Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Sadzenie żywopłotu z roślin z odkrytym korzeniem. Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu podłoża

Jesień to dobra pora na sadzenie żywopłotów. Cena kilkudziesięciu sadzonek krzewów może być jednak przytłaczająca, dlatego wielu ogrodników decyduje się na rośliny z odkrytymi korzeniami, znacznie tańsze i łatwiejsze do przewiezienia. Sprawdź, jak przygotować podłoże pod żywopłot z roślin z odkrytymi korzeniami i w jaki sposób przeprowadzić cięcie pędów po posadzeniu.

Sadzenie żywopłotu z roślin z odkrytym korzeniem. Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu podłoża
Sprawdź, jak sadzić żywopłot z roślin z odkrytym korzeniem oraz jak o niego zadbać. Fot.lianem/123RF.com

Spis treści:

Rodzaje żywopłotów 

Trudno o bardziej ekologiczne, estetyczne i lepiej strzegące prywatności ogrodzenie niż żywopłot. Stworzony z iglaków, krzewów kwitnących lub zimozielonych, formowany lub nieformowany, stał się już symbolem zacisznego, eleganckiego ogrodu. Dobór poszczególnych gatunków zależy przede wszystkim od oczekiwanej funkcji oraz pożądanego rodzaju żywopłotu.

Do wyboru masz:

  • żywopłot wysoki sięgający nawet 3 m i gwarantujący najlepszą ochronę, ale dość trudny do utrzymania;
  • żywopłot średni o wysokości ok. 1,5 m spełniający funkcję klasycznego ogrodzenia;
  • żywopłot niski o wysokości 0,5–1 m zazwyczaj stosowany wewnątrz ogrodu do rozdzielenia poszczególnych jego strefy;
  • żywopłot obwódkowy wyznaczający granice poszczególnych zagonów, często stosowany np. w ogrodach zamkowych.

W ramach jednego ogrodu możesz zastosować różne rodzaje żywopłotów, korzystając z roślin o różnych wysokościach, barwach i właściwościach.

Jak przygotować podłoże pod żywopłot z roślin z odkrytymi korzeniami?

Rośliny w pojemnikach są bardziej wytrzymałe i odporne na niesprzyjające warunki glebowe – sadzi się je, bądź co bądź, z „własną” glebą. Sadzonki z odkrytymi korzeniami są natomiast wrażliwe na wysychanie i potrzebują dobrej, przepuszczalnej oraz wilgotnej ziemi. Jeśli ją odpowiednio przygotujesz, zaoszczędzisz sobie późniejszych zmartwień i ułatwisz pielęgnację żywopłotu po posadzeniu

jak przygotować podłoże pod żywopłot z roślin z odkrytymi korzeniami Zanim posadzimy żywopłot z roślin z odkrytym korzeniem, należy odpowiednio przygotować podłoże. Fot.lianem/123RF.com

Jak przygotować podłoże pod żywopłot z roślin z odkrytymi korzeniami? Różne gatunki mają oczywiście odmienne wymagania co do odczynu gleby czy zawartości składników odżywczych – warto dopytać o nie producenta sadzonek lub sprzedawcę. Ogólna zasada mówi jednak, że zbitą, twardą ziemię należy przekopać i wzbogacić żwirem, a suche i piaszczyste podłoże warto wzbogacić materią organiczną, np. kompostem. 

Cięcie korzeni i sadzenie żywopłotu

Rośliny z nagimi korzeniami można sadzić dopiero po zakończeniu okresu wegetacyjnego, a więc późną jesienią lub wczesną wiosną. Optymalny scenariusz to zakup sadzonek bezpośrednio ze szkółki, świeżo wykopanych, i jak najszybsze umieszczenie ich w glebie. W praktyce dopuszcza się jednak przechowywanie roślin w chłodzie i cieniu, z korzeniami owiniętymi wilgotną tkaniną.

Bezpośrednio przed posadzeniem warto skontrolować kondycję bryły korzeniowej. Jeśli widać na niej oznaki przesuszenia, zgnilizny czy pleśni, wskazane jest częściowe cięcie korzeni. Sadzenie żywopłotu należy rozpocząć tuż po nim.

Jamy na sadzonki powinny być dwa razy szersze i głębsze niż rozmiar bryły korzeniowej. Wielu ekspertów poleca wykopać kilkanaście centymetrów więcej i na dnie dołka usypać mały kopiec, który pomoże równomiernie rozłożyć i ustabilizować korzenie, gwarantując, że kierują się w dół. Tak przygotowaną sadzonkę wyprostuj do pionowej pozycji i zasyp spulchnioną, wilgotną glebą, lekko dociskając ze wszystkich stron.

W przypadku długich żywopłotów najwygodniejszym rozwiązaniem bywa wykopanie jednego rowu (można w tym celu skorzystać z koparki łańcuchowej) i rozmieszczenie poszczególnych sadzonek w pożądanych odległościach. Warto podkreślić, że lepiej jest posadzić rośliny z korzeniami skróconymi do połowy, ale zdrowymi, niż dopuścić do rozwoju patogenów w podłożu już na początku uprawy.

pielęgnacja żywopłotu po posadzeniu Po posadzeniu żywopłot wymaga regularnego podlewania. Fot.photohampster/123RF.com

Przeczytaj również: Sadzenie tulipanów w donicach. Jak obsadzić donice cebulami, gdzie je przechowywać?

Cięcie pędów po posadzeniu

Pierwszym zadaniem sadzonek z odkrytymi korzeniami jest rozwój podziemnej części. Aby go roślinom ułatwić, warto dbać o odpowiednie nawilżenie podłoża, a dodatkowo skrócić pędy nadziemne. To doskonały sposób na zagęszczenie struktury żywopłotu i oszczędność energii na pierwszym etapie rozwoju.

Kiedy i jak przeprowadzić cięcie pędów? Po posadzeniu wczesną wiosną należy wykonać je natychmiast, idealnie jeszcze tego samego dnia. Żywopłot sadzony jesienią skróć jednak dopiero po zakończonej zimie, aby ograniczyć ryzyko przemarzania i infekcji.

Optymalna długość cięcia może różnić dla poszczególnych gatunków. Ogólna zasada mówi jednak, aby pozbyć się ostatniej ⅓ wszystkich pędów, czasami ½, jeśli roślina jest bardzo słabo rozgałęziona. Po skończonej pracy żywopłot podlej obficie.

Pielęgnacja żywopłotu po posadzeniu

Czekanie na rozwój żywopłotu wymaga sporo cierpliwości. Aby zwiększyć szanse na sukces, należy rośliny często podlewać, a wiosną i latem zasilać również organicznymi nawozami podsypywanymi bezpośrednio do podłoża. Dobrym pomysłem jest okrycie gleby między sadzonkami warstwą mulczującą.

Pielęgnacja żywopłotu po posadzeniu wymaga też regularnego cięcia. W pierwszych latach skorzystają na nim wszystkie sadzonki, w kolejnych cięcie zarezerwuj już jednak wyłącznie dla żywopłotów formowanych. 

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak pielęgnować tuje w listopadzie? Podlewanie odgrywa bardzo ważną rolę

Najlepsze odmiany róż, które są odporne na mróz. Bez trudu przetrwają srogie zimy

Okrywanie na zimę drzew, krzewów i pnączy

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.