Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przepis na domowy wywar zwalczający szarą pleśń

Szara pleśń to choroba grzybowa, która jest zagrożeniem dla roślin ogrodowych i kwiatów domowych. Jest ona tym groźniejsza, że bardzo szybko przenosi się na kolejne okazy więc może być trudna do zwalczenia. Reagując jednak dostatecznie szybko można sobie z nią poradzić i wyeliminować duże straty. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć i jak z nią walczyć. 

Przepis na domowy wywar zwalczający szarą pleśń
Szara pleśń to jedna z najczęstszych chorób grzybowych, które dotykają rośliny. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Szara pleśń - co to za choroba? 

Szara pleśń to jedna z najczęstszych chorób grzybowych, które dotykają rośliny. Dotyczy to zarówno warzyw, kwiatów domowych, jak i krzewów ozdobnych. Pojawia się ona w związku z rozwojem zarodników grzyba Botrytis cinerea. Skąd wiadomo, że roślina została zaatakowana przez szarą pleśń? Można to zauważyć po charakterystycznym nalocie, który jak sama nazwa wskazuje jest koloru szarego. Choroba ta jest bardzo dużym zagrożeniem, ponieważ szybko i łatwo przenosi się na kolejne okazy. Wystarczy tak naprawdę podmuch wiatru czy opady deszczu. 

Jakie warunki sprzyjają pojawieniu się szarej pleśni? 

Szara pleśń może rozwinąć się w sytuacji, kiedy w ogrodzie lub domu nie ma odpowiednich warunków dla rośliny. Co to oznacza? Przede wszystkim jest to: 

 • zbyt wysoka temperatura, która często przekracza nawet 25°C, 
 • bardzo duża wilgotność powietrza przekraczająca 80%, 
 • niedostateczny dostęp do światła dziennego, 
 • brak odpowiedniej ilości tlenu wynikający ze zbyt gęstej roślinności. 

Ponadto warto zauważyć, że szara pleśń może przenosić się na sprzęcie ogrodniczym, a nawet z sąsiednich ogrodów. Zdarza się więc, że nawet pomimo dobrych warunków i odpowiedniej pielęgnacji rośliny zostają zainfekowane. 

Przeczytaj również: Biały, lepki nalot na kwiatach doniczkowych. Co to jest i jak się go pozbyć?

bialy nalot na lisciach kwiwatów Biały nalot na liściach roślin? Wyjaśniamy, które choroby objawiają się w ten sposób Fot. 123RF/PICSEL

Na jakich roślinach pojawia się zwykle szara pleśń? 

Szara pleśń jest chorobą grzybiczą, która atakuje różne rośliny. Dotyczy to między innymi kwiatów i krzewów ozdobnych. Nie oszczędza natomiast sadzonej warzywnych czy drzewek owocowych. Jest wyjątkowo niebezpieczna dla: 

 • pomidorów, 
 • sałaty, 
 • porzeczek, 
 • malin, 
 • winogron.

Co ciekawie, szara pleśń może dotykać nawet ziół - zarówno tych zasadzonych w ogrodzie, jak i tych z uprawy doniczkowej w domach. 

Infekacja szarej pleśni na porzeczce. Infekacja szarej pleśni na porzeczce. Fot. 123RF/PICSEL

Szara pleśń - czy można uchronić przed nią rośliny? 

Podstawą do tego, aby zabezpieczyć rośliny przed pojawieniem się szarej pleśni, jest przede wszystkim zapewnienie im odpowiednich warunków. O ile w ogrodzie może być z tym problem, ponieważ nie można wpłynąć na pogodę - wilgotność powietrza, temperaturę czy opady deszczu, o tyle jest to możliwe w przypadku roślin doniczkowych w domach. Warto więc: 

 • zadbać o to, aby w pomieszczeniach, gdzie znajdują się kwiaty czy zioła panowała temperatura pokojowa 18-21°C, 
 • zatroszczyć się o właściwą wilgotność powietrza - jeżeli spada, to na grzejnikach można ustawić pojemniczki z wodą; w momencie kiedy wzrasta, zaleca się wietrzenie domu czy mieszkania, 
 • nie ustawiać doniczek w dużym skupisku np. kilkanaście doniczek na jednym parapecie, 
 • umieścić rośliny tak, gdzie będą miały dostęp do naturalnych promieni słonecznych np. w okolicy okna lub drzwi balkonowych. 

Można stosować także preparaty wzmacniające rośliny. Te wówczas są zdecydowanie mniej podatne na choroby, a w przypadku ich wystąpienia kuracja jest zdecydowanie łatwiejsza do przeprowadzenia. 

Jak rozpoznać, że na roślinach pojawiła się szara pleśń? 

Osoby, które nie obserwują bacznie swoich roślin mogą nie zauważyć początkowych objawów szarej pleśni. Ta może rozprzestrzeniać się w ich dolnej części lub pomiędzy liśćmi. Jednak sygnałem powinna być gorsza kondycja kwiatów czy warzyw. Jeżeli to zainteresuje ich właściciela i zacznie się im przyglądać to szybko dostrzeże problem. 

