Naturalny wróg - co zjada ślimaki bez skorupy?
Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Zdajmy się na naturalnych drapieżników. Jeże, żaby czy traszki zjadają ślimaki. Zbudujmy im, w mało widocznym miejscu, schronienie w postaci sterty opadłych liści lub gałęzi. Możemy również wybudować niewielki staw. Drozdy, szpaki, bażanty i jaszczurki również zjadają ślimaki. Możemy zwabić je, sadząc drzewa lub krzewy rodzące smaczne jagody. Ptaki będą mogły zbudować w nich swoje gniazda.
Skuteczne zapory na ślimaki
Drugi sprawdzony sposób na ślimaki to stworzenie skutecznych zapór, które utrudnią tym zwierzętom poruszanie się. Wokół podatnych na zranienie roślin np. małych kwiatów czy siewek warzyw, rozsypmy żwir, rozkruszone skorupki jaj lub łupiny orzecha. Ślimaki nie przejdą przez zaporę stworzoną z ostro zakończonych materiałów. Aby ochronić większe rośliny np. łubin, ostróżki czy fuksje, stwórz dookoła nich wał z gruboziarnistego piasku, wapna lub pokruszonych muszli. Co jakiś czas sprawdzajmy, czy nie ma w naszych zaporach przerwy, przez którą ślimak bez skorupy mógłby się prześlizgnąć. Wokół roślin, które najczęściej są zjadane przez ślimaki, ułóżmy barierę z popiołu z kominka lub grilla, kory, trocin czy igieł sosny. Możemy wykorzystać również żwir, gruboziarnisty piasek lub mączkę ceglaną.
W uprawach warzywnych możemy wykorzystać następujący trik: obcinamy dno i górę z plastikowej butelki, powstaje tzw. plastikowa wieża. Nakładamy ją na siewkę i wbijamy w ziemię. Osłonę usuwamy z chwilą, kiedy roślina przestaje się pod nią mieścić.
Miedź na ślimaki
Formą zapory, która odstrasza ślimaki bez skorupy, są również miedziane obrzeża lub taśmy. Mięczaki unikają kontaktu z tym metalem, ponieważ ich śluz może wchodzić z nim w reakcję chemiczną, w wyniku której powstaje substancja drażniąca dla tych zwierząt. Obrzeże lub taśmę miedzianą, która jest tańszym rozwiązaniem, rozkłada się wokół najbardziej zagrożonych roślin. Wykorzystując ten sposób na ślimaki w ogrodzie, należy pamiętać, że metal powinien być czysty. Nie może być zachlapany błotem, dlatego od czasu do czasu warto przetrzeć go ścierką.
Naturalne odstraszanie ślimaków
Skuteczny środek przeciw ślimakom to również niegaszone wapno lub superfosfat, którymi podsypuje się warzywne grządki i kwiatowe rabaty. Stosując te preparaty, należy zachować ostrożność; nie mogą one zetknąć się bezpośrednio z roślinami - to może im zaszkodzić.
Rabaty podsypywać można także bezpieczną dla roślin ziemią okrzemkową. Diatomit przylega do ciała ślimaków, sprawia, że tracą one wilgoć i obumierają. Przeczytaj, jak stosować ziemię okrzemkową w ogrodzie.
Czego nie lubią ślimaki? Rośliny
Grządki, które są atakowane przez ślimaki, obsadźmy roślinami takimi jak majeranek, czosnek, trybula, cebula, szałwia lekarska lub gorczyca, bylica piołun, rumianek, cząber ogrodowy, hyzop, nachyłek, krwawnik i przywrotnik. Te rośliny odstraszają ślimaki z rabat i grządek.