Porady ogrodnicze

Na chwasty, mszyce, mrówki i ślimaki. Zastosowania octu w ogrodzie. Jak zrobić oprysk z octu?

Ocet spirytusowy, zwany białym, cieszy się sporą popularnością, nie tylko w kuchni. Nie bez powodu. Jest niezastąpionym składnikiem naturalnych środków czyszczących i – jak się okazuje – również bardzo przydatnym elementem w uprawie oraz ochronie roślin ogrodowych. Poznaj dobroczynne właściwości octu i dowiedz się, jak wykorzystać go w ogrodzie. 

Na chwasty, mszyce, mrówki i ślimaki. Zastosowania octu w ogrodzie. Jak zrobić oprysk z octu?
Ocet ma wiele zastosowań, również ogrodzie. Jak przygotować oprysk z octu? Fot. 123RF/PICSEL

Spis:

Ocet - właściwości

Ocet spirytusowy to faktycznie środek naturalny. Jest bezbarwnym i charakterystycznie pachnącym wodnym roztworem kwasu octowego, powstałym w procesie fermentacji octowej alkoholu. Do jego produkcji na skalę przemysłową wykorzystuje się zwykle buraki cukrowe oraz ziemniaki. 

Wbrew pozorom stosowanie octu spirytusowego nie jest wcale dużo tańsze od używania gotowych, chemicznych herbicydów. Wprawdzie jednostkowa cena butelki octu jest niższa, ale konieczność regularnego powtarzania np. oprysku czy podlewania (zwłaszcza na dużych posesjach) w rzeczywistości ją podniesie. Dlatego też, warto postawić na ocet nie ze względu ponoszonych kosztów, a jego bezpieczeństwo dla środowiska oraz dobroczynne właściwości. 

Czy ocet jest skuteczny? Opinie są podzielone w zależności od sposobu oraz celu jego zastosowania. Niewątpliwie ma jednak potencjał, który warto wykorzystać w swoim ogrodzie. Przykładowo do zwalczania szkodników czy chwastów nie należy używać octu o stężeniu niższym niż 10%, gdyż tylko taki (lub o wyższym stężeniu) gwarantuje jakikolwiek korzystny efekt. Z kolei stężenia niższe są korzystne do pielęgnacji roślin. 

Przeczytaj również: Czyszczenie kostki brukowej na wiosnę. Znów będzie jak nowa

Zastosowanie octu w ogrodzie 

Ocet w ogrodnictwie ma zaskakująco wiele do zaoferowania. Jesteś ciekaw, do czego może się przydać? Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych propozycji. 

 • Usuwanie chwastów 

Ocet działa na zielone części chwastów, sprzyjając ich poparzeniu oraz degradacji chlorofilu. Zwykle stosuje się go w rozcieńczeniu z wodą w stosunku 2:1. Można dodać do niego także mydło lub płyn do mycia naczyń, sok z cytryny, wywar z orzecha włoskiego bądź sól. Dzięki temu wzmocnisz chwastobójcze właściwości mieszanki. Przy pomocy octu można usunąć chwasty porastające kostkę brukową na chodnikach, schodach czy ścianach. Lepiej unikać jego używania w miejscach, gdzie rosną rośliny uprawne, gdyż mogą ulec zniszczeniu tak, jak chwasty. 

 • Zwalczanie szkodników 

Nieprzyjemny zapach octu to prawdziwy koszmar dla ogrodowych szkodników, takich jak: 

 • mszyce, 
 • muszki owocówki i ziemiórki, 
 • ślimaki, 
 • gąsienice bielinka kapustnika, 
 • czerwce (tarczniki i miseczniki), 
 • przędziorki. 

Najlepiej w przypadku ataku szkodników sprawdza się opryskiwanie rośliny lub przecieranie jej łodyg oraz liści roztworem octu z wodą i opcjonalnie mydłem ogrodniczym. Ważne jest przyrządzenie mieszanki o dość dużym rozcieńczeniu, by odstraszyć szkodniki i jednocześnie nie zaszkodzić poszkodowanej roślinie. Stosunek octu do wody powinien wynosić 1:10. 

Ocet można również dodać do piwa, aby zwabić do pułapki ślimaki lub do płynu do mycia naczyń z melasą i wodą (zwłaszcza octu jabłkowego), chcąc złapać latające muszki owocówki. 

Ocet dobrze sprawdzi się również w przypadku mrówek, nie narażając na niebezpieczeństwo czworonożnych pupili. Chcąc pozbyć się ich na zawsze, wystarczy nierozcieńczonym octem spryskać miejsce, w którym przebywają oraz ścieżki i korytarze, którymi się przemieszczają. Mrówki, podobnie jak większość ludzi, nie znoszą zapachu octu. Być może nie od razu, ale po jakimś czasie na pewno zauważysz ich zniknięcie. 

