Porady ogrodnicze

Rośliny odstraszające ślimaki. 10 roślin, których ślimaki nie lubią!

Ślimaki, choć to naturalni uczestnicy ekosystemu, potrafią uprzykrzyć życie niejednemu ogrodnikowi. Zdarza się im zjeść niemal całą uprawę warzyw, a szczególnie lubują się w młodych sadzonkach. Można jednak spróbować temu zapobiec! Zobacz, które rośliny działają na ślimaki odstraszająco.  

Rośliny odstraszające ślimaki. 10 roślin, których ślimaki nie lubią!
Sprawdź, które rośliny skutecznie odstraszają ślimaki. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Ślimaki w ogrodzie – rodzaje 

Na ogrodowych grządkach i pod liśćmi sałaty można spotkać przede wszystkim dwa rodzaje ślimaków – te znane wszystkim z muszlą oraz tak zwane ślimaki nagie, czyli te pozbawione domu na grzbiecie.  

Znane z bajek i znacznie „sympatyczniejsze” są ślimaki ze skorupkami – choć zdarza im się nadgryźć kwiaty czy liście warzyw, praktycznie nie powodują szkód. Często nie ruszają nawet roślin dopiero rozwijających się, a raczej sięgają po lekko zwiędnięte liście.  

Znacznie groźniejsze są ślimaki nagie, czyli pomrowy, pomrowiki i śliniki. W ciągu jednej nocy potrafią pojawić się w tak dużej liczbie, że na rabatach zostają jedynie resztki roślin. Walczyć z nimi można na różne sposoby, ale zanim przejdziesz do rozwiązań ostatecznych, spróbuj obsadzić uprawy roślinami, których te mięczaki nie znoszą.  

Rośliny, których ślimaki nie lubią 

Ślimaki bezskorupowe przepadają zarówno za kwiatami, jak i warzywami, a ze względu na ich dużą populację, najczęściej nie da się ich po prostu złapać i wyrzucić z ogrodu. Można pomóc sobie w sposób naturalny, czyli obsadzając rabaty roślinami, których mięczaki nie lubią. Sprawdź, które rośliny skutecznie odstraszają ślimaki! 

To zimozielona krzewinka, nazywana również lawendą lekarską. Choć pochodzi z klimatu śródziemnomorskiego, można ją uprawiać i w Polsce. Ma sztywne, drewniejące pędy oraz liście pokryte srebrzystymi włoskami – to właśnie one powodują, że ślimaki omijają lawendę z daleka. Ta roślina ma szereg zastosowań, między innymi można z niej układać przepiękne bukiety, zrobić saszetkę zapachową do szafy czy dodawać do ciast. Mimo że odstrasza ślimaki, jest rośliną miododajną – uwielbiają ją  pszczoły i motyle.  

lawenda Lawenda zaszczyca swoimi pięknymi kwiatami już w czerwcu i zdobi ogród aż do września. Fot. 123RF/PICSEL

To pnącze dorastające do 3 metrów, charakteryzujące się okrągłymi, jasnozielonymi liśćmi i dużymi pomarańczowymi lub żółtymi kwiatami. Odstrasza ślimaki zapachem kwiatów i gorzkawym smakiem liści. Co ciekawe, ludzie bardzo chętnie dodają jej kwiaty do potraw! Jest rośliną funkcjonalną, bo nie tylko ochroni ogród przed niechcianymi szkodnikami, ale także pięknie go zdobi. Szczególnie sprawdzi się w pobliżu murków czy płotów, bo jako pnącze gęsto je oplecie.  

NASTURCJA Nasturcja - uprawa i pielęgnacja. Fot.123RF.com

  • Rozchodnik okazały (Sedum spectabile)

Ten sukulent nie tylko odstrasza ślimaki, ale też pięknie ozdabia nawet niezbyt żyzne ogrody. Można sadzić go wszędzie tam, gdzie inne rośliny się nie przyjmują. W grubych, dużych liściach magazynuje wodę, dzięki czemu nie straszne jest mu nasłonecznione stanowisko i rzadkie podlewanie. Ślimaki nie pojawiają się w jego pobliżu, gdyż grube łodygi nie są ich przysmakiem. Jest to natomiast sukulent pożyteczny również dlatego, że jako roślina nektarodajna przyciąga owady.  

