Porady ogrodnicze

Wiosenne sadzenie winorośli. Formowanie winorośli na 5 sposobów

Niezależnie od tego, na jak dużą skalę prowadzisz uprawę krzewów winnych, ważnym punktem na twojej liście zadań pielęgnacyjnych powinno być coroczne cięcie formujące. To ono pozwala chronić posadzone krzewy przed skutkami zmiennego klimatu, a także poprawia warunki dojrzewania soczystych gron. Poznaj 5 sposobów na formowanie winorośli, które polecają winoogrodnicy.

Wiosenne sadzenie winorośli. Formowanie winorośli na 5 sposobów
Poznaj 5 sposobów na formowanie winorośli i wybierz ten, który sprawdzi się w twojej uprawie. Fot. 123rf.com

Spis treści: 

Popularne odmiany winorośli

Przy odpowiednim prowadzeniu popularne odmiany winorośli pozwalają uzyskać wyjątkowe owoce. Ich struktura, smak i kwasowość cenione są nie bez powodu od setek lat. Za najbardziej upowszechnione uchodzą odmiany o względnie dobrej mrozoodporności m.in. takie, jak: 

  • 'Chrupki',
  • 'Traminer Rot',
  • 'Pinot Noir',
  • 'Pinot Gris',
  • 'Chardonnay',
  • 'Veltliner Frührot'.

Na początku historii winiarstwa w Polsce uprawiane były tylko odmiany winorośli właściwej, a najdłuższe tradycje uprawy prowadzonej w rejonach Ziemi Lubuskiej, niekwestionowanej królowej polskich winnic, mają: ‘Silvaner’ (‘Grüner Silvaner’), ‘Pinot’, ‘Portugalskie Niebieskie’ i ‘Riesling’. Co ciekawe, krzewy tych odmian uprawiano w okolicach Zielonej Góry już w średniowieczu i odtąd proces ten trwa tam nieprzerwanie.

Wiele starych, często pojedynczych, efektownie uformowanych krzewów można spotkać w przydomowych ogródkach, a ich uprawa wyraźnie nawiązuje do długiej tradycji winiarskiej regionu. Ciekawe odmiany, zachowane właśnie dzięki wspomnianym tradycjom, to: ‘Tauberschwarz’ z Frankonii, a także ‘Pinot Noir’ (‘Burgundzkie Czarne’), ‘Pinot Blanc’ (‘Burgundzkie Białe’), ‘Pinot Noir Precoce’ (‘Burgundzkie Wczesne’) oraz ‘Pinot Meunier’ (‘Młynarka’).

Stare odmiany winorośli, znacznie bardziej wrażliwe na zimowe gwałtowne spadki temperatur oraz wielokrotnie nawracające przedwiosenne przymrozki, wymagają prowadzenia w taki sposób, aby ich zabezpieczenie i pielęgnacja były szybkie oraz bezproblemowe. Umiejętne formowanie zapewnia łatwy dostęp krzewów do okrycia, daje możliwość dostosowania formy osłony do warunków klimatycznych oraz poprawia warunki dojrzewania winogron w sezonie.

Przeczytaj również: Winorośl japońska. Kiedy sadzić i jak pielęgnować wyjątkowe pnącze?

Wiosenne sadzenie winorośli – prosty instruktaż

Zanim zabierzesz się za uprawę krzewów winnych w przydomowym ogrodzie lub na działce z doskonałą ekspozycją na nasłonecznienie, musisz wiedzieć, że winorośl jest rośliną ciepłolubną, światłolubną, wrażliwą na wiatr. Preferuje podłoże próchnicze, dość lekkie, które dobrze się nagrzewa, z kolei bardzo źle znosi stanowiska, w których gleba jest ciężka, a poziom wód gruntowych podnosi się sezonowo.

Szukasz idealnych krzewów do swojego ogrodu? Możesz rozważyć wszystkie rodzaje ukorzenionych sadzonek. Sprawdzą się zarówno te z bryłą korzeniową osadzoną w pojemnikach, jak i wykopane bezpośrednio ze stanowisk w szkółkach. Zanim jednak dostarczysz na miejsce sadzenia wybrane okazy, odpowiednio zadbaj o jego przygotowanie. Musisz pamiętać o: 

  • starannym przekopaniu ziemi, 
  • pozbyciu się z podłoża wszelkich chwastów, 
  • nawiezieniu podłoża cennym nawozem naturalnym jak kompost czy obornik, 
  • namoczeniu sadzonek przed posadzeniem (tych wykopanych ze szkółki).

Zwróć uwagę na potrzeby określonych odmian winorośli. Dla krzewów odmian deserowych zawartość próchnicy w glebie powinna być wyższa i wynosić więcej niż 1,5%. Krzewom mieszanym zapewnij podłoże o pH 6,0-6,5. Odmianom winorośli właściwej dobry wzrost zapewni gleba obojętna lub słabo alkaliczna.

sadzenie W sadzeniu winorośli najważniejsze są: stanowisko, ziemia oraz rozmiar misy, w której umieści się sadzonkę. Fot. CanvaPro/123rf.com

Sadzenie winorośli na wiosnę krok po kroku 

  1. Przytnij korzenie krzewu na długość od 5 do 15 cm. 
  2. Rozłóż bryłę równomiernie w dołku, pilnując, aby korzenie się nie podwijały. 
  3. Wypełnij dołek ziemią do 2/3 objętości. 
  4. Podlej sadzonkę wodą, jednorazowo podając każdej sztuce nie więcej niż 3 l wody. 
  5. Podsyp sadzonkę ziemią do wyrównania z gruntem i ugnieć świeże podłoże.

