Porady ogrodnicze

Mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy - uprawa warzyw w ogrodzie

W dzisiejszym artykule z cyklu „Ogród Warzywny” kolejny przegląd tego, co dzieje się w moim warzywniku. Część roślin chwycił mączniak — jak z nim walczyć? 

Mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy - uprawa warzyw w ogrodzie
fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Pustoszeją grządki po warzywach kapustnych i bobie — kończy się czas ich zbioru. Wkrótce będzie można zaplanować na ich miejscu wysiew poplonów. Powoli dojrzewa fasolka szparagowa, buraki ćwikłowe, cukinie, koper włoski, seler i ziemniaki. Ich letnia pielęgnacja polega głównie na odchwaszczaniu i podlewaniu. Jeśli wczesną wiosną, przedsiewnie, grządki te były zasilone dużą dawką ziemi kompostowej, niepotrzebne w tym sezonie będzie nawożenie pogłówne. Ważnym zabiegiem, który należy często powtarzać, jest podlewanie.

Tyczna fasolka szparagowa, z dużą masą liściową i właśnie dojrzewającymi strąkami potrzebuje stosunkowo dużo wody. Podobnie buraki i cukinie. Dla przypomnienia, o ile to możliwe, najlepiej jest podlewać rośliny wcześnie rano, przed najbardziej upalnymi godzinami lub późnym popołudniem. Jeżeli nie ma innej możliwości, podlejmy je nawet o 12 w południe, ważne, żeby nie cierpiały z powodu niedoboru wody. Starajmy się to robić od dołu, żeby krople na liściach, które zamieniają się w mini soczewki, pod wpływem ostrych promieni słonecznych, nie poparzyły liści.

src: Mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy - uprawa warzyw w ogrodzie, Youtube.com, kanał: ogród na co dzień 

Szczyt sezonu letniego to dobra pora na zbiór nasion ziół. Można ścinać je na bieżąco i zjadać lub pozwolić rosnąć i wykształcić kwiaty. Przed zbiorem kwiatostany powinny uschnąć, po to, żeby ich nasiona spokojnie dojrzały i się zasuszyły. Zebrane nasiona można rozsypać wokół rosnącej już rośliny lub też przechować je do wiosny i wysiać na rozsady, które potem posadzimy w innym miejscu w ogrodzie lub w doniczce, na balkonie czy tarasie.

Po obfitych deszczach, na roślinach umieszczonych w zacienionych grządkach może pojawić się mączniak prawdziwy lub mączniak rzekomy. Jeżeli na naszych uprawach zauważymy tego typu choroby grzybowe, można wykonać oprysk wybranym środkiem grzybobójczym. Rozpuszczamy go w wodzie i nanosimy za pomocą opryskiwacza. Wspomagająco można zastosować też mączkę bazaltową, która wspiera rośliny w walce nie tylko z chorobami, ale także szkodnikami, a dodatkowo zasila glebę w wiele makro i mikro elementów. To dobre uzupełnienie nawozów organicznych, zwłaszcza jeżeli widzimy, że ziemia staje się wyeksploatowana i nieurodzajna.

Ekspert serwisu Deccoria.pl Porady ogrodnicze

autor: Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy - uprawa warzyw w ogrodzie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.