Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Choroby pelargonii. Dlaczego pelargonie żółkną i usychają?

Pelargonie to jedne z najchętniej wybieranych kwiatów balkonowych. Nie są wymagające w uprawie, jednak nieodpowiednia pielęgnacja oraz szkodniki mogą spowodować, że kwiaty zaczną chorować. Dowiedz się, jak rozpoznać poszczególne choroby pelargonii, jak im zapobiegać i jak je zwalczać.   

Choroby pelargonii. Dlaczego pelargonie żółkną i usychają?
Pelargonie to rośliny cieszące się dużą popularnością, głównie ze względu na swój urok i łatwość uprawy Fot.123RF.com

Spis treści:

Pelargonie – wymagania 

Pelargonia (Pelargonium) to roślina nietrudna w uprawie, odwdzięczająca się pięknymi, bujnymi kwiatami. Mówi się, że jest to roślina idealna dla osób, które lubią otaczać się kwiatami, ale niekoniecznie mają czas na skomplikowaną pielęgnację.  

Pelargonia pochodzi z Afryki Południowej, dlatego szczególnie lubi ciepłe, nasłonecznione miejsca. Do ogrodów i na balkony można wysadzać ją ciepłą wiosną – najlepiej w drugiej połowie maja, po „zimnych ogrodnikach”. Poza słonecznym stanowiskiem, trzeba spełnić jeszcze dwa wymagania tej popularnej rośliny: 

  • posadzenie jej w sporej doniczce (pelargonie potrzebują miejsca, aby się rozrastać) 
  • obfite podlewanie (nawet dwa razy dziennie w okresie letnich upałów)  

Mimo że pelargonia lubi być dobrze podlana, trzeba uważać, aby jej nie przelać. Zbyt duża ilość wody powoduje gnicie korzeni i żółknięcie liści. W okresie intensywnych opadów najlepiej przenieść ją w zadaszone miejsce. 

choroby pelargonii Uważaj te choroby pelargonii. Bardzo szybko niszczą całą roślinę. Fot.123RF.com

Pelargonie – choroby  

Jeśli mimo zapewnienia pelargoniom odpowiednich warunków, ich liście zaczynają żółknąć i usychają, należy zastanowić się, czy nie zostały zaatakowane przez choroby. Choroby pelargonii dzielą się na choroby wywołane przez grzyby, wirusy albo bakterie oraz na te wywołane przez szkodniki. 

Pelargonie – choroby grzybowe i ich zwalczanie 

Choroby pelargonii wywołane przez grzyby pojawiają się najczęściej, gdy podłoże jest zbyt wilgotne i pozbawione drenażu. Jakie choroby mogą zaatakować pelargonie? 

  • Plamistość liści pelargonii – jej objawem są brunatnoszare zmiany na liściach, przybierające owalne albo okrągłe kształty. Plamy rozrastają się, a tkanki wokół nich zaczynają żółknąć, doprowadzając do obumarcia całych liści.  

Aby pozbyć się tej choroby, należy zastosować opryski z preparatów grzybobójczych, a porażone liście natychmiast usuwać. Aby zapobiegać plamistości, nie wolno zraszać rośliny, a podczas podlewania trzeba szczególnie uważać, żeby nie moczyć liści. 

Plamistość liści pelargonii Plamistość liści pelargonii. Fot.123RF.com

  • Mączniak prawdziwy/mączniak rzekomy – głównym objawem mączniaka jest pojawienie się na liściach białego nalotu. W przypadku mączniaka prawdziwego pojawia się on z obu stron blaszki liścia, a w przypadku rzekomego tylko od spodu. Choroba szybko się rozprzestrzenia, atakując łodygi oraz kwiaty i doprowadzając do śmierci rośliny.  

Do zwalczania mączniaka stosuje się preparaty grzybobójcze, a chcąc zastosować oprysk ekologiczny należy wybrać gnojówkę z pokrzywy. Jako że jest to środek całkowicie naturalny, można stosować go również profilaktycznie, szczególnie w okresach dużej wilgotności powietrza. 

