Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czy ćma bukszpanowa atakuje tuje? Na jakich krzewach żeruje? W ten sposób w mig pozbędziesz się żarłocznych larw

Ćma bukszpanowa to coraz częściej spotykany szkodnik niszczący krzewy. Skąd się wzięła, jak wygląda i w jaki sposób z nią walczyć? Czy ćma bukszpanowa atakuje tuje oraz inne rośliny ogrodowe? Wyjaśniamy.

Czy ćma bukszpanowa atakuje tuje? Na jakich krzewach żeruje? W ten sposób w mig pozbędziesz się żarłocznych larw
Zrób oprysk z tego suszu. Ćma bukszpanowa już nie złoży jaj. Fot.123RF.com

Spis treści:

W sezonie letnim ogrodnicy muszą sobie radzić z wieloma uciążliwymi szkodnikami. Jednym z nich, występującym w naszym kraju zaledwie od kilku lat, a mimo to siejącym olbrzymie spustoszenie, jest ćma bukszpanowa. Jak ją rozpoznać?

Jak wygląda ćma bukszpanowa?

Owad ten, znany również pod nazwą ćma azjatycka, stanowi gatunek motyla. Prawdopodobnie został przewieziony do Polski wraz z sadzonkami bukszpanu i zadomowił się u nas na stałe. Posiada charakterystyczne brązowe lub szare skrzydła z dużą, białą plamą pośrodku. Jest niewielki – rozpiętość jego skrzydeł sięga maksymalnie 4 cm. Mogłoby się wydawać, że tak mały owad nie stanowi zagrożenia dla roślin ogrodowych, jest jednak zupełnie odwrotnie.

Larwy ćmy bukszpanowej są wyjątkowo żarłoczne. Te niewielkie, zielone gąsienice żerują na krzewach bukszpanu, ogryzając liście oraz młode, miękkie pędy. Ich pojawienie się w ogrodzie może doprowadzić do szybkiego zniszczenia niemal wszystkich krzewów tego gatunku.

Co ważne – dorosłe osobniki nie żywią się bukszpanem, jednak przenoszą się na kolejne krzewy w celu złożenia jaj, co sprawia, że one również są potencjalnie niebezpieczne.

czy ćma bukszpanowa atakuje tuje Ćma bukszpanowa, w przypadku braku krzewów bukszpanu, atakuje inne rośliny. Fot.123RF.com

Na jakich krzewach bytuje ten szkodnik? Czy ćma bukszpanowa atakuje tuje?

Pożywienie dla larw tego owada stanowią niemal wyłącznie liście bukszpanu. Czasem zdarza się, że w przypadku braku wystarczającej ilości pożywienia zaatakują inne krzewy – ogrodnicy najczęściej wymieniają tu laurowiśnie, trzmielinę oraz ostrokrzew – są to jednak rzadkie przypadki.

Tuje nie stanowią pokarmu dla ćmy bukszpanowej, nie należy się więc obawiać zniszczenia drzewek, nawet jeśli zauważymy na nim charakterystycznego, brązowo-białego motyla. Jeśli jednak oprócz tui, w naszym ogrodzie rośnie również bukszpan, należy szybko rozpocząć zwalczenie szkodnika.

Przeczytaj również: Dodaj do wody i opryskaj chory bukszpan. Szybko pozbędziesz się ćmy bukszpanowej

ćma bukszpanowa Ćma bukszpanowa to groźny szkodnik, którego larwy żerują na liściach oraz młodych pędach bukszpanów. Fot.123RF.com

Jak zwalczać ćmę bukszpanową? Naturalne metody, opryski

Owad ten jest wyjątkowo inwazyjny i bardzo szybko rozprzestrzenia się nawet na dużym terenie. Z tego względu w walce z nim bardzo ważny jest czas.

W celu pozbycia się larw można zastosować jeden ze sposobów:

  • ręczne zdejmowanie ich z krzewów i usuwanie,

  • spłukiwanie za pomocą silnego strumienia wody,

Ogrodnicy polecają również rozwieszanie w ogrodzie specjalnych pułapek feromonowych. Zawierają one dyspenser feromonowy CDP, który zwabia samce ćmy bukszpanowej. Dzięki temu nawet, jeśli samica zdążyła już złożyć na roślinie jaja, nie zostaną one zapłodnione.

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się ćmy bukszpanowej oraz zapobieganie jej ponownemu pojawieniu się są opryski. Można je wykonać za pomocą dostępnych w sklepach ogrodniczych preparatów chemicznych lub przy wykorzystaniu naturalnych składników.

Domowym sposobem można przeprowadzić opryski na ćmę bukszpanową wykonane z:

  • roztworu szarego mydła (znajdujące się w nim kwasy tłuszczowe działają eliminująco nie tylko na ćmę bukszpanową, ale również inne szkodniki żerujące na roślinach, takie jak wełnowce, mszyce czy przędziorki),

  • roztworu octu i wody (w proporcjach 1:10 – zbyt duże stężenie mogłoby zniszczyć nie tylko szkodniki, ale również roślinę),

  • wywaru z tytoniu (można go przygotować z suszonych liści tytoniu, parzonych w wodzie – ok. 0,5 kg na 5 litrów wody)

Naturalne opryski należy wykonywać regularnie, co 2-3 tygodnie. Zapobiegnie to zainfekowaniu roślin.

Przeczytaj również: Zmora wszystkich ogrodników. Co zrobić, żeby ćma bukszpanowa nie atakowała krzewów?

Jak zapobiegać pojawieniu się ćmy bukszpanowej?

Trudno ochronić rośliny ogrodowe przed pojawieniem się szkodników. Dobrym działaniem profilaktycznym jest rozwieszenie w całym ogrodzie opisywanych wyżej pułapek.

Warto również na  bieżąco obserwować rośliny – ćma bukszpanowa zazwyczaj pojawia się w kwietniu i występuje aż do października. Oprócz dorosłych osobników czy larw naszą uwagę powinny zwrócić również charakterystyczne, pozostawianie przez owady pajęczyny, zazwyczaj rozpostarte pomiędzy liśćmi. W czasie oględzin trzeba dokładnie zaglądać w głąb krzewu, rozchylając gałązki. Po zauważeniu pierwszych niepokojących sygnałów należy niezwłocznie rozpocząć opryski.

Warto także pamiętać, że ćma bukszpanowa ma naturalnych wrogów. Należą do nich dziko żyjące ptaki, takie jak sikorki, wróble czy zięby. Ich obecność w ogrodzie może znacząco ułatwić eliminację szkodnika.

Przeczytaj również: Najskuteczniejsze sposoby na choroby pomidorów. Rozpoznanie i zapobieganie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.