierwsze 2-3 lata roślina potrzebuje jedynie regularnego pielenia i podlewania.

Jak pielęgnować jagodę kamczacką po posadzeniu w kolejnych latach?

Na początku okresu wegetacyjnego (po opadnięciu śniegu) warto zasilać roślinę azotem, a od wczesnej wiosny do końca czerwca wieloskładnikowym nawozem z kwaśnym pH. W okresie zawiązywania się pąków kwiatowych krzew może wymagać dodatkowego podlewania. Jest rośliną odporną na suszę. Warto zwracać więc uwagę na preferencje konkretnej odmiany jagody kamczackiej i warunki środowiskowe, które na nią wpływają.

4-5 lat po sadzeniu jagody kamczackiej konieczne może okazać się cięcie prześwietlające. Kluczowe jest usunięcie połamanych lub przeschniętych gałęzi i pędów, które rosną w głąb krzewu. W przypadku 20-letnich lub starszych jagód kamczackich, jeśli główne pędy obumierają, warto również przeprowadzić cięcie odmładzające.

Sprawdź również: Jak wykorzystać opadłe liście z pożytkiem dla ogrodu? Zrób z nich ziemię liściową!

Jak pielęgnować jagodę kamczacką po posadzeniu? Krzew nie jest bardzo wymagający, lecz jego regularne podlewanie i nawożenie przyczynią się do obfitego owocowania. Fot.123RF.com

Co posadzić obok jagody kamczackiej, a czego nie sadzić?

Przede wszystkim warto pamiętać, że większość odmian wiciokrzewu jest obcopylna i wymaga zapylenia krzyżowego. Dlatego warto sadzić jagodę kamczacką obok siebie w 2-3 odmianach, których kwitnienie przypada na podobny czas.

Jeśli zaś mowa jest o innych gatunkach roślin, to przy zachowaniu odpowiedniej odległości w sadzie pomiędzy sadzonkami, jagoda kamczacka powinna rosnąć bez większych problemów. Zwłaszcza przy porzeczce czarnej, z którą śmiało można sadzić ją nawet w jednym rzędzie.

Nie zaleca się natomiast sadzenia jagody kamczackiej w sąsiedztwie berberysów i jest ku temu jeden konkretny powód. Korzenie berberysu uwalniają substancję, która może być szkodliwa i powodować osłabianie krzewów owocowych jagody kamczackiej.

Berberys w sąsiedztwie jagody kamczackiej? To fatalny pomysł! Fot.123RF.com

Przeczytaj także: Przycinanie i nawożenie malin przed zimą. Po co ciąć maliny jesienią?

Choroba brudnych jagód, czyli bąblowica na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.