Porady ogrodnicze

Jak pielęgnować winogrona po zbiorach? Te zabiegi gwarantują obfitszy plon

Winorośl to wyjątkowo wdzięczna w uprawie roślina, którą niemal każdy może posadzić we własnym ogrodzie. Najbardziej zapaleni miłośnicy winorośli są nawet w stanie hodować ją w donicy na balkonie. Roślina ta wymaga jednak regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jaka jest charakterystyka winogrona i co warto o nim wiedzieć?

Jak pielęgnować winogrona po zbiorach? Te zabiegi gwarantują obfitszy plon
Winogrona to rośliny, które zdecydowanie lubią światło i ciepło.Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Winogrona – charakterystyka

Na samodzielną uprawę winogron można się zdecydować z różnych powodów. Dla niektórych ta roślina ma wyłącznie dekoracyjny charakter. Inni doceniają jej przepyszne owoce, które nie tylko nie mają zbyt wielu kalorii, ale także są doskonałym źródłem cennych składników mineralnych oraz witamin.

Zanim zdecydujesz się na konkretną odmianę winorośli, zastanów się, czy ma to być roślina wydająca czerwone owoce, czy jednak wolisz białe winogrona. Pamiętaj, że w zależności od odmiany owoce te mogą zawierać pestki lub mogą być bezpestkowe. Odmiany winogron różnią się nie tylko wyglądem (a niekiedy i smakiem) owoców, lecz także właściwościami rośliny, np. odpornością na konkretne szkodniki.

Jeśli zależy ci na obfitych plonach, możesz do uprawy we własnym ogrodzie wybrać m.in. winorośl właściwą „Agat Doński” lub winorośl właściwą „Aurora”. Martwisz się o to, że twoja roślina zostanie zaatakowana przez mączniaka? W takim przypadku dobrym wyborem może się okazać winorośl właściwa „Regina” – da ci obfite plony pod warunkiem, że ochronisz ją przed mrozem.

Przeczytaj również: Winorośl - najlepsze odmiany do polskich ogrodów

Winogrona – uprawa

Winogrona to rośliny, które zdecydowanie lubią światło i ciepło. Nie czują się dobrze na stanowiskach zacienionych, w których panuje niska temperatura. Dobry okres na sadzenie winogron to miesiące od kwietnia do października. Rośliny te wymagają regularnego podlewania.

O dostarczaniu dodatkowych składników odżywczych do gleby pod winogronem powinieneś pomyśleć pomiędzy kwietniem a czerwcem, a także w sierpniu oraz wrześniu. Pamiętaj także o przycinaniu rośliny – stosuje się cięcie zimowe w lutym/marcu, a także cięcie zielone, na które możesz zdecydować się od maja do sierpnia.

Pielęgnacja winogron po zbiorach

O pielęgnacji winogron warto pamiętać przez cały rok, a nie tylko jesienią po zbiorach. Jednak to właśnie jesień jest okresem, na który przypada spora część prac zabezpieczających winorośl przed przymrozkami i przygotowujących roślinę na obfite owocowanie w kolejnym roku.

  • Przycinanie winogron

Jednym z zabiegów, o którym koniecznie trzeba pamiętać przed zimą, jest przycinanie winogron. Dlaczego jest to takie ważne? Jeśli zaniedbane zostanie regularne cięcie winorośli, wówczas może zostać zaburzony jej właściwy wzrost. Także i owocowanie w kolejnym sezonie może się okazać mniejsze.

Co do zasady: przycinanie winogron warto przeprowadzać kilka razy w roku. Wyróżnić można tzw. cięcia zimowe oraz cięcia zielone. Dobrym czasem na przeprowadzenie pierwszego cięcia w roku jest przełom lutego i marca. Warto pamiętać, aby takie cięcie zaplanować na dzień bez przymrozków. Ile pędów zostawić po cięciu? Zaleca się, aby na winorośli pozostały dwa lub trzy najmocniejsze, zdrewniałe pędy, maksymalnie z 12 pękami każdy.

Oprócz zimowego przycinania winogron warto także przeprowadzać cięcia zielone. Dzięki nim roślina wzmocni się i będzie w stanie wydać obfitsze plony. Pozbawiając roślinę zbędnych pędów, sprawisz, że winorośl skoncentruje się na przekazaniu cennych składników odżywczych owocom. Jeśli liczysz na obfite zbiory, to nie tylko przycinaj pędy, ale także obrywaj przesuszone liście.

Inne rozróżnienie cięć winogron, w zależności od celu, jaki chce się uzyskać to:

  • cięcie sanitarne;
  • cięcie formujące;
  • cięcie na owocowanie;
  • cięcie odmładzające.

