Porady ogrodnicze

Winorośl - najlepsze odmiany do polskich ogrodów

Uprawa winorośli zazwyczaj kojarzy się z Włochami i Hiszpanią. Mało kto wie, że w Polsce jest aż 500 hektarów upraw towarowych, czyli całkiem sporo! 

Winorośl - najlepsze odmiany do polskich ogrodów

Fot.123RF.com

Podstawą uprawy winorośli jest odpowiednio dobrana odmiana
 
Możemy wybierać odmiany deserowe, albo te o owocach na wina i soki. Należy pamiętać, że odmiana na dobrej jakości wino prawie nigdy nie jest szczególnie smaczna. Także odwrotnie - wino wykonane z owoców odmiany deserowej na pewno nie zadowoli koneserów tego trunku.

Spośród odmian deserowych poleca się przede wszystkim odmiany czarne: Kodrianka, Ajwaz, Ajaks, czy granatowe owoce o posmaku muszkatołowym (Muskat Bleu).

 
Jakie odmiany winogron można uprawiać w Polsce?
 
Rondo 
 
To najlepsza odmiana na wino. Można ją uprawiać w centralnej Polsce, ale również w chłodniejszym klimacie. Bliźniaczą odmianą Rondo jest Regent. Rondo dojrzewa w pierwszej połowie września, Regent zaś w drugiej.
 
Zilga
 
To odmiana polecana dla osób mieszkających w zimniejszych rejonach Polski, np. na Suwalszczyźnie. Z powodzeniem można robić z niej smaczne wino.

Arkadia

Ma przeciętne grona. Owoce są bardziej aromatyczne od tych, sprowadzanych do Polski z Włoch czy Grecji.

Czym nawozić podłoże pod winoroślą?
 
Ważną sprawą w uprawie winogron jest ich odpowiednie nawożenie i odczyn gleby. Jeśli gleba ma zbyt wysokie pH, rośliny mogą chorować. Najczęstszą chorobą winorośli jest chloroza. Powoduje ona uwstecznianie się w roślinie pierwiastków takich jak magnez i żelazo. Gdy wystąpi zakażenie - na liściach pojawia się anomalia w postaci brązowych, wyschniętych plam.
 
Aby obniżyć pH gleby, możemy nawozić glebę torfem, korą i trocinami - czyli substancjami organicznymi, które są fizjologicznie kwaśne.
 
Jesienią, kiedy zjawisko chlorozy nasila się, usuwamy mocno porażone liście, pozostałe opryskujemy wieloskładnikowym nawozem organiczno-mineralnym. Co dwa lata winorośl trzeba nawozić przekompostowanym obornikiem. W oborniku znajduje się komplet składników potrzebnych roślinie do prawidłowego funkcjonowania. Doskonałym nawozem jest również kompost.
 
 
Jakie są najgorsze choroby winorośli?
 
Do najgroźniejszych chorób winorośli zaliczamy mącznika rzekomego i mączniaka właściwego. Te dwie choroby występują nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Ciężko pozbyć się ich z hodowli całkowicie. Na małych plantacjach powinniśmy się starać hodować rośliny odporne na te choroby. Mączniak właściwy to choroba, która pojawia się w drugiej połowie lipca (zwłaszcza, jeśli są ciepłe lata). Objawem tej choroby są białe plamki na liściach - wyglądające tak, jakby ktoś posypał je mąką.
 
W walce ze wszystkimi chorobami, powinniśmy przede wszystkim stosować profilaktykę. Wiosną, kiedy pędy mają 10-15 cm należy wykonywać pierwsze opryski siarką, w odstępach mniej więcej dwutygodniowych. W sierpniu lub wrześniu należy czynność powtórzyć.
 
Jak walczyć z szarą pleśnią?
 
Objawem tej chory jest szary nalot na owocach, przypominający pleśń lub grzyb. Z czasem pokrywa całe grono owoców. Grona porażone szarą pleśnią trzeba natychmiast z plantacji usuwać. Grzybnię możemy nieświadomie przenieść na inne owoce, więc nie wolno dotykać zdrowych owoców rękami, którymi wcześniej dotykaliśmy zakażonych. Taka grzybnia może mieć setki tysięcy zarodników, więc bez trudu może zarazić całą naszą hodowlę.
 
Zakażonych owoców i liści nie można wyrzucać na kompost. Najlepiej, jeśli zakopiemy je w ogrodzie.
 
Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.