Spis streści:
Kiedy nawozić maliny?
Maliny to jedne z najpopularniejszych i najchętniej sadzonych krzewów w ogrodach. Są pyszne, można je wykorzystać na wiele różnych sposobów, a do tego zawierają cenne substancje odżywcze. Maliny nie należą do bardzo wymagających roślin, ale ich uprawa wymaga trochę poświęcenia i czasu. Chcąc cieszyć się słodkimi, dużymi owocami, należy m.in. zadbać o ich dokarmianie. Kiedy nawozić maliny? Najlepiej to zrobić trzy razy w ciągu roku.
- Pierwsze nawożenie malin warto przeprowadzić na początku wegetacji, czyli wczesną wiosną. Aby krzaki miały siłę do rozwoju nowych pędów, potrzebują nawozów, w których znajduje się sporo azotu. Warto jednak uważać na przenawożenie tym pierwiastkiem, ponieważ może to doprowadzić do obumarcia roślin. Jeśli gleba jest uboga w minerały, warto ją wzbogacić w takie pierwiastki, jak potas czy magnez.
- Drugie nawożenie malin powinno mieć miejsce na przełomie maja i czerwca, gdy krzaki zaczynają wypuszczać kwiaty. Wówczas zaleca się stosowanie nawozów bogatych w fosfor, który stymuluje rozwój korzeni, a także korzystnie wpływa na kwitnienie i owocowanie.
- Trzecie nawożenie malin przeprowadzamy po zakończeniu owocowania (najczęściej w sierpniu). Dokarmianie krzaków w tym terminie pomoże im przegotować się do zimy. W tym celu warto postawić na nawozy o większej zawartości potasu, który korzystnie wpływa na kondycję roślin i zwiększa ich odporność na choroby.
Warto jednak mieć na uwadze, że powyższe terminy są tylko ogólnym wytycznym. Czas i sposób nawożenia malin zależy m.in. od warunków klimatycznych, a także indywidualnych potrzeb roślin. Dlatego warto obserwować krzaki, by dostosować nawożenie do ich potrzeb.
Aby maliny dobrze owocowały, warto je nawozić trzy razy w ciągu roku. Fot.Vitalii Borkovskyi/CanvaPro
Naturalne nawozy do malin – przepisy i zastosowanie
Maliny źle znoszą przenawożenie, dlatego należy je nawozić z umiarem. Aby krzewy wyrosły i dały nam obfite plony, warto przygotować naturalne nawozy. Są tańsze, bardziej ekologiczne niż ich chemiczne odpowiedniki ze sklepu i nie szkodzą roślinom, dlatego można je używać bez obaw o przenawożenie. Jeśli zastanawiasz się, czym nawozić krzaki jesienią, spieszymy z pomocą. Zdradzamy przepisy na najlepsze naturalne nawozy do malin.
- Nawóz z popiołu drzewnego
Popiół drzewny jest często traktowany jako odpad. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jest to cenny i naturalny nawóz, który może przynieść wiele korzyści w uprawach roślin. Stosowanie popiołu drzewnego pod maliny przyczynia się do zdrowszego wzrostu i większych plonów. Choć nie zawiera azot, można go dodać do kompostu, co pomoże wzbogacić go w składniki odżywcze. Jest z kolei bogaty w potas, fosfor, wapń i inne mikroelementy, które poprawiają strukturę gleby i jej zdolności do przyswajania składników odżywczych. Ponadto popiół drzewny można rozsypać pod krzakami malin i delikatnie wymieszać z podłożem. Można też przygotować z niego nawóz – do 10 l wody wystarczy dodać 600 g popiołu, dokładnie wymieszać, po czym odstawić roztwór na dobę.
- Nawóz z drożdży
Drożdże mają nie tylko kulinarne zastosowanie. Są bogate w składniki odżywcze, takie jak azot, fosfor i potas, które są niezbędne dla zdrowego wzrostu i obfitego owocowania malin. Nawóz można przygotować zarówno ze świeżych, jak i suchych drożdży. Do 10 l ciepłej wody wystarczy dodać 10 g suchych drożdży i 5 łyżek cukru (w przypadku świeżych drożdży – 0,5 kg produktu na wiadro ciepłej wody). Po dokładnym wymieszaniu odstawiamy mieszankę na co najmniej 2 godziny. Przed zastosowaniem odżywkę należy rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:5.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Wiosenna odżywka do lawendy. Nic lepiej nie pobudzi jej do kwitnienia
Najlepsze podłoże do borówki amerykańskiej. Wiosną wymieszaj z ziemią, zbierzesz obfity plon
Róże odwdzięczą się za tę odżywkę. W sezonie będą miały mnóstwo kwiatów