Spis treści:
Kawa arabska w doniczce
Kawa arabska to jeden z blisko 40 gatunków krzewów i drzew należących do rodzaju Coffea. Sposób na jej wykorzystanie jest powszechnie znany, to roślina, której uprawa pozwala na pozyskanie cennych ziaren do przygotowywania esencjonalnych, gorzko-kwaskowatych naparów o niepowtarzalnym aromacie. Jednak do doniczek kawa arabska nie trafiła dlatego, że w domowych warunkach pozwala na zbiory nasion kawy, lecz dlatego, że jej karbowane, ciemnozielone liście upakowane na roślinie tak gęsto, że nie sposób dostrzec wnętrza jej "korony", to efektowna dekoracja.
To właśnie liście kawy arabskiej w pierwszej kolejności przyciągają uwagę, gdy na ich lśniącą, intensywnie wybarwioną powierzchnię padają promienie słońca zza okna. Jeśli tak, jak ja, gustujesz w roślinach, których największym walorem są soczyście zielone liście, kawa arabska powinna czym prędzej trafić do twojej domowej kolekcji. Tym bardziej że mit o skomplikowanej uprawie nie ma w sobie za grosz faktów – kawę uprawia się łatwo i przyjemnie przy minimalnym nakładzie czasu.
Zapewne w doniczce nie uda ci się wyhodować okazów takich, jak te afrykańskie, dorastające do ponad 5 metrów wysokości, ale metrowy, bujny krzaczek o dumnie wzniesionym pokroju zyska uznanie wszystkich odwiedzających cię osób. Jeśli tylko zechcesz poświęcić jej nieco więcej uwagi, po 3-4 latach uprawy kawa może cię zaskoczyć, wykształcając pąki kwiatowe i rozwijając z nich białe, satynowe w dotyku kwiaty, roztaczające aromat podobny do jaśminu. A gdy już się pojawią, możesz mieć nadzieję, że wkrótce na roślinie zawiążą się również owoce, czerwonawozielone, naturalnie podsychające, w których będą zamknięte cenne dla miłośników kawowego naparu nasiona.
Przeczytaj również: Herbata chińska w donicach — uprawa i pielęgnacja. Z jej liści można zrobić oprysk na szkodniki i odżywkę
Jak uprawiać kawę arabską w doniczce?
W sklepach ogrodniczych są zazwyczaj do nabycia sadzonki kawy arabskiej w formie niewielkich kęp, składających się z raptem kilku młodych pędów. Ich wielką zaletą jest gęste ulistnienie oraz fakt, że dość szybko rosną. Kawa nie należy do roślin trudnych w uprawie. Bez większych problemów przetrwa krótkie okresy suszy. Gdy zabraknie jej wody, liście rośliny nieznacznie zwiędną i utracą charakterystyczny blask wewnętrznej powierzchni blaszki. Na szczęście po podlaniu krzaczek odzyska wigor, jego kondycja się poprawi i znów będzie prezentować się doskonale, wypuszczając nowe, jeszcze okazalsze liście.
Jak uprawiać kawę arabską w doniczce? Warto poznać podstawowe zasady, aby stworzyć roślince warunki choć trochę podobne do tych, w których ma się ona najlepiej. Zwróć uwagę m.in. na:
- utrzymanie stale lekko wilgotnego podłoża, jednocześnie uważaj, aby przypadkiem nie doprowadzić do zalania bryły korzeniowej, bo stojąca w wodzie roślina zacznie gnić od spodu i coraz gorzej wyglądać;
- podlewanie wodą miękką, odstaną, a najlepiej wstępnie przefiltrowaną;
- nawozy stosowane w uprawie – powinny mieć możliwie najniższą zawartość wapnia, dla pewności podczas wybierania odżywki sprawdź, jakie pH będzie miało podłoże po jej zastosowaniu, a w razie wątpliwości sięgnij po prostu po nawóz polecany w uprawie roślin cytrusowych;
- wielkość pojemnika, w jakim zamierzasz posadzić kawę – staraj się dobrać go rozmiarem do wielkości bryły korzeniowej, nie powinien być znacznie większy, ale też uważaj, aby doniczka nie ściskała korzeni rośliny; uważnie obserwuj reakcje kawy, gdy pojemnik będzie dla niej za mały, liście zaczną żółknąć, co jasno da ci do zrozumienia, że czas na przesadzenie;
- przesadzając sadzonkę z podłoża produkcyjnego, przenieś ją do ziemi o odczynie lekko kwaśnym, bogatej w próchnicę oraz dobrze przepuszczalnej z warstwą drenażu na dnie doniczki;
- odpowiednio dobrane stanowisko, bo od wiosny do jesieni roślina ta najlepiej rośnie w miejscu jasnym, ale o świetle rozproszonym – nie lubi bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne, jednak w okresie jesienno-zimowym, gdy w mieszkaniach robi się ciemniej, dobrze jest ją przystawić do okna od strony południowej, aby miała jak największy dostęp do naturalnego światła w czasie krótkich dni.
