Porady ogrodnicze

Rozmnażanie winorośli – jak zrobić sadzonki i kiedy je sadzić? Metody i porady

Rozmnażanie winorośli może się wydawać dosyć skomplikowane, jednak zdecydowanie warto zadać sobie nieco trudu. Winorośl to bowiem bardzo estetyczna roślina, która znakomicie się prezentuje, a do tego wydaje pyszne owoce, z których można robić przetwory i wino. Jakie są sposoby rozmnażania winorośli i który z nich jest najpopularniejszy?

Rozmnażanie winorośli – jak zrobić sadzonki i kiedy je sadzić? Metody i porady
Rozmnażanie winorośli można przeprowadzić na 3 sposoby. Najczęściej wykorzystuje się sadzonki pędowe. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Winorośl – charakterystyka rośliny

Winorośl to bardzo popularna roślina owocowa, występująca w wielu różnych gatunkach. Niektóre odmiany są białe, inne ciemne, a jeszcze inne różowe. Są też winogrona bezpestkowe, a nawet takie, które mają posmak czekolady czy mięty.

To wdzięczna roślina, wyróżniająca się nie tylko smacznymi owocami, ale też estetycznym wyglądem – jest więc chętnie uprawiana w ogrodach i na działkach. Winorośl jest rodzajem pnączy z rodziny winoroślowatych. W domowych uprawach najchętniej wybierane są winorośle bezpestkowe. Popularnością cieszą się też odmiany mrozoodporne. Za najsmaczniejsze uchodzą odmiany o dużych owocach.

Rozmnażanie winorośli – metody

Rozmnażanie winorośli nie jest trudne, choć wygląda inaczej, niż wiele osób sądzi. Przede wszystkim rośliny tej nie wysiewa się z nasion – co prawda wyrośnie, jednak nie będzie posiadała identycznych cech, co jej poprzedniczka. Każda winorośl, która wyrośnie w ten sposób, będzie przedstawicielem nowej odmiany. Trudno powiedzieć, jakie będzie miała cechy, gdyż jest to kwestia indywidualna.

W związku z tym osoby, które pragną uprawiać w swoim ogrodzie winogrona lub które pragną rozmnożyć swoją winorośl, decydują się raczej na rozmnażanie wegetatywne. W takim wypadku organizm potomny powstaje z części organizmu rodzicielskiego. By rozmnożyć winorośl, należy zatem przygotować odpowiednie sadzonki.

Jakie są sposoby rozmnażania winorośli? Roślinę tą rozmnaża się przez:

  • Sadzonki pędowe – sadzonki winorośli można nabyć w profesjonalnych sklepach, ale też przygotować samodzielnie. Rozmnażanie winorośli przez sadzonki to sposób niezwykle popularny. Kiedy pobieramy sadzonki winorośli? Przygotowanie warto rozpocząć jesienią lub zimą, wybierając dobrze zdrewniałe łozy, grubości ołówka. To tak zwane „sztobry”, czyli patyki przeznaczone do ukorzeniania się. Nie mogą być zbyt grube, gdyż mogłoby to utrudnić tworzenie korzeni. Sztobry trzeba odpowiednio przechować przez zimę, by wiosną przystąpić do dalszych zabiegów.

  • Odkłady – metoda ta polega na ukorzenianiu łozy przed oddzieleniem jej od rośliny matecznej. Przykrywa się ją zatem ziemią i czeka na jej ukorzenienie. Dopiero wtedy oddziela się ją od pierwotnej winorośli.

  • Szczepienie – to dobra metoda rozmnażania winorośli, ponieważ pozyskiwane w ten sposób sadzonki są wytrzymalsze od swoich poprzedników. Najlepszym terminem do przeszczepiania winorośli jest późna wiosna. Warto to zrobić między drugą dekadą maja a pierwszą dekadą czerwca. Łozy pobiera się przy tym jesienią. Muszą przeczekać zimę w odpowiednich warunkach. Przed przystąpieniem do szczepienia dzielimy pędy w ten sposób, by każdy miał chociaż jeden pąk. Następnie odkażamy je środkiem grzybobójczym, po czym moczymy w letniej wodzie 12 godzin przed rozpoczęciem szczepienia. Później przycinamy je pod pąkiem i nad nim. Ważne jest też zastosowanie odpowiednich podkładek. Co to takiego? Rośliny o lepszym dostosowaniu do naszego klimatu. To na takich wytrzymalszych odmianach zostaną zaszczepione szlachetniejsze odmiany winogron. Przycięcia wymagają również takie podkładki. Następnie nacina się je wzdłuż, a w tak powstałą szczelinę wsuwa fragment odmiany szlachetnej. Miejsce szczepienia trzeba owinąć w taki sposób, by rośliny ściśle do siebie przylegały. Można też zdecydować się na szczepienie zimowe – jest to możliwe, jeśli dysponuje się szklarnią.

Warto wyjaśnić, że łoza to zdrewniały pęd, który powstał późną jesienią z latorośli (czyli pędu, który wiosną był zielony). W kolejnym roku to właśnie z łozy wyrośnie kolejna latorośl, na której zawiążą się grona. Pąki inaczej nazywa się oczkami. To właśnie z nich wyrastają latorośle. Oczkami nazywamy też zgrubienia, z których wyrastają pąki.

Kiedy rozmnażamy winorośl przez sadzonki?

Choć istnieją różne metody rozmnażania winorośli, wykorzystywanie w tym celu sadzonek jest niewątpliwie sposobem najpopularniejszym. Pierwsze działania trzeba wykonać już jesienią – ścinając łozę zaraz po tym, jak straci liście. Dzięki temu lepiej ochronimy oczka przed mrozem. Można zdecydować się zarówno na sadzonki krótkie, jak i długie, przy czym w warunkach amatorskiej uprawy najlepiej ukorzeniać sadzonki jednooczkowe. Ukorzenianie sadzonek rozpoczynamy zaś najlepiej pod koniec lutego lub na początku marca.

Jak zrobić sadzonki winorośli?

Aby sadzonki winorośli się przyjęły, musimy je ukorzenić. Wyjęte z piwnicy sadzonki (przechowujemy je przez zimę w wilgotnym piasku lub torfie) najpierw moczy się przez dobę w letniej wodzie, a następnie odpowiednio przycina. W jaki sposób? Najlepiej około 2 centymetry nad oczkiem i około 10 centymetrów poniżej. Warto używać ostrego noża, by nie zmiażdżyć tkanek rośliny.

Jak sadzić sadzonki winorośli?

Sadzonki można umieścić w zwykłej ziemi ogrodowej, jednak najlepiej będą się rozwijać w wilgotnej ziemi wymieszanej z piaskiem (proporcje 1:1). Można też ewentualnie dodać perlit ogrodniczy, czyli naturalny materiał, stosowany do rozluźniania gleby. Dolny koniec łozy można wymoczyć w ukorzeniaczu do pędów zdrewniałych.

Następnie umieszcza się łozę w ziemi w taki sposób, by oczko wystawało na około 1-2 centymetry. Jeśli pogoda będzie sprzyjać, już po około 10-14 dniach pojawią się pierwsze liście i małe korzonki. Po 15 maja dobrze zakorzenioną sadzonkę będzie można przesadzić w miejsce docelowe.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować winogrona po zbiorach? Te zabiegi gwarantują obfitszy plon

przyciananie winorośli Winogrona to rośliny, które zdecydowanie lubią światło i ciepło.Fot.123RF.com

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Rozmnażanie winorośli – jak zrobić sadzonki i kiedy je sadzić? Metody i porady"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.