Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ślimaki już zaczęły żerować na liściach funkii? Sprawdź, jak w naturalny sposób chronić hosty przed ślimakami

Funkie są przysmakiem ślimaków. To one wygryzają dziury w liściach i sieją prawdziwe spustoszenie w ogrodzie. Walka z nimi nie jest łatwa, ale możliwa. Sprawdzamy, jak walczyć z plagą ślimaków w ogrodzie. Podpowiadamy również, jak w naturalny sposób chronić hosty przed szkodnikami.   

Ślimaki już zaczęły żerować na liściach funkii? Sprawdź, jak w naturalny sposób chronić hosty przed ślimakami
Objawy żerowania ślimaków na funkiach to nieregularne dziury w liściach. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Funkie – charakterystyka

Funkie, zwane również hostami, to bardzo popularne rośliny ogrodowe, cenione za swój dekoracyjny wygląd i łatwość uprawy. Te niezwykle urokliwe byliny pochodzą z Dalekiego Wschodu, gdzie zasiedlają cieniste górskie stoki i wilgotne lasy Chin, Japonii czy Korei. Co ciekawe, funkia jest jedną z najstarszych roślin ozdobnych. Już 2000 lat temu uprawiali ją Chińczycy do wyrobu leków.

Szacuje się, że na świecie istnieje ponad tysiąc odmian hosty, różniących się wielkością, kształtem liści i kolorami. Mogą osiągać od 30 cm do nawet metra wysokości. Główną ozdobą funkii są jej liście o niepowtarzalnych kolorach i kształtach. W zależności od odmiany mogą być duże lub małe, błyszczące lub matowe, szerokie lub wąskie, a także ciemnozielone, seledynowe czy żółtawe. Mogą też mieć białe lub żółte smugi albo paski.    

Oprócz liści ozdobą host są ich kwiaty, zebrane w grona. Mogą być dzwonkowate, lejkowate lub trąbkowe. Funkie kwitną najczęściej od lipca do września, przebierając kolor biały, lawendowy albo fioletowy. Nie można też pominąć faktu, że hosty są roślinami długowiecznymi, co oznacza, że na jednym stanowisku mogą rosnąć nawet kilkadziesiąt lat.   

Dlaczego ślimaki zjadają liście funkii?   

Jedną z najważniejszych zalet funkii jest to, że są one odporne na choroby i rzadko atakowane przez szkodniki. Jest jednak jedno „ale” – ich liście są głównym przysmakiem ślimaków i to przeciwko nim powinno się chronić rośliny. Obecność szkodników na hostach można łatwo rozpoznać po dwóch objawach: nieregularne dziury w liściach i wygryzione krawędzie. W skrajnych przypadkach potrafią wygryźć wszystkie liście, pozostawiając tylko ogonki i grubsze nerwy.

dlaczego ślimaki zjadają liście funkii Najgroźniejszym szkodnikiem w uprawie funkii są ślimaki. Fot.123RF.com

Jak chronić hosty przed ślimakami?

Niestety walka z tymi szkodnikami nie należy do najłatwiejszych zadań. Ślimaki żerują głównie w nocy. W ciągu dnia chowają się przed słońcem pod kamieniami czy pod ziemią oraz wychodzą tylko w czasie pochmurnej i deszczowej pogody. Choć ślimaki są częścią ekosystemu, każda ich obecność będzie znacząco obniżała atrakcyjność funkii. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą na uniknięcie katastrofy i skuteczną ochronę naszych roślin. Poniżej podpowiadamy, jak uchronić hosty przed ślimakami.      

  • Spulchnianie gleby

Ślimaki bardzo często składają jaja w miejscach wilgotnych tuż pod powierzchnią ziemi, a także pod opadłymi liśćmi i ściółką. Dlatego powierzchnię ziemi pod funkiami należy spulchnić (np. motyką), zwłaszcza w dni słoneczne. Pomoże to zniszczyć jaja ślimaków, które w słońcu wyschną.  

  • Usuwanie kryjówek

Ślimaki chętnie bytują pod kamieniami, gałęziami, doniczkami i w tych podobnych wilgotnych czy zacienionych miejscach. Dlatego należy unikać tworzenia w ogrodzie naturalnych kryjówek dla nich.  

  • Bariera ochronna

Aby ochronić funkie przed ślimakami, użyj mączki bazaltowej. W tym celu należy obsypać ziemię wokół roślin, robiąc swojego rodzaju barierę przed szkodnikami. Ostre i twarde krawędzi cząsteczek bazaltu uszkadzają delikatne ciało ślimaków, co sprawia, że taka ścianka jest nie do przebrnięcia dla nich. Warto też wziąć pod uwagę, że mączka bazaltowa to też naturalny i ekologiczny nawóz, który nie tylko wspomaga wzrost i rozwój roślin, lecz także poprawia właściwości gleby. Taka bariera zadziała bardzo korzystnie na nasze funkie.   

Niestety ten sposób ochrony roślin przed ślimakami ma też pewną wadę. Po deszczu mączka bazaltowa się rozmywa, a zabieg trzeba ponawiać.  

Przeczytaj również: Pozbądź się ślimaków, kleszczy i ćmy bukszpanowej. Jak stosować ziemię okrzemkową w ogrodzie?

  • Warzywa odstraszające ślimaki

Kolejny sposób odstraszenia ślimaków polega na posadzeniu odpowiednich roślin w pobliżu funkii. Dzięki temu szkodniki będą się trzymać z daleka od naszego ogrodu. Ślimaki nie tolerują takich roślin jak: majeranek, tymianek, lawenda, szałwia lekarska, cząber, rumianek, gorczyca, pelargonia, cebula i czosnek. Równie dobrze sprawdzą się opryski preparatami z roślin. Funkie oraz podłoże wokół nich można opryskiwać gnojówką z bylicy piołun lub wywarem z wrotyczu.      

  • Ręczne wyłapywanie ślimaków

Ostatnim sposobem na ślimaki jest ich ręczne zbieranie, gdyż po ciepły deszczu masowo wychodzą ze swoich kryjówek. Niestety jest to mało przyjemna i dość pracochłonna metoda pozbywania się tych szkodników. Łatwiej zwabić je w jedno miejsce za pomocą pułapek, do których wlewa się piwo lub wkłada przysmaki ślimaków, m.in. plastry buraków, marchwi, ziemniaków, a także liście sałaty, kapusty czy obierki z jabłek.

Przeczytaj również: Jak walczyć z turkuciem podjadkiem w ogrodzie? Naturalne sposoby na pozbycie się szkodnika

Łatwy i pachnący sposób na mszyce na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.