Porady ogrodnicze

Najczęściej spotykane choroby i szkodniki na różach

Róże to rośliny ozdobne, które bardzo chętnie wykorzystywane są w parkach, skwerach i ogrodach przydomowych. Wiele odmian uprawia się także w doniczkach. Te piękne rośliny narażone są jednak na występowanie chorób i ataki szkodników. Jak prawidłowo pielęgnować róże i jak zwalczać różne infekcje?

Najczęściej spotykane choroby i szkodniki na różach

fot. Pixabay.com

Popularne szkodniki róż

Róże często atakowane są przez mszyce różano-szczeciowe, które doprowadzają do zahamowania wzrostu roślin i deformacji pąków kwiatowych. Żerują głównie na pędach i pąkach kwiatowych.

Groźne szkodniki róż to skoczki różane, które niszczą przede wszystkim liście tych roślin. Larwy skoczków występują zazwyczaj na spodniej części liści — łatwo je rozpoznać, wyglądają bowiem jak małe, białe plamki. Skoczek różany powoduje, że liście marnieją i opadają.

Zwijanie liści róży to popularne zjawisko powodowane przez nimułkę różaną. Te czarne, błyszczące owady są dla róż szczególnie groźne. Pod wpływem ich aktywności liście roślin zawijają się oraz przebarwiają. Z czasem zasychają i opadają.Jeślili na liściach róż zauważymy drobne dziurki, może to symptom obecności gąsienic. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach w ogrodzie.

Powszechnymi szkodnikami róż są również przędziorki chmielowce. Są to roztocza o żółto-pomarańczowej barwie. Żerują głównie na spodzie liści, gdzie wysysają z nich sok.

Bruzdownice to z kolei to białe larwy, które żerują w pędach. Pędy zaatakowane przez bruzdownicę więdną i obumierają na skutek wygryzania przez szkodnika tuneli.

Częste choroby róż

Dwoma najpowszechniejszymi chorobami róż są rdza i czarna plamistość liści.

Rdza powoduje pojawianie się pomarańczowych plam na pędach, które później przechodzą na liście rośliny. Postępująca infekcja sprawia, że piękne okazy ulegają poważnym deformacjom. A może zainteresuje cię także ten artykuł o dzikiej róży w ogrodzie?

Czarna plamistość liści to choroba róż przejawiająca się ciemnymi plamami na liściach, które zwiększają się ku ich brzegom. Plamy na początku są jasnobrązowe, a później ciemnieją. Plamistość ta atakuje także pędy, które pokrywają się czerwonymi i wypukłymi przebarwieniami.

Częstą chorobą róż jest też mączniak prawdziwy, będący chorobą grzybową. Przypomina biały nalot, który występuje na pąkach kwiatowych i liściach. Obserwuje się wtedy również zawijanie liści róży do środka oraz ich deformacje. Objawy pojawiają się na ogół od końca maja lub z początkiem czerwca. Zwykle atakowane są najpierw młode liście. Mączniak może prowadzić do opadania liści, a nawet całkowitego zaprzestania kwitnienia.

Zobacz więcej zdjęć

Zwalczanie chorób i szkodników

Odpowiednia pielęgnacja róż jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niej możemy zapobiec niektórym chorobom i szkodnikom. Szkodniki róż zwalczane są zazwyczaj insektycydami oraz preparatami chemicznymi. Często trzeba usuwać porażone pędy i liście (pojawiające się zielone robaki, nimułka różana itp.), a w przypadku np. gąsienic — należy je wyzbierać.

Dziury na liściach i ich zawijanie się są oznaką poważnych schorzeń. Porażone pędy należy je regularnie usuwać oraz zbierać i palić opadłe liście. W większości przypadków to właśnie nieodpowiednia pielęgnacja przyczynia się do powstawania chorób, zwłaszcza grzybowych. Skutecznie zwalczają je fungicydy.

Zanim przystąpimy do zakupu róż, należy skontrolować ich stan fizyczny. Nasiona najlepiej kupować wczesną wiosną lub pod koniec zimy, natomiast sadzonki kupujemy wiosną. Ważne by sadzonki były świeże i nie posiadały dziurek na liściach róż. Lepiej decydować się na kupno gatunków i odmian, które są odporne na choroby i szkodniki.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.