Zarówno rośliny z własnym korzeniem, jak i te, które ukorzeniane są z sadzonek jednopąkowych i dwupąkowych powinny w ogrodzie trafić do tzw. misy. W zależności od rodzaju sadzonki musi być ona głębsza o kilka a niekiedy kilkanaście cm od tej, w której młodziutkie okazy rosły w szkółce ogrodniczej. Pamiętaj, aby nowe sadzonki winorośli umiejscowić w gruncie wiosną. Te szczególnie delikatne posadzone jesienią nawet pod okryciem mogą nie przeżyć nagłych przymrozków. 

5 sposobów na formowanie winorośli

Jeśli planujesz uprawę kilku krzaków winogron w przydomowym ogrodzie, nie musisz trzymać się profesjonalnych wytycznych dla cięcia i prowadzenia winorośli, które uwzględniane są na wielkich winnicach. Jednak prowadząc krzew w określony sposób, zwiększysz jego szanse na obfite owocowanie oraz zapewnisz mu najlepsze warunki do zdrowego wzrostu.

forma Winorośl można prowadzić nisko lub wysoko, z pędami w górę lub poziomo na sznurze. Rozważ też formy nieregularne. Fot. 123rf.com/CanvaPro

Pierwsze cięcie zimowe w okresie spoczynku oraz drugie cięcie letnie, wykonane w okresie wegetacji krzewów winnych pomagają kształtować roślinę, ale też regulują jej wzrost. Co więcej, dobrane do potrzeb odmiany winorośli formowanie poprawia jakość wydawanych owoców oraz zmniejsza ryzyko zapadania roślin na choroby grzybowe. Najczęstsze formy prowadzenia krzewów winorośli, polecane przez ogrodników to: 

  • niska głowa – nadany w ten sposób kształt stożkowy lub wrzecionowaty zapewnia przewietrzenie wnętrza i dobre naświetlenie; cechy charakterystyczne to niewielki, grubszy pień z zaokrąglonym zgrubieniem, z którego wyrastają krótkie pędy oraz zebrane i przywiązane do podpory latorośle;

  • szpaler Guyot – krzewy formowane tą metodą mogą być średnio wysokie lub wysokie powyżej 100 cm; zapewnia ona dobre owocowanie i minimalizuje zagrożenia związane z przymrozkami wiosennymi; cechą charakterystyczną jest długa łoza (gałąź) owocująca poprowadzona poziomo lub łukowato wygięta;

  • metoda reńsko-hesska – krzew ma 1-2 pnie średniej wysokości z długimi łozami (gałęziami owocującymi), wygiętymi łukowato; stabilność konstrukcji zapewniają niżej i wyżej położone druty podporowe;

  • sznur (kordon) Rioja – w tej formie krzew ma pień o wysokości 60 cm i poziomo ułożone ramię, skierowane w jedną stronę i prowadzone równo przy dolnym drucie konstrukcji; długość ramienia zależy od odległości pomiędzy sadzonkami;

  • forma nieregularna – prowadząc krzewy tą metodą, możesz nadać im dowolną wysokość oraz zadecydować o liczbie pni, jednak ważne jest umiejętne ograniczenie rozrostu pędów wierzchołkowych; w ten sposób najlepiej uprawiać krzewy mieszane międzygatunkowo oraz te, prowadzone przy elementach małej architektury ogrodowej lub po murach czy ścianach budynków.

Aspekt użytkowy czy produkcyjny winorośli nie zawsze jest najważniejszy. Jednak jeżeli planujesz sadzenie krzewów winnych po to, aby stanowiły one wyłącznie dekorację ogrodu, również zwróć uwagę na zasady ich prowadzenia. Możesz okryć nimi pergolę, otoczyć altanę, zakryć nieestetyczną ścianę budynku czy osłonić balkon. Ważne jednak, aby rośliny prowadzone przy zwartej, pionowej konstrukcji nie dotykały jej bezpośrednio, ponieważ mogłoby to doprowadzić do jej zawilgocenia. Najlepiej oprzeć je na specjalnej konstrukcji: kratownicy czy plecionce z drutu lub sznura.

Nie planujesz zakładania małej winnicy, a chcesz jedynie wypełnić wolną przestrzeń w centralnym punkcie ogródka? Krzewy winne doskonale wyglądają w formie minimalistycznej, posadzone na środku trawnika czy rabaty i uformowane na kształt np. rozłożystego wachlarza. Dla zapewnienia najlepszych warunków wzrostu i rozkrzewienia rośliny pamiętaj, że nisko formowane krzewy winne, bez względu na odmianę, musisz okryć na zimę i to już w ostatnich dniach listopada. W ten sposób dotrwają nietknięte mrozem do wiosny, a latem znów udekorują ogród.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak pielęgnować winorośl po owocowaniu - nawożenie i przycinanie

Jak zabezpieczyć winorośl na zimę? Kopczykowanie i okrywanie winorośli

Nawożenie winorośli. Kiedy i czym nawozić winorośl, by mieć soczyste i dorodne owoce

Rozmnażanie winorośli – jak zrobić sadzonki i kiedy je sadzić? Metody i porady

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.