Miej przy tym na uwadze, że przycinanie winogron będzie nieco inaczej wyglądało w przypadku roślin w pierwszym roku uprawy i przy roślinach starszych.

Przeczytaj również: Przycinanie winogron krok po kroku. Dlaczego letnie cięcie winogron jest ważne?

  • Nawożenie winogron

Nawożenie winogron w okresie jesiennym zapewni im dostateczną ilość wartościowych składników odżywczych, dzięki którym winorośl będzie mogła pozostać w dobrej kondycji przez zimę i odpowiednio przygotuje się do kolejnego sezonu.

Warto jednak pamiętać, że nawożenie trzeba przeprowadzać zgodnie z zaleceniami – szkodliwy dla roślin może się okazać zarówno brak dodatkowego źródła składników mineralnych, jak i ich nadmiar. W okresie jesiennym pamiętaj o dostarczaniu roślinie dodatkowej dawki m.in. potasu, a także fosforu.

Nawożenie można przeprowadzić różnymi metodami. Popularne jest stosowanie zarówno nawozów suchych, jak i mokrych. Opatrunki powinny być odpowiednio dobrane do zapotrzebowania roślin – inne składniki są potrzebne winoroślom na wiosnę, a inne jesienią.

Przeczytaj również: Nawożenie winorośli. Kiedy i czym nawozić winorośl, by mieć soczyste i dorodne owoce

  • Podlewanie winorośli

W przypadku winorośli zasada jest taka: małe sadzonki powinny być podlewane zdecydowanie częściej i bardziej obficie niż okazy dorosłe. O podlewaniu wyrośniętych winogron warto pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy występuje dłuższa przerwa w opadach. W przypadku tych roślin niekorzystne jest zarówno długotrwałe przesuszenie gleby, jak i zbyt obfite podlewanie.

Choroby i szkodniki, które zagrażają winogronom

Kolejna istotna kwestia, o której nie może zapomnieć nikt, komu zależy na obfitym owocobraniu, to skuteczna ochrona winorośli przed chorobami. To właśnie choroby i szkodniki bardzo często są odpowiedzialne za opadanie liści oraz powolne obumieranie rośliny.

Wśród chorób, które najczęściej dotykają winorośl, wskazać można m.in. antraknozę, czarną plamistość liści oraz mączniaka prawdziwego. Stosunkowo często pojawia się na winogronach także szara pleśń.

Nie tylko choroby zagrażają winorośli. Niebezpieczne dla jej uprawy są także szkodniki, a wśród nich: przędziorek chmielowiec, mszyce oraz pilśniowiec winoroślowy.

Jak skutecznie chronić winorośl, aby choroby i szkodniki nie wyrządziły jej krzywdy? Dobrym rozwiązaniem może się okazać np. szczepienie roślin na odpornych podkładach, a także regularne stosowanie oprysków. Miej na uwadze, aby stosować środki ochrony roślin zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu każdego preparatu.

Zabezpieczanie na zimę

Właściwe zabezpieczenie winorośli na zimę ochroni roślinę przed przemarznięciem. Jest to szczególnie istotna czynność w przypadku odmian, które źle znoszą ujemne temperatury. Zabezpieczanie na zimę nie jest trudne – wystarczy wokół rośliny usypać kopczyk ziemi. Dobrze jest to zrobić jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. W przeciwnym razie nadchodzący mróz może stanowić poważne zagrożenie dla systemu korzeniowego winogrona.

Co zrobić, żeby winogrona dobrze owocowały w kolejnym sezonie?

Na obfite plony możesz liczyć wtedy, gdy zapewnisz roślinie odpowiednią pielęgnację – nie tylko bezpośrednio po zbiorach, lecz przez cały rok. Co zrobić, żeby winogrona dobrze owocowały w kolejnym sezonie?

Przede wszystkim pomyśl o tym, aby starannie zabezpieczyć roślinę przed przymrozkami, zwłaszcza te odmiany winogron, które są wyjątkowo wrażliwe na ujemne temperatury. Jeśli odpowiednio wcześnie usypiesz wokół rośliny kopczyk na wysokość ok. 30 cm, możesz być spokojny o skuteczną ochronę jej systemu korzeniowego.

Pamiętaj też o właściwym nawożeniu winogron i regularnym przycinaniu krzewów. Jeśli odpowiednio zadbasz o rośliny w swoim ogrodzie, to odwdzięczą ci się obfitymi plonami w kolejnym sezonie.

"Polska cytryna", "złoto Syberii" i inne niezwykłe jesienne owoce na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak pielęgnować winogrona po zbiorach? Te zabiegi gwarantują obfitszy plon"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.