Porady ogrodnicze

Ogród ozdobny. Jak sadzić i przycinać róże?

Tematem dzisiejszego artykułu z cyklu „Ogród Ozdobny” będą róże. Zapraszam! Kiedy sadzić róże? Jak je przycinać? Wiosenne zabiegi na różach.

fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Kiedy przycinać róże?

Róże najczęściej przycina się na przełomie marca i kwietnia. Sposób cięcia zależy od gatunku i od tego, jak chcemy poprowadzić naszą roślinę. Jak przycinać róże? Zawsze jednak usuwamy zmarznięte, uszkodzone i chore pędy, często redukujemy też zbyt liczne pędy, usuwając słabe i cienkie. Ja u siebie mam róże wielkokwiatowe, które zazwyczaj przycinam nad 4-5 oczkiem oraz róże parkowe, które mogą być prowadzone bardziej swobodnie. Niektórzy w ogóle ich nie przycinają i po kilku latach nabierają one wtedy sporych rozmiarów, ale kwitną wtedy wyłącznie w ich górnych partiach. Warto je zatem od czasu do czasu nieco przyciąć. 

Róże w ogrodzie - zobacz zdjęcia

Zobacz więcej zdjęć

Czym nawozić róże?

Wiosennym zabiegiem pielęgnacyjnym róż, o którym nie powinniśmy zapominać, jest nawożenie. Możemy to zrobić, rozsypując wokół nich nawóz długo działający, który będzie dostarczał roślinom potrzebnych składników pokarmowych przez dłuższy czas. Odpowiednio odżywione róże silniej się rozrastają i bardziej obficie kwitną, a także są bardziej odporne na choroby. 

src: Róże - wiosenne zabiegi na różach - cięcie, nawożenie. Jak i gdzie posadzić róże?, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień

Sadzonki róż - jak kupować? 

Jakie są podstawowe zasady,  którymi powinniśmy kierować się w czasie zakupu róż w sklepach? Pierwsza z nich mówi, że warto, już w sklepie, wyciągnąć lekko różę z donicy, żeby sprawdzić, jak dobrze jest ukorzeniona. Jeśli sadzonka nie ma zbyt rozbudowanego systemu korzeniowego, a większość pojemnika stanowi podłoże, to nie jest dobry znak.
Ponadto zawsze należy dokładnie obejrzeć nowo kupowaną roślinę pod kątem występowania szkodników. Kupując ją „na szybko”, możemy ich nie zauważyć. 

REKLAMA
REKLAMA

Jak sadzić róże?

Sadząc różę, należy wykopać dołek o wielkości mniej więcej dwa razy większej niż pojemnik, w którym roślina rosła do tej pory. Przed przesadzeniem rośliny z pojemnika do gruntu warto ją zawsze dobrze podlać. Do wykopanego dołka dobrze dosypać żyznego podłoża lub kompostu. W sklepach dostępne są gotowe mieszanki podłoża do róż. Takie podłoże ma odpowiednią strukturę i startową dawkę nawozu, która dostarcza roślinie składniki pokarmowe przez mniej więcej 8 tygodni. Nie musimy jej więc dodatkowo nawozić. Gleba w uprawie roślin to podstawa, jest warunkiem ich dalszego zdrowego rozwoju.

Zobacz więcej zdjęć

Róże - warunki uprawy. Wybór gleby 

Idealne podłoże dla róż to gleba próchniczna, dobrze przepuszczalna o wartości od 5,5 do 7 pH, czyli o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. W przypadku róż ważne jest, aby nawet na większej głębokości nie było nieprzepuszczalnych warstw, dlatego wykopujemy tak duży dołek. Korzenie tych roślin mają duże zapotrzebowanie na tlen.

Jak głęboko sadzić róże?

Umieszczając sadzonkę w nowym miejscu, należy zadbać, aby miejsce okulizacji, czyli miejsce, z którego wyrastają pędy róży, było 5 cm poniżej powierzchni ziemi. W surowszym klimacie może to być nawet głębokość 10 cm. Kupując róże w pojemnikach, możemy zazwyczaj kierować się zasadą, że sadzimy ją na tej samej głębokości lub nieco głębiej niż rosła do tej pory. Dosypujemy po bokach podłoża, którego używaliśmy lub ziemi i dokładnie je ugniatamy, możemy je np. delikatnie udeptać. Na koniec nowo posadzoną roślinę obficie podlewamy. No i trzymamy kciuki, żeby się zadomowiła na naszej rabacie. 

Ekspert serwisu Deccoria.pl Porady ogrodnicze

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ogród ozdobny. Jak sadzić i przycinać róże?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.