Choć w warunkach naturalnych, jak lasy czy łąki, rośliny rosną samodzielnie i nikt ich nie nawozi, w ogrodzie sytuacja wygląda inaczej. Gdy pozostawimy je bez opieki, ich stan szybko się pogorszy. Dzieje się tak dlatego, iż w przyrodzie rosną tylko te gatunki, które potrafią przystosować się do panujących, często wymagających, warunków. Do ogrodu zwykle jednak wybieramy rośliny z innych względów: na pierwszy plan wysuwa się ich efektowny wygląd. Najważniejsza jest bowiem estetyka, dlatego też usuwamy na przykład przekwitłe kwiaty czy spadające jesienią liście, utrudniając w ten sposób naturalny obieg materii. Tym samym, gleba jest uboższa i pozbawiona składników pokarmowych, a nawożenie – niezbędne. Jak to prawidłowo robić?
Naturalny czy sztuczny, czyli jaki nawóz wybrać?
Nawożąc ziemię przede wszystkim uzupełniamy niedobory pierwiastków i materii organicznej. Każda roślina ma jednak inne wymagania, które warto sprawdzić, ponieważ wybór odpowiedniego nawozu jest rzeczą kluczową. Nie ma jednego nawozu, który byłby idealny dla wszystkich rodzajów roślin. Z jednej strony wybieramy więc między nawozem naturalnym i sztucznymi, z drugiej – ich składem. A ten potrafi znacząco różnić się zawartością pierwiastków, formą, konsystencją oraz pochodzeniem.
Nawozy sztuczne (mineralne) to gotowe mieszanki, przeznaczone do różnego typu roślin. Produkowane są z myślą o ogrodnikach-amatorach. Na półkach sklepowych znajdziemy między innymi preparaty przeznaczone dla roślin kwitnących, wrzosowatych czy iglaków. Wszystkie one są łatwe w użyciu, a wskazówki, jak to robić, znajdują się na opakowaniu. Warto zwrócić uwagę szczególnie na dawkowanie, ponieważ zbyt duża ilość nawozu może zaszkodzić naszym roślinom.
Fot.123RF.com
Nawozy organiczne stosowane są natomiast najczęściej w ogródkach przydomowych i działkach. Ten sposób nawożenia ma wiele zalet: jest tani, ekologiczny i wzbogaca glebę nie tylko o składniki pokarmowe, ale również próchnicę. W pewnym stopniu rozwiązuje też problem odpadków organicznych, które powstają w ogrodzie. Najczęściej stosowane nawozy organiczne to kompost i obornik.
Fot.123RF.com
Wiosna, lato, jesień, zima, czyli kiedy nawozić rośliny i jak to prawidłowo robić
Wiosna i wczesne lato to najlepsze okresy do nawożenia. Rośliny rosną wówczas po zimie i właśnie wtedy najbardziej potrzebują odżywienia. Nawożenie najlepiej skończyć przed połową lipca, ponieważ później rośliny zaczynają szykować się do jesieni i zimy – nie powinniśmy więc pobudzać ich wzrostu. Nawozy organiczne z kolei najlepszy czas na zastosowanie kompostu lub obornika, czyli nawozów naturalnych.