Spis treści:
Jak pielęgnować aloes zimą?
Aloes jest rośliną, którą często poleca się osobom początkującym, ponieważ wymaga minimalnej pielęgnacji. Doskonale rośnie w ubogiej w składniki glebie, można go rzadko podlewać i nie oczekuje intensywnego nawożenia ani częstego przesadzania. Aloes przebacza rozmaite błędy w uprawie, ale zimą łatwo można mu zaszkodzić. O tej porze roku potrzeby rośliny są inne, więc musimy zmienić sposób, w jaki o nią dbamy.
Jak pielęgnować aloes zimą? Pamiętajmy, że potrzebuje on wtedy jeszcze mniej wody niż w okresie wegetacji. Podczas najchłodniejszych miesięcy w roku nadal powinniśmy go podlewać, ale zdecydowanie rzadziej i mniej obficie, aby nie spowodować gnicia korzeni. Przyjdźmy do niego z konewką dopiero w momencie, gdy ziemia w doniczce wyraźnie przeschnie – najczęściej jest to konieczne mniej więcej co 2-3 tygodnie.
Zimą aloesu nie dokarmiamy żadnymi nawozami, bo o tej porze roku ogranicza wzrost i nie potrzebuje dodatkowych składników odżywczych. Pamiętajmy też, że w okresie spoczynku roślina ta powinna być uprawiana w temperaturze nie wyższej niż 10°C. Warto spróbować zagwarantować właśnie takie warunki, ponieważ nie tylko zadbamy w ten sposób o dobrą kondycję aloesu, ale nawet skłonimy go do kwitnienia.
Aloes może zakwitnąć, ale dopiero po kilku latach domowej uprawy. Fot. keleny/123RF.com
Przeczytaj również: Dlaczego zielistka marnieje, jej końcówki wysychają? Choroby i częste błędy w uprawie zielistki
Co zrobić, żeby aloes zakwitł?
Aloes może kwitnąć w doniczce, z czego nie każdy właściciel tej popularnej rośliny zdaje sobie sprawę. Jego kwiaty są niezwykle efektowne – mają żółty, czerwony lub pomarańczowy kolor. Zebrane są w okazałe kwiatostany, które przykuwają uwagę z daleka. Warunkiem kwitnienia aloesu jest stworzenie w domu optymalnych ku temu warunków. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie każdy egzemplarz jest zdolny do kwitnienia – ogniste kwiatostany pojawiają się tylko u zdrowych, rozrośniętych i dorosłych roślin, czyli tych, które uprawiamy od co najmniej 4 lat.
Jedynym sposobem na pobudzenie aloesu do wytwarzania kwiatów jest stworzenie warunków, które najlepiej naśladują jego naturalne środowisko pod koniec zimy. W praktyce najłatwiej skłonić go do produkcji pąków w drugiej połowie stycznia i na początku lutego. Co zrobić, żeby aloes zakwitł?
- Doniczkę z aloesem stawiamy na widnym parapecie, gdzie jest dużo rozproszonego światła.
- Obniżamy temperaturę w pomieszczeniu do ok. 10°C i uważamy, aby aloes nie był narażony na zimne przeciągi.
- Podlewamy roślinę dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce wyschnie na głębokość ok. 5 cm.
W warunkach domowych kwitną te aloesy, które są zdrowe i zadbane. Dlatego, licząc na piękne kwiaty, starajmy się odpowiednio pielęgnować je o każdej porze roku, nie tylko zimą.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Wymagania i pielęgnacja prymulek w doniczce. Możesz przedłużyć ich kwitnienie
Dlaczego szeflera gubi liście? Oto najczęstsze błędy w pielęgnacji
Storczyk będzie kwitł i kwitł. Podlewaj go cudotwórczą mieszanką i spryskuj nią liście