Porady ogrodnicze

Hortensja pnąca. Najpiękniejsze odmiany, sadzenie i pielęgnacja krok po kroku

Marzysz o bujnych, ukwieconych pędach, które ozdobią niezagospodarowany mur lub altanę? Nietypowe zastosowania hortensji pnącej w ogrodzie stwarzają szansę uzupełnienia luk w krajobrazie i zakrycia mniej estetycznych elementów architektonicznych. Sprawdź, jak prawidłowo dbać o to piękne pnącze, aby w pełni wykorzystać jego walory.

Hortensja pnąca. Najpiękniejsze odmiany, sadzenie i pielęgnacja krok po kroku
Hortensja pnąca może malowniczo oplatać stary pień drzewa, ale to niejedyne miejsce, gdzie warto ją posadzić. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Jak wygląda hortensja pnąca?

Hortensja pnąca (Hydrangea Petiolaris) to roślina pochodząca ze wschodniej Azji, która zyskała ogromną popularność w Europie dzięki doskonałej odporności na mróz. W przeciwieństwie do swych bardziej znanych kuzynek, hortensji ogrodowych, nie tworzy szerokiego krzewu, tylko wspina się w górę. W naturalnych warunkach z łatwością oplata nawet 15-metrowe pnie drzew.

To, jak wygląda hortensja pnąca, zależy oczywiście od odmiany. Typowy przedstawiciel gatunku charakteryzuje się owalnymi, zielonymi liśćmi o długości nawet 11 cm i szerokości do 8 cm. Ulistnione pędy są niewątpliwą ozdobą ogrodu, ale pełnię urody osiągają w czerwcu i lipcu, gdy rozwijają się na nich słodko pachnące kwiaty. Białe baldachogrona składają się z drobnych, płodnych kwiatów otoczonych nieco większymi, talerzykowatymi kwiatostanami.

Prawidłowa pielęgnacja hortensji pnącej sprzyja stopniowemu pogrubianiu się pędów, które pokryte są atrakcyjną, łuszczącą się cynamonową korą, zdobiącą roślinę w okresie zimowym. Tempo wzrostu na początku jest dość powolne, ale z czasem przyspiesza. Pierwszego kwitnienia można jednak spodziewać się dopiero po 3–5 latach życia rośliny.

Kwiaty hortensji pnącej mają słodki zapach. Kwiaty hortensji pnącej mają słodki zapach. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Zacznij podlewać w kwietniu. Hortensja obsypie się kwiatami

Najpiękniejsze odmiany hortensji pnącej

Jeśli lubisz oryginalne desenie na liściach, możesz wybrać jeden z ciekawych rodzajów hortensji pnącej. Odmiana 'Miranda' odznacza się ciemnozielonymi liśćmi o żółtych obwódkach, a jej kremowe kwiaty są bardzo wyraziste. Elegancką srebrną obwódką może się natomiast pochwalić odmiana 'Silver Lining' o dużych, białych kwiatach przyciągających pszczoły.

Do najpiękniejszych odmian hortensji pnącej można też zaliczyć 'Cordifolia' o drobnych liściach w ciekawym, sercowatym kształcie. Pnącze dorasta do 2–4 m wysokości i wyjątkowo mocno przyczepia się nawet do gładkich powierzchni.

Jak sadzić hortensję pnącą?

Zakupioną sadzonkę hortensji pnącej można wysadzić na zagon, gdy tylko miną przymrozki, czyli w drugiej połowie wiosny. Idealne stanowisko powinno oferować półcień oraz dobrze przepuszczalną ziemię – suche, gorące zakątki ogrodu nie są wskazane. Pędy będą się rozwijać nawet w cieniu, ale kwitnienie może być wyraźnie słabsze.

Jak sadzić hortensję pnącą krok po kroku? Zacznij od wykopania dołka o głębokości równej bryle korzeniowej, ale trzykrotnie większej szerokości. Powinien być oddalony o ok. 30–45 cm od konstrukcji, po której roślina ma się wspinać. Sadzonkę umieść tak, by korzenie były na tej samej głębokości, na jakiej były w dotychczasowej doniczce, po czym zasyp jamę ziemią uzupełnioną dojrzałym kompostem, ugnieć i przysyp wokół korą mulczującą. Na koniec obficie podlej.

Hortensję pnącą najlepiej posadzić w półcieniu. Hortensję pnącą najlepiej posadzić w półcieniu. Fot. CanvaPro

Pielęgnacja hortensji pnącej

Pnącza uprawiane pod płotami i murami zwykle znajdują się w cieniu opadowym, więc bardzo istotne jest ich regularne podlewanie, zwłaszcza latem. Coroczne uzupełnienie podłoża wokół warstwą kompostu lub kory mulczującej dodatkowo zapobiega wysychaniu, a jednocześnie uzupełnia wartości odżywcze w glebie. Nawet najbardziej wymagające i najpiękniejsze odmiany hortensji pnącej radzą sobie dość dobrze bez nawożenia. W pierwszym roku po posadzeniu można jednak wspomóc ich rozwój za pomocą płynnego nawozu. Zasilanie wskazane jest również w przypadku, gdy liście zaczynają żółknąć.

Pielęgnacja hortensji pnącej obejmuje też przycinanie – nie jest ono co prawda konieczne, ale w niektórych sytuacjach przynosi sporo korzyści. W przypadku młodej rośliny lub bardzo starego pnącza poleca się radykalne skrócenie pędów o 1/3 długości. Wykonać je można tuż po posadzeniu lub na przełomie lutego i marca. Kosmetyczne cięcie hortensji pnącej najlepiej jest przeprowadzić po przekwitnięciu kwiatów. Unikniesz tym sposobem ryzyka ograniczenia kwitnienia, które pojawia się zawsze na zeszłorocznych pędach. W danym sezonie możesz więc usunąć końcówki pędów, które niedawno kwitły, pozostawiając te nowe na przyszły rok.

Uprawiając hortensję pnącą, nie można zapominać o cięciu. Uprawiając hortensję pnącą, warto pomyśleć o wykonaniu kosmetycznego cięcia. Fot. CanvaPro

Zastosowanie hortensji pnącej w ogrodzie

Ukwiecone pnącza hortensji to jedna z najbardziej uroczych, wertykalnych ozdób ogrodu. Wspinając się po słupach, pniach czy murach, nie tylko przysłaniają one mniej atrakcyjne powierzchnie, ale również tworzą miłe dla oka ściany, które sprawdzają się jako osłona przed sąsiadami lub przechodniami.

Zastosowanie hortensji pnącej w ogrodzie zależy oczywiście od dostępności pionowych struktur – w przypadku ich braku możesz zainwestować w gotowe drewniane lub metalowe pergole. Pamiętaj jednak, że dojrzałe pnącza są ciężkie i wymagają odpowiednio stabilnej konstrukcji. W przypadku bardzo gładkich ścian możesz pomyśleć o dodatkowej drabince, która ułatwi pędom wędrówkę w pożądanym kierunku.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Najlepsze towarzystwo dla bukszpanów w ogrodzie. Posadź, mają na siebie zbawienny wpływ

Jak rozmnożyć bez? Ukorzenianie i pielęgnacja sadzonek bzu

Takiej metody na ćmę bukszpanową jeszcze nie znacie. To sposób hiszpańskich ogrodników

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.