Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ten szkodnik niszczy dywany, ubrania i meble. Tak się go pozbędziesz

Szubak Smirnowa nazywany również chrząszczem dywanowym to brązowy szkodnik, który żyje w domach i w budynkach użyteczności publicznej. Żywi się głównie tekstyliami - wełną i dywanami, ale żeruje również na materiałach o pochodzeniu zwierzęcym - skórach i futrach. Podpowiadamy, jak rozpoznać jego gniazda w domu i jak skutecznie go zwalczyć. 

Ten szkodnik niszczy dywany, ubrania i meble. Tak się go pozbędziesz
Szubak Smirnowa robi szkody w meblach, ubraniach, dywanach. Fot. Wikimedia Commons / NHM Beetles and Bugs, CC BY 2.0

Z artykułu dowiesz się:

Szubak Smirnowa — skąd się wziął 

Szubak Smirnowa (attagenus smirnovi) to chrząszcz z rodziny skórnikowatych, do której zaliczanych jest ponad 1000 gatunków niewielkich chrząszczy.

Szubak nie jest szkodnikiem, który występuje w Polsce od zawsze. Tak naprawdę odkryto go w naszym kraju dopiero w 2000 roku, jednak od tego czasu zdążył rozprzestrzenić się już na całym obszarze naszego państwa.  

Pierwotnie szubak występował jedynie na kontynencie afrykańskim. Do Europy przywędrował dopiero w latach 60. XX wieku. Jego obecność w Moskwie odkrył i opisał rosyjski badacz  E. S. Smirnow i to jemu robak zawdzięcza swoją nazwę.  

Podejrzewa się, że obecność szubaka w Europie rozpowszechniła się, ponieważ dotarł z Rosji wraz z przesyłkami pocztowymi, bagażami i paczkami przewożonymi samolotami najpierw do Dani, następnie do Niemiec, a późniejszych latach do kolejnych miast europejskich - Polski, Słowacji, Czech, Łotwy i Białorusi.  

Pierwszym polskim miastem, w którym stwierdzono obecność szubaka był Poznań. Później jego obecność odnotowano również w innych dużych miastach - w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie. Z biegiem czasu rozprzestrzenił się praktycznie na terenie całego kraju. Żerował zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i siedzibach instytucji.  

Na ten moment źródła naukowe donoszą, że chrząszcz opanował już całą Europę Środkową, Północną oraz Wschodnią i rozprzestrzenia się w kierunku Bałkanów. 

Szubak pojawił się w Polsce w 2000 roku. Fot. Wikimedia Commons / Cédric Audibert

Szubak Smirnowa — jak wygląda?

Szubak Smirnowa swoim wyglądem przypomina inne chrząszcze. Ma jasnobrunatny kolor, brązowe skrzydła, niewielką głowę i brunatne owłosienie.  

Samice tego gatunku są większe niż samce. Przeciętnie mają 4 mm długości i 2,5 mm szerokości, a samce tylko 2,5 mm długości i 1,5 mm szerokości, co sprawia, że czasami trudno je zauważyć. 

Szubak Smirnowa ma do 4 cm długości. Fot. Wikimedia Commons / CC BY 4.0 

Skąd się bierze w domu Szubak Smirnowa? 

Szubaki najczęściej przedostają się do domów przez okna, rury i otwory wentylacyjne. Czasami można również przynieść je wraz z odzieżą zakupioną w second-handach. 

Z zewnątrz trafiają do domów głównie jesienią, chcąc schronić się przed zimnem.  

Czym się żywi Szubak Smirnowa? 

Najbardziej szkodliwe są larwy Szubaka Smirnowa, które są białe i mają około 1 cm długości. Żywią się one obumarłym naskórkiem, wełną i innymi naturalnymi tkaninami. Robią szkody w marynarkach, swetrach, kocach i dywanach. Czasem zalęgają się również w książkach i niszczą ich oprawy. Zjadają także muszki i drobne owady.  

Szczególnie szkody wyrządzają w muzeach niszcząc materiałowe eksponaty. 

Czy Szubak Smirnowa gryzie? 

Szubak Smirnowa nie gryzie i nie stanowi niebezpieczeństwa dla ludzi.  

Szubaki nie niszczą też żywności i nie zalęgają się w pożywieniu. 

Gdzie szukać gniazd Szubaka Smirnowa? 

Najczęściej szubaki składają jaja w dywanach i wełnianej odzieży. Zdarza się również, że ich gniazda znajdują się w zagłębieniach mebli ze skóry - fotelach i kanapach. Ich obecność możemy rozpoznać po wygryzionych w materiale dziurkach.  

Czasem samica potrafi znieść nawet do 50 jaj, a wyklute z nich larwy chowają się w splotach dywanów, przez co czasami trudno je zauważyć. Jeśli larw faktycznie jest dużo, to niestety szkody mogą być dotkliwe.  

Szubak Smirnowa nie jest groźny dla człowieka. Fot. Wikimedia Commons / AfroBrazilian, CC BY-SA 4.0

Domowe sposoby na Szubaka Smirnowa 

Zastanawiasz się, jak się pozbyć Szubaka Smirnowa? Poniżej wyjaśniamy, jak pozbyć się szkodnika domowymi sposobami. 

  • Odkurzanie - jednym z najprostszych sposobów na pozbycie się szubaka jest dokładne odkurzenie i wyczyszczenie miejsc, w których znaleźliśmy ich gniazdo w celu pozbycia się larw. Można zastosować również myjkę parową. 

  • Pranie - jeśli larwy szubaka zauważymy na odzieży lub kocach, powinniśmy wyprać je w temperaturze 60 stopni Celsjusza, aby zlikwidować jaja.  

  • Zastosowanie środków chemicznych - aby zlikwidować szubaka można zastosować również środki owadobójcze. Warto jednak zauważyć, że nie działają one na jaja, a jedynie na larwy i dorosłe osobniki. Dlatego do skutecznego wytępienia szkodników konieczne będzie kilkukrotne zastosowanie preparatów owadobójczych. 

Jeśli pomimo naszych starań wyeliminowania szubaka, jego larwy wciąż pojawiają się w naszych domach, to warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług profesjonalnej firmy zajmującej się zwalczaniem insektów.  

Źródło: https://www.iop.krakow.pl/gatunkiobce/defaultd7cf.html?nazwa=opis&id=52&je=pl  

Przeczytaj: Jak zwalczyć mszyce?

Masz w domu pchły? To nie powód do wstydu na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.