To wysoka bylina o główkach bogato zakończonych gęstymi kwiatami. Mogą być białe, różowe, czerwone, a nawet dwubarwne. Ślimaki nie znoszą intensywnego zapachu kwiatów płomyka, przeszkadza im także jego ulistnienie. Roślina ta kwitnie całe lato aż do października, ozdabiając ogród oraz przyciągając do niego pożyteczne pszczoły.  

płomyk wiechowaty Zapach floksów przyciąga liczne motyle. 123RF/PICSEL

  • Orlik pospolity (Aquilegia vulgaris)

To kwitnąca na fioletowo bylina, która w Polsce objęta jest ochroną gatunkową. Jej naturalnym środowiskiem są tereny górskie, natomiast można ją z powodzeniem sadzić także w przydomowych ogrodach. Ślimaki nie znoszą orlików – nie jedzą ich ze względu na zawarte w nich składniki. Substancje w nich występujące są zresztą źle tolerowane również przez ludzi – spożycie orlika może powodować omdlenia czy biegunki.  

  • Wiesiołek krzewiasty (Oenothera fruticosa)

To bylina o uroczych, żółtych kwiatach, której do życia wystarczy lekko wilgotne podłoże i dużo słońca. Ślimaki odstrasza charakterystycznymi wydłużonymi liśćmi i sztywnymi pędami. Pasuje właściwie do każdego typu ogrodu, ale najpiękniej wygląda w ogrodach utrzymanych w stylu angielskim, posadzona gęsto z innymi kwiatami.  

  • Wilczomlecz mirtowaty (Euphorbia myrsinites)

To niezwykle oryginalna bylina, której łodygi charakterystycznie się „pokładają”. Dzięki temu, pięknie wygląda na skalniakach! Ze względu na to, że magazynuje w liściach wodę, dobrze znosi brak podlewania. Jego liście przypominają nieco łuski i pokryte są woskowanym nalotem, co skutecznie zniechęca do nich ślimaki. Kwitnie na żółto, już od kwietnia. Pozostaje także zielony przez niemal cały rok, co czyni go wyjątkową ozdobą ogrodu.  

To dość wysoka bylina, bardzo często spotykana na polskich łąkach. Jego kwiaty zebrane są w kwiatostany przypominające „baldachimy”, a ich kolory różnią się w zależności od odmiany. Uprawiane w ogrodzie, nie potrzebują specjalnej opieki – dobrze znoszą suszę i nie wymagają żyznego podłoża. Ślimakom przeszkadzają ich sztywne liście, a także subtelny, ale charakterystyczny aromat.  

krwawnik Jego lecznicze właściwości zostały docenione już w starożytnej Grecji. Fot. 123RF/PICSEL

  • Liliowiec ogrodowy (Hemerocallis x hybrida)

To popularna bylina, o charakterystycznych dzwonkowatych kwiatach. Co ciekawe, każdy kwiat kwitnie tylko jeden dzień, jednak pąki rozwijają się jeden po drugim, więc roślina jest ukwiecona nieprzerwanie przez długi czas. Nie mają specjalnych wymagań co do uprawy – w słońcu pięknie rozwijają się ich kwiaty, w półcieniu liście nabierają intensywnego zielonego koloru. Ślimaki nie lubią ich trawiastych i długich liści, a liliowiec posadzony w gęstych kępach stanowi skuteczną barierę dla tych szkodników.  

  • Bodziszek wspaniały (Geranium magnificum)

To roślina, której uprawa jest łatwa. Może rosnąć właściwie wszędzie: na podłożu wilgotnym, jak i mało urodzajnym, piaszczystym. Jego dekoracją są spore, purpurowoniebieskie kwiaty, pojawiające się w maju i w czerwcu. Liście pokrywają włoski, dlatego to roślina, której ślimaki nie ruszają. Bodziszek rośnie gęsto i jest zwarty, zatem posadzony przy rabatach narażonych na ataki ślimaków, będzie stanowił dla nich naturalną barierę.  

Inne sposoby na ślimaki 

Jeśli ślimaki są wyjątkowo dokuczliwe, można nie tylko sadzić charakterystyczne rośliny, ale także zastosować mieszanki do podlewania rabat. Dobrze sprawdzi się napar z piołunu, czosnku lub szałwii – tych zapachów ślimaki szczególnie nie tolerują. Naturalnym sposobem na pozbycie się tych nieprzyjemnych gości jest także…zbieranie ich i wynoszenie poza ogród. Niestety, zbieranie ślimaków w taki sposób to żmudna i codzienna praca.  

Ukwiecone rabaty i warzywa z własnej grządki to marzenie chyba każdego ogrodnika. Niestety, często efekty siania czy sadzenia znikają po jednej nocy – zwykle to sprawka ślimaków. Można jednak spróbować temu zaradzić – uzupełniając ogród o rośliny, których te małe stworzenia wyjątkowo nie lubią!  

Przeczytaj rówież: Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Pułapki, chemiczne preparaty i domowe sposoby

ślimak W ciągu dnia ślimaki chowają się w gęstym ulistnieniu. Na żer wypełzają nocą. Fot.123RF.com

Ogromne ślimaki czy latające torbacze? Nietypowe zwierzaki w domu na INTERIA.TV.

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.