Jak bezpiecznie zwalczać szarą pleśń? 

Najskuteczniejszym sposobem zwalczania szarej pleśni, co potwierdza wiele osób jest stosowanie specjalnych preparatów chemicznych. Te dostępne są w praktycznie każdym sklepie ogrodniczym, a specjaliści mogą pomóc wybrać konkretny środek. O ile jednak chemiczne płyny czy inne specyfiki sprawdzają się w przypadku roślin ozdobnych, to raczej nikt nie chce stosować ich do warzyw, ponieważ mogą być szkodliwe. Co w takiej sytuacji? Z pomocą przychodzą różnego rodzaju metody naturalne. 

Opryski naturalne na szarą pleśń 

Jednym z najczęściej wybieranych sposobów jest oprysk przy użyciu specjalnego wywaru przygotowanego z cebuli. Zastanawiasz się, jak go przygotować? To naprawdę proste, wystarczy postępować krok po kroku zgodnie ze wskazówkami doświadczonych ogrodników. 

 • Zgromadź łuski z cebuli - przy niewielkich uprawach wystarczy już 250 gramów. Włóż je do większego garnka. 
 • Zalej łuski cebulowe wodą i postaw na kuchence, a kiedy doprowadzisz do gotowania - pozostaw garnek na ogniu jeszcze przez ok. 30 minut. 

Tak przygotowany płyn możesz wlewać do spryskiwacza i rozpylać na zainfekowanych roślinach. Czynność tę można powtarzać nawet kilka razy dziennie, ponieważ wywar jest zupełnie bezpieczny dla warzyw. Już po kilku dniach te powinny być w zdecydowanie lepszym stanie - wszystko ze względu na grzybobójcze działanie płynu. 

W walce z szarą pleśnią doskonale sprawdzi się również czosnek, który podobnie jak cebula ma cenne właściwości grzybobójcze. W tym przypadku także przygotowuje się specjalny płyn, który pomaga zwalczyć chorobę. Do jego przygotowania niezbędne będzie: 

 • 100 gramów czosnku, 
 • 5 litrów czystej wody, 

Czosnku nie trzeba obierać, natomiast bardzo ważne, aby był on zmiażdżony - wówczas uwalnia dość intensywny zapach i soki, które w tym przypadku są najważniejsze. Rozgnieciony czosnek należy włożyć do przygotowanego wcześniej naczynia, a następnie zalać go wodą. Taką mieszankę zostawia się na 3-5 dni. Trzeba pamiętać, aby codziennie ją mieszać. Po upływie kilku dniu płyn jest gotowy do stosowania i można wykorzystywać go do oprysków. 

Jeżeli natomiast chcesz działać natychmiast, ponieważ rośliny czy warzywa w twoim ogrodzie nie wyglądają najlepiej to warto postawić na wywar przygotowany z mniszka pospolitego. Ten nadaje się do zastosowania już nawet po kilku godzinach od jego przygotowania - jest to więc jedna z najszybszych metod, na jaką możesz się zdecydować. Jedynym minusem tej metody jest fakt, że można stosować ją wyłącznie w momencie, kiedy roślina znajduje się przed okresem kwitnienia. 

Przygotowaniu wywaru wygląda następująco: 

 • zbierz liście mniszka pospolitego - wystarczy już nawet 200-300 gramów, 
 • włóż roślinę do naczynia i zalej ją 5 litrami wody, 
 • co godzinę mieszaj zawartość naczynia. 

Po kilku godzinach - minimum 5 - wywar będzie gotowy do wykorzystania i można zacząć spryskiwać nim te okazy w ogrodzie, które zostały zaatakowane przez szarą pleśń. Taki płyn można stosować również profilaktycznie. Jeżeli więc chcesz zabezpieczyć swój ogród przed chorobami, to powinieneś przemyśleć jego przygotowanie, zanim pojawi się problem. 

Wiele osób jest przekonanych, że szara pleśń to wyrok dla roślin i wyleczenie ich jest praktycznie niemożliwe, a na pewno nie przy użyciu ekologicznych metod. Okazuje się jednak, że ogrodnicy znają obecnie wiele różnych sposobów, które radzą sobie z tym problemem. Nie zawsze trzeba sięgać po chemiczne preparaty. Czasem warto zacząć od mniej inwazyjnych, a zdecydowanie bardziej skutecznych rozwiązań. Te są znacznie lepsze dla warzyw i własnego zdrowia. 

Przeczytaj również: Jak zwalczać choroby grzybowe roślin bez stosowania chemii w ogrodzie?

oprysk roślin Potrafią siać spustoszenie w wielu ogrodach i sadach. Tak poradzisz sobie z problemem. Fot. 123RF/PICSE

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.