Porady ogrodnicze

Uważaj na wiewiórki w ogrodzie, uwielbiają cebulki. Co zrobić, żeby nie kopały?

W przydomowych ogrodach buszują i nieoczekiwanie coraz bardziej zadomawiają się te stworzenia, które jeszcze nie tak dawno zachowywały duży dystans do ludzi. Mignęła ci w ogrodzie ruda kitka? To znaczy, że na rabatki zagląda... wiewiórka. Świeżo zasadzone cebulki nie są bezpieczne. Jak powstrzymać wiewiórkę przed kopaniem w grządkach? To proste, posyp tym cebulki, a więcej na nie nawet nie spojrzy.

Uważaj na wiewiórki w ogrodzie, uwielbiają cebulki. Co zrobić, żeby nie kopały?
Dlaczego wiewiórki wykopują cebulki roślin z ogrodu i buszują po kwietnikach? Nie chodzi tylko o jedzenie. Fot. CanvaPro

Spis treści: 

Dlaczego wiewiórki wykopują cebulki roślin z ogrodu? 

Obserwowanie wiewiórki w jej naturalnym środowisku to nie lada frajda, ponieważ zwierzątka te są urocze, zabawne, a ich podniebne akrobacje w koronach drzew potrafią wprawić w osłupienie. Jednak coraz częściej wychodzą one z lasów i zagajników po to, aby zajrzeć... na nasze grządki. I choć wydaje się to niezwykłe, a przez to budzi jeszcze większą fascynację jej poczynaniami, ten zwinny gryzoń, podlegający częściowej ochronie gatunkowej, potrafi wprowadzić w ogrodzie niemały zamęt, plądrując uprawy.

Dlaczego wiewiórki wykopują cebulki roślin w ogrodzie? W ich menu widnieją głównie nasiona szyszek, pędy sosny, żołędzie, grzyby i orzechy, a także owady. Nie pogardzą warzywami czy świeżymi owocami, jednak to nie po nie sięgają w pierwszej kolejności. Z pewnością też na szczycie ich listy pokarmowej nie ma cebulek kwiatowych, choć są gatunki, które wiewiórkom smakują.  

Wiosną wykopują one przede wszystkim cebule tulipanów, a także krokusów i je zjadają. Jeśli zabierają się za nie i inne gatunki jesienią, prawdopodobnie chcą wykorzystać przestrzeń w glebie, idealnie uformowaną, do ukrycia i przechowania zebranych orzechów. Biorąc pod uwagę, jak często zapominają, gdzie chowają zapasy, możesz po pewnym czasie zdziwić się, co w tym miejscu wyrośnie.

Przeczytaj również: Po co nam wiewiórka w ogrodzie? Jak można ją zwabić i czy powinno się dokarmiać wiewiórki?

Jak powstrzymać wiewiórkę przed kopaniem w grządkach? 

Istnieje wiele sposobów, bezpiecznych i ekologicznych, które pozwolą ci odstraszyć buszujące w grządkach wiewiórki. Teoretycznie możesz najcenniejsze sadzonki umiejscowić w doniczkach zamiast bezpośrednio na rabatkach, jednak wiewiórki nic sobie z tego nie robią. Zapamiętale wygrzebują cebulki z donic i pojemników wypełnionych zachęcająco miękkim, żyznym podłożem. Na szczęście wiemy, jak powstrzymać wiewiórkę przed kopaniem w grządkach i donicach na tyle skutecznie, że twoje cebulki kwiatowe znów będą bezpieczne.  

  1. Opóźnij termin sadzenia cebulek kwiatowych jesienią – jeśli to możliwe i wybrany gatunek roślin na to pozwala, zdecyduj się na przesunięcie terminu sadzenia. Zajmij się tym np. pod koniec października i w listopadzie, kiedy aktywność wiewiórek i ich instynktowna potrzeba kopania maleje. 
  2. Sprawdź zalecaną głębokość sadzenia cebul – może okazać się, że dotychczas wsadzałeś je do ziemi zbyt płytko, dzięki czemu gryzonie miały do nich łatwy dostęp; jeśli kręci się u ciebie w ogrodzie coraz więcej wiewiórek, wybierz kwiaty, których cebulki sadzi się na głębokości 18-20 cm, bo tam zwierzęta zwykle nie docierają. 
  3. Zabezpiecz rabatki, tworząc barierę dla zwierząt – podłoże podsyp warstwą żwiru, a jeśli to konieczne połóż na nie też specjalną siatkę ochronną. 

Gdy każdy z powyższych etapów masz już za sobą, dla pewności przygotuj naturalny środek odstraszający, którym podsypiesz cebulki. Zrobisz go... z fusów po kawie. Ich charakterystyczny, wyrazisty słodko-kwaśny aromat i korzenny posmak sprawią, że wiewiórki, które kopiąc, raz się na nie natkną, więcej nie spróbują.

fusy Podsypanie rabatki fusami po kawie przynosi wiele korzyści, nie tylko odstraszy natrętne gryzonie, ale odżywi glebę. Fot. CanvaPro

Ponadto fusy powoli rozkładające się w podłożu zapewnią mu dodatek cennych substancji oraz pomogą utrzymać określony poziom kwasowości gleby, co, w przypadku niektórych roślin, jest zalecane.  

Jeżeli twoje kwiaty nie są kwasolubne, możesz fusy po kawie zamienić np. na sproszkowany czosnek. A jeśli przyszło ci walczyć z wyjątkową natrętnym przypadkiem, zmień strategię i posadź cebulki m.in. żonkili, śnieżyczek lub hiacyntów, których wiewiórki po prostu nie znoszą. Odmian tych kwiatów znajdziesz w sklepach wiele, z pewnością znajdziesz takie, które wkomponują się w styl i kolorystykę ogrodu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Najczęściej spotykane gryzonie w ogrodzie. Tak pozbędziesz się ich raz na zawsze

Jak ochronić drzewa owocowe przed gryzoniami i zwierzyną? Poznaj najskuteczniejsze sposoby

Jakie kwiaty posadzić w sierpniu w ogrodzie? Będą kwitnąć nawet do pierwszych przymrozków

6 najpiękniejszych wcześnie kwitnących roślin. Warto mieć je w ogrodzie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.