Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Najlepsze domowe sposoby i pułapki na ślimaki

W ciągu dnia ślimaki chowają się w gęstym ulistnieniu. Na żer wypełzają nocą w lub wczesnym rankiem. Zjadają m.in. ostróżki, łubin i fuksje. Zagrażają młodym siewkom warzyw, sałacie, kapuście, truskawkim czy malinom. W sezonie wegetacyjnym ślimaki mogą złożyć nawet 500 sztuk jaj, z których wylęgają się młode. Jak skutecznie zwalczać ślimaki w ogrodzie? Poznaj różne sposoby na pozbycie się szkodników. 

Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Najlepsze domowe sposoby i pułapki na ślimaki
Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Dobrze sprawdzają się naturalne opryski. Fot. 123RF.com/Picsel

Spis treści: 

Jakie ślimaki spotykamy w ogrodzie? 

Na działkach i w ogrodach możemy spotkać dwa rodzaje ślimaków - z muszą i ślimaki bezskorupowe, nagie. 

Ślimaki ze skorupą to m.in: winniczek, ślimak gajowy, ślimak ogrodowy, ślimak kosmaty. Mogą one powodować miejscowe uszkodzenia roślin, jednak nie są tak żarłoczne, jak gatunki bez okrycia. Dla roślin ozdobnych i uprawnych większym zagrożeniem są ślimaki bezskorupowe: pomrowy i śliniki.

Czym żywią się ślimaki? Dla szkodników tych szczególnie atrakcyjne są rośliny o dużych liściach. Często niszczą rośliny ozdobne, takie jak aksamitki, cynie, lilie, astry oraz warzywa: sałaty, kapusty, buraki. Nie unikają popularnie uprawianych owoców - malin i truskawek.

Przeczytaj również: Ślimaki już zaczęły żerować na liściach funkii? Sprawdź, jak w naturalny sposób chronić hosty przed ślimakami

Sposoby na ślimaki - naturalne pułapki

Jak się okazuje, ślimaki to smakosze piwa. Nieopodal rośliny, którą chcemy ochronić, wkopujemy plastikowe naczynie wypełnione do połowy piwem. Umieszczamy je trochę wyżej niż powierzchnia gruntu. Robi się tak, ponieważ pożyteczne żuki mogłyby wpaść do wewnątrz pojemnika. Naczynie przykrywamy odwróconą, plastikową lub ceramiczną doniczką z dużą dziurą w dnie. Piwo wymieniamy na świeże co 3-4 dni.

Zamiast piwa, ślimakom zaserwować można porcję coli. Z pomocą słodkiego napoju opędzimy się od insektów, nawiedzających twój dom lub ogród. Wlej go do plastikowej miseczki i umieść w miejscu, gdzie zauważyliśmy problem. Słodki aromat coli zwabi owady i ślimaki, a dwutlenek węgla i kwas fosforowy w niej zawarte, skutecznie rozprawia się ze szkodnikami.

Możemy również posłużyć się pustą połówką grejpfruta. Kładziemy ją obok zagrożonej rośliny. Zapach przyciągnie ślimaki. Kiedy zbiorą się wewnątrz grejpfruta, rano będzie można je zebrać i wyrzucić.

Co jest dobre na ślimaki? Domowe sposoby

  • Odwar z papryki

Aby przygotować odwar z papryki, 1 kg świeżej papryki gotujemy przez godzinę w 10 litrach wody. Następnie odstawiamy na 48 godzin, dokładnie przecieramy i odcedzamy. Tak przygotowanym środkiem spryskujemy rośliny. To nie tylko odstraszacz ślimaków, ale też wzmacniająca odżywaka dla atakownych przez szkodniki roślin.

slimaki bez skorupy Ślimaki szczególnie upodobały sobie duże liście. Fort. 123RF/PICSEL

  • Kawa

Szkodniki te bardzo nie lubią zapachu i smaku kawy. Warto spryskać rośliny często atakowane przez ślimaki rozcieńczoną kawą.

  • Spulchnianie gleby

Jak wytępić ślimaki i nie dopuścić, by splądrowały ogród? W słoneczne dni starajmy się spulchniać glebę w okolicach ulubionych grządek. Możemy to robić przy użyciu grabek czy motyki. W ten sposób niszczymy jaja mięczaków, a ich młode, które zostaną wyrzucone na powierzchnię ziemi, wyschną na słońcu.

  • Sól

Kontrowersujna metoda na pozbycie się ślimaków. Można zastosować ja na kilka sposobów - bgezpośrednio posypywać ją na ślimaki, rozsypywać sól wokół doniczek z roślinami, do których dobierają się szkodniki. Warto wysypać też sól na obrzeżach ogródka, tworząc barierę, przez którą ślimaki się nie przedrą - zadziała pod warunkiem, że nie ma ich w ziemi, przy roślinach. 

Popularna metoda to oprysk z soli na ślimaki. Przygotuj 30 g soli kuchennej i 1/2 litra ciepłej wody. Dobrze wymieszaj roztwór, by sól się rozpuściła. Spryskaj ziemię w miejscach, w których najczęściej widujesz ślimaki lub skutki ich żerowania. Zabieg wykonaj wieczorem lub wczesnym rankiem. Trzeba jednak pamiętać, by nie pryskać ziemi wokół roślin, bo wnika ona w ziemię i bardzo im szkodzi. Po sól powinniśmy więc sięgać w ostateczności.