Krzaczki kawy arabskiej dobrze czują się w warunkach domowych. Oprócz regularnego podlewania warto raz na jakiś czas zrosić je wodą z atomizera albo np. stawiając obok nich nawilżacz powietrza. Dynamicznie rosnącą kawę w doniczce możesz raz na jakiś czas delikatnie przycinać.
Kawa arabska po ok. 4 latach uprawy potrafi rozwinąć drobne, intensywnie pachnące kwiaty podobne do jaśminu. Może uda ci się pozyskać z niej cenne owoce. Wszystko zależy od warunków, jakie uda ci się stworzyć. Fot. mineko80/123rf.com
Kawa – ziarna z uprawy doniczkowej
Sadzonki kawy arabskiej w dobrych warunkach rosną naprawdę szybko i w niedługim czasie mogą podwoić swoją objętość, wydając wiele nowiutkich, intensywnie zielonych liści. Ogrodnicy podkreślają, że przy uważnej pielęgnacji, gdy warunki uprawy temu sprzyjają zadbane, zdrowe rośliny po ok. 4 latach potrafią wykształcić pąki kwiatowe, a to ważny krok w stronę pozyskania cennych ziaren z uprawy doniczkowej. Kawowe nasiona z owoców rośliny doniczkowej przypominających drobne wisienki będą dla amatorów aromatycznego naparu nie lada nagrodą za czas poświęcony na pielęgnację. Jednak czy z takich domowych zbiorów da się zaparzyć własną kawę?
Dla mnie roślina ta pełni przede wszystkim funkcję ozdobną, ale znam osoby, które w warunkach domowych zdołały wyhodować na niej czerwonozielone owoce, a następnie wyłuskały z nich świeże nasiona. To pełnowartościowy materiał do dalszej produkcji kawy, choć na mikroskalę.
W profesjonalnych warunkach cały proces przetwarzania nasion, by nadawały się do zmielenia oraz zaparzenia kawy jest złożony i czasochłonny. Pamiętaj, że w domu możesz pewne etapy pominąć, a inne przeprowadzić trochę bardziej "po swojemu". Nasiona z owoców kawy arabskiej należy wyłuskać delikatnie i oczyścić z resztek miąższu. Następnie warto osuszyć je papierowym ręcznikiem kuchennym i przenieść na rozgrzaną patelnię. Upraż je tak, jak robisz to ze słonecznikiem czy pestkami dyni.
Jeżeli masz ochotę podjąć to wyzwanie, satysfakcja z samodzielnie przygotowanej kawy z ziaren rośliny doniczkowej z pewnością będzie ogromna. Jeśli jednak wolisz pozostać przy podziwianiu bajecznie zielonych liści, które mienią się soczystym odcieniem w słońcu, korzystaj z naturalnego piękna kawy arabskiej do woli. To roślina wieloletnia, co oznacza, że przy bezbłędnej pielęgnacji na długo zachowa walory ozdobne.
Artykuł został zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 19.02.2021 r.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nazywana jest "pokarmem dla mózgu". Gotu cola – uprawa w doniczce, właściwości i zastosowanie
Chcesz, żeby aloes zakwitł w domu? Pod koniec zimy możesz go do tego nakłonić
Mięta, oregano i komarzyca w jednym. Miętę meksykańską możesz uprawiać w doniczce