 • Odstraszanie zwierząt 

Twój kot chodzi załatwiać potrzeby fizjologicznie tam, gdzie nie powinien? A może po prostu skacze jak szalony w kwiatach, które są dla ciebie bardzo cenne? Nie musisz przywiązywać go na smyczy lub rezygnować z kawałka ukochanego zieleńca. Wystarczy, że spryskasz określony obszar ogrodu octem lub umieścisz tam kawałki materiału nasączone octem, kot z pewnością ominie paskudnie pachnący teren szerokim łukiem. Aromatyczne szmatki powinny znajdować się w ogrodzie przez co najmniej kilka tygodni. W celu zapewnienia intensywnego i nadal skutecznego zapachu, należy wymieniać je raz w tygodniu. 

 • Zwalczanie chorób grzybowych roślin 

Kiedy rośliny w ogrodzie zostały porażone chorobą grzybową, możesz sięgnąć po ocet jabłkowy. Roztwór sporządzony z jednej łyżki octu oraz 4,5 l wody pomaga działać grzybobójczo. Podobne właściwości wykazuje mieszanka wykonana z 2-3 łyżek octu spirytusowego i szklanki herbaty rumiankowej. Walkę z chorobą grzybową przy pomocy tych mikstur należy prowadzić poprzez opryskiwanie liści chorej rośliny. 

 • Zakwaszanie podłoża 

W ogrodzie zazwyczaj roi się od roślin kwasolubnych. Należą do nich m.in. iglaki, wrzosy, borówki czy różaneczniki. Glebę do uprawy roślin zwykle zakwasza się mieszając ją z torfem. Jeśli jednak nie chcesz lub nie masz go pod ręką, z powodzeniem możesz użyć octu. Jak to zrobić? Przygotuj mieszankę 1 części octu z 8 częściami wody, a następnie podlej nią ziemię. Pamiętaj jednak, że nie wolno podlewać roztworem rosnących roślin, a wyłącznie ziemię na 3 tygodnie przed ich posadzeniem. Warto mieć również na uwadze, że ocet nie podziała tak dobrze, jak specjalne nawozy zakwaszające. Dlatego też należy sprawdzić odczyn pH zanim w poddanej zabiegowi glebie znajdą się rośliny. 

 • Odżywianie i regeneracja roślin 

Ocet jabłkowy może być doskonałym środkiem do zasilania i wzmocnienia roślin. Zwykle zaleca się rozcieńczenie go z wodą w stosunku 1:4. Taki roztwór można bezpiecznie wykorzystać do cotygodniowego podlewania już rosnących kwiatów. 

Przeczytaj również:Skrzyp rośnie koło borówki? Trzeba się go szybko pozbyć. Jak usunąć skrzyp z działki i co z nim zrobić?

Z kolei mikstura z 250 ml octu destylowanego zmieszanego z 3,5 l wody może być użyta jako odświeżający oprysk dla roślin kwasolubnych. Wspomaga ona obfite kwitnienie i poprawę kondycji rośliny. Należy przy tym uważać, aby ocet nie dostawał się na kwiaty. O ile będzie on bezpieczny dla zielonych części roślin, tak płatki kwiatów może niestety uszkodzić. 

 • Zaprawianie nasion 

Zaprawianie nasion to metoda zabezpieczająca je przed atakiem chorób grzybowych lub szkodników, ale nie tylko. Dzięki niej można także uzyskać lepszy rozwój młodych roślin. Ocet spożywczy w stężeniu 2% pomaga zabezpieczać szyjki korzeniowe nie gorzej od chemicznych środków. Aby taką wartość uzyskać, należy zmieszać 1 część octu 10% z 5 częściami wody. W takiej mieszance można namoczyć ziarno i po osuszeniu natychmiast wysiać. 

Ocet jabłkowy, choć ma mniejsze stężenie wyjściowe niż ocet spożywczy, również może być korzystny. Widać to zwłaszcza po szparagach, których nasiona przetarte rozcieńczonym octem jabłkowym w stosunku 1:4 zdecydowanie szybciej kiełkują. Do zaprawiania nasion warzyw możesz zastosować również ocet winny. 

 • Pielęgnacja narzędzi ogrodniczych 

Trudno wyobrazić sobie wykonywanie prac ogrodowych bez odpowiednich narzędzi. Ich stan, np. noży czy nożyc używanych do okresowego przycinania, może decydować o późniejszym zdrowiu oraz kondycji roślin. Ocet spirytusowy pomoże je zdezynfekować i oczyścić z ewentualnej rdzy. Wystarczy tylko je w nim zanurzyć. 

Podsumowując, pielęgnując ogród warto mieć ocet mieć zawsze pod ręką. Może on być nie tylko bezpiecznym dla środowiska środkiem ochrony roślin, ale także zadbać o odpowiedni odczyn podłoża i pomóc w walce ze szkodnikami. 

Przeczytaj również: Sadzenie pomidorów do gruntu - kiedy i jak sadzić? Najlepszy sposób sadzenia pomidorów w ogrodzie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.