  • Wapno, ziemia okrzemkowa

Skuteczny środek przeciw ślimakom to również niegaszone wapno lub superfosfat, którymi podsypuje się warzywne grządki i kwiatowe rabaty. Stosując te preparaty, należy zachować ostrożność; nie mogą one zetknąć się bezpośrednio z roślinami - to może im zaszkodzić. Rabaty podsypywać można także bezpieczną dla roślin ziemią okrzemkową. Diatomit przylega do ciała ślimaków, sprawia, że tracą one wilgoć i obumierają. 

  • Ręczne wyłapywanie

Tę metodę polecamy właścicielom małych ogródków. Ślimaki powinno zbierać się wczesnym rankiem lub wieczorem, bo właśnie wtedy wychodzą ze swoich kryjówek

Przeczytaj również: Rośliny odstraszające ślimaki. 10 roślin, których ślimaki nie lubią

Skuteczne zapory na ślimaki

  • Łupiny orzechów i skurpuki jaj

Kolejny sprawdzony sposób na ślimaki to stworzenie skutecznych zapór, które utrudnią szkodnikom poruszanie się. Wokół podatnych na zranienie roślin np. małych kwiatów czy siewek warzyw, rozsypmy żwir, rozkruszone skorupki jaj lub łupiny orzecha. Ślimaki nie przejdą przez zaporę stworzoną z ostro zakończonych materiałów. Aby ochronić większe rośliny np. łubin, ostróżki czy fuksje, stwórz dookoła nich wał z gruboziarnistego piasku, wapna lub pokruszonych muszli.

Co jakiś czas sprawdzajmy, czy nie ma w naszych zaporach przerwy, przez którą ślimak bez skorupy mógłby się prześlizgnąć. Wokół roślin, które najczęściej są zjadane przez ślimaki, ułóżmy barierę z popiołu z kominka lub grilla, kory, trocin czy igieł sosny. Możemy wykorzystać również żwir, gruboziarnisty piasek lub mączkę ceglaną. 

W uprawach warzywnych możemy wykorzystać następujący trik: obcinamy dno i górę z plastikowej butelki, powstaje tzw. plastikowa wieża. Nakładamy ją na siewkę i wbijamy w ziemię. Osłonę usuwamy z chwilą, kiedy roślina przestaje się pod nią mieścić.

  • Miedź

Formą zapory, która odstrasza ślimaki bez skorupy, są również miedziane obrzeża lub taśmy. Mięczaki unikają kontaktu z tym metalem, ponieważ ich śluz może wchodzić z nim w reakcję chemiczną, w wyniku której powstaje substancja drażniąca dla tych zwierząt. Obrzeże lub taśmę miedzianą, która jest tańszym rozwiązaniem, rozkłada się wokół najbardziej zagrożonych roślin. Wykorzystując ten sposób na ślimaki w ogrodzie, należy pamiętać, że metal powinien być czysty. Nie może być zachlapany błotem, dlatego od czasu do czasu warto przetrzeć go ścierką. 

Przeczytaj również: Na chwasty, mszyce, mrówki i ślimaki. Zastosowania octu w ogrodzie. Jak zrobić oprysk z octu?

Inne sposoby na ślimaki w ogrodzie

Obecnie można kupić specjalne kulki przeciw ślimakom. Są one zazwyczaj barwione na kolor niebieski, tak aby nie przypominały naturalnego jedzenia, na które mogłyby skusić się inne zwierzęta. Kulki zawierają chemiczny środek odstraszający. Rozkładamy je co 15 cm. Taka ilość wystarczy do odstraszenia szkodników. W punktach ogrodniczych możemy również kupić specjalne środki do rozpylenia. Stosujemy je na rośliny, kiedy pędy mają ok. 2,5 cm długości. Czynność powtarzamy, kiedy roślinka osiągnie ok. 8 cm wysokości.

Pamiętajmy, że ślimaki wychodzą na żer w nocy. W ciągu dnia ukrywają się w ciepłych i ciemnych miejscach. Zmniejszymy zatem ilość miejsc, w których będą mogły się przed nami schować. Należy regularnie kosić trawniki oraz przycinać żywopłoty. Upewnijmy się, że płytki chodnikowe są dobrze usadowione oraz usuńmy wszystkie zbędne, duże kamienie oraz stare pnie.

Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Zdajmy się na naturalnych drapieżników. Jeże, żaby czy traszki zjadają ślimaki. Zbudujmy im, w mało widocznym miejscu, schronienie w postaci sterty opadłych liści lub gałęzi. Możemy również wybudować niewielki staw. Drozdy, szpaki, bażanty i jaszczurki również zjadają ślimaki. Możemy zwabić je, sadząc drzewa lub krzewy rodzące smaczne jagody. Ptaki będą mogły zbudować w nich swoje gniazda. 

Czego nie lubią ślimaki? Grządki, które są atakowane przez ślimaki, obsadźmy roślinami takimi jak majeranek, czosnek, trybula, cebula, szałwia lekarska lub gorczyca, bylica piołun, rumianek, cząber ogrodowy, hyzop, nachyłek, krwawnik i przywrotnik. Te rośliny odstraszają ślimaki z rabat i grządek

Przeczytaj również: Łodygi pomidorów i papryki są grube, sadzonki zdrowo rosną. To zasługa domowego dokarmiacza

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.