Porady ogrodnicze

Jak nawozić rośliny w ogrodzie?

Jeśli chcemy, by nasze rośliny rosły i były zdrowe – nawożenie jest niezbędne. To jedna z podstawowych czynności, jakie należy wykonywać w ogrodzie. W innym przypadku rośliny staną się słabe, przestaną rosnąć i kwitnąć. Jak to prawidłowo robić?

Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Choć w warunkach naturalnych, jak lasy czy łąki, rośliny rosną samodzielnie i nikt ich nie nawozi, w ogrodzie sytuacja wygląda inaczej. Gdy pozostawimy je bez opieki, ich stan szybko się pogorszy. Dzieje się tak dlatego, iż w przyrodzie rosną tylko te gatunki, które potrafią przystosować się do panujących, często wymagających, warunków. Do ogrodu zwykle jednak wybieramy rośliny z innych względów: na pierwszy plan wysuwa się ich efektowny wygląd. Najważniejsza jest bowiem estetyka, dlatego też usuwamy na przykład przekwitłe kwiaty czy spadające jesienią liście, utrudniając w ten sposób naturalny obieg materii. Tym samym, gleba jest uboższa i pozbawiona składników pokarmowych, a nawożenie – niezbędne. Jak to prawidłowo robić?

Naturalny czy sztuczny, czyli jaki nawóz wybrać?

Nawożąc ziemię przede wszystkim uzupełniamy niedobory pierwiastków i materii organicznej. Każda roślina ma jednak inne wymagania, które warto sprawdzić, ponieważ wybór odpowiedniego nawozu jest rzeczą kluczową. Nie ma jednego nawozu, który byłby idealny dla wszystkich rodzajów roślin. Z jednej strony wybieramy więc między nawozem naturalnym i sztucznymi, z drugiej – ich składem. A ten potrafi znacząco różnić się zawartością pierwiastków, formą, konsystencją oraz pochodzeniem.

Nawozy sztuczne (mineralne) to gotowe mieszanki, przeznaczone do różnego typu roślin. Produkowane są z myślą o ogrodnikach-amatorach. Na półkach sklepowych znajdziemy między innymi preparaty przeznaczone dla roślin kwitnących, wrzosowatych czy iglaków. Wszystkie one są łatwe w użyciu, a wskazówki, jak to robić, znajdują się na opakowaniu. Warto zwrócić uwagę szczególnie na dawkowanie, ponieważ zbyt duża ilość nawozu może zaszkodzić naszym roślinom.

NAWOŻENIE ROŚLIN W OGRODZIE Fot.123RF.com

Nawozy organiczne stosowane są natomiast najczęściej w ogródkach przydomowych i działkach. Ten sposób nawożenia ma wiele zalet: jest tani, ekologiczny i wzbogaca glebę nie tylko o składniki pokarmowe, ale również próchnicę. W pewnym stopniu rozwiązuje też problem odpadków organicznych, które powstają w ogrodzie. Najczęściej stosowane nawozy organiczne to kompost i obornik.

Robienie kompostu Fot.123RF.com

Wiosna, lato, jesień, zima, czyli kiedy nawozić rośliny i jak to prawidłowo robić

Wiosna i wczesne lato to najlepsze okresy do nawożenia. Rośliny rosną wówczas po zimie i właśnie wtedy najbardziej potrzebują odżywienia. Nawożenie najlepiej skończyć przed połową lipca, ponieważ później rośliny zaczynają szykować się do jesieni i zimy – nie powinniśmy więc pobudzać ich wzrostu. Nawozy organiczne z kolei najlepszy czas na zastosowanie kompostu lub obornika, czyli nawozów naturalnych.

REKLAMA
REKLAMA

Podczas nawożenia warto zadbać przede wszystkim o prawidłową dawkę, równomierne rozłożenie nawozu i unikanie kontaktu z liśćmi. Pamiętać należy też o tym, że nawozić powinno się jeszcze przed posadzeniem roślin. W ten sposób skutecznie uzupełnimy niedobory pierwiastków w glebie i wzbogacimy ją w materię organiczną. Zyskają na tym zwłaszcza rośliny wieloletnie, te bowiem dużo wolniej reagują na nawożenie.

Ogrodowe rośliny warto też nieustannie obserwować i sprawdzać, czy nie dają one objawów niedoboru jakiegoś składnika. Zahamowanie wzrostu to sygnał, że roślinie brakuje azotu, czerwienienie blaszek, ogonków liściowych i łodyg – to objawy braku fosforu, rozjaśnienie tkanki, znajdującej się pomiędzy nerwami – potasu, żółknięcie – magnezu i żelaza, a deformacja młodych liści – wapnia.

Przeczytaj również: Jak nawozić rośliny w domu?

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak nawozić rośliny w ogrodzie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.