  • Szara pleśń – to popularna choroba pelargonii, która bardzo charakterystycznie się objawia. Liście brunatnieją oraz pokrywają się szarym nalotem, można dostrzec na nich także wodniste plamy. Liście ciemnieją od zewnętrznych krawędzi, stopniowo idąc do środka. Choroba szybko się rozprzestrzenia, a jej rozwojowi sprzyja upalna pogoda i duża wilgotność powietrza.   

Szarą pleśń najlepiej zwalczać, usuwając porażone części rośliny i zapewniając jej odpowiednie warunki uprawy, to znaczy: przesadzając do suchego podłoża i dbając, aby liście nie były zraszane. Dla wzmocnienia efektu należy wykonać oprysk preparatem grzybobójczym. 

szara pleśń Szara pleśń potrafi doszczętnie zniszczyć roślinę. Fot.123RF.com

  • Rdza pelargonii – choroba objawia się żółtymi i pomarańczowymi kropkami (przypominającymi brodawki), pojawiającymi na liściach. Zainfekowane liście brązowieją i odpadają. Podobnie jak inne choroby grzybowe, również rdza pelargonii rozwija się w wilgotnym środowisku.  

Aby ją zwalczyć, należy usunąć zainfekowaną roślinę, a pozostałe spryskać preparatem grzybobójczym.  

rdza pelargonii Rdza pelargonii. Fot.123RF.com

  • Fuzarioza pelargonii – choroba, która rozpoczyna się u podstawy pędu, by zaraz zaatakować całą roślinę. Zainfekowane liście żółkną i opadają, a roślina przestaje się rozwijać i więdnie. 

Aby pozbyć się fuzariozy należy usunąć z donicy wszystkie porażone rośliny.  

Pelargonie – choroby wirusowe i ich zwalczanie 

Nie tylko grzyby mogą zaatakować roślinę. Dlaczego liście pelargonii żółkną i usychają? Odpowiedzialna może być za to także choroba wirusowa.  

Najpopularniejszy wśród tego typu infekcji jest wirus żółtej plamistości. Objawia się żółtymi plamkami, które z czasem rozprzestrzeniają się na całą roślinę, powodując obumieranie jej tkanek. Na liściach pojawiają się charakterystyczne postrzępienia. Niestety rośliny zaatakowanej tym wirusem nie da się już uratować. Co ważne, podłoże, w którym rosła zainfekowana pelargonia, należy obowiązkowo usunąć.  

Pelargonie – choroby bakteryjne 

Często spotykaną chorobą pelargonii jest bakteryjna zaraza. Na młodych sadzonkach objawia się ciemnymi plamami u nasady, atakującymi z czasem całą roślinę.  Zainfekowane nią starsze rośliny mają na liściach ciemne plamy z jasną obwódką. Roślina bardzo szybko umiera. 

Podobnie jak w przypadku wirusa żółtej plamistości, należy usunąć całą roślinę, wraz z podłożem, a na nowe okazy zastosować preparat bakteriobójczy. 

Pelargonie – szkodniki  

Poza wirusami i grzybami, do obumierania roślin mogą przyczynić się także szkodniki. Są one zwykle dość łatwe do zauważenia i zwalczenia. 

  • Przędziorek – zaatakowana przez przędziorka pelargonia zaczyna więdnąć. Na szczęście jest to dość powolny proces, a roślinę można uratować. Charakterystyczne dla obecności tego szkodnika są też małe, jasnobrązowe plamki na liściach.  

Gdy tylko zauważysz pierwsze więdnące liście - usuń je, a roślinę spryskaj preparatem przeciwko przędziorkom.  

  • Mszyce – te popularne szkodniki spowalniają rozwój rośliny, a także powodują, że przestaje ona kwitnąć. Mszyce łatwo rozpoznać – to charakterystyczne zielone i czarne owady, które atakują cała roślinę: od pędów aż po kwiaty.  

Szybko się rozprzestrzeniają, dlatego gdy tylko je zauważysz, od razu zastosuj preparat na mszyce albo jeden z domowych sposobów: wyciąg z wrotyczu lub rabarbaru. 

  • Mączliki – są trudniejsze do zauważenia niż przędziorek czy mszyce, bo mączliki to malutkie muszki, które pojawiają się na spodniej części liści. Szczególnie lubią młode liście, które zaatakowane nie mają szansy się rozwinąć. Na górze liści pojawiają się małe, żółtobiałe kropki, a na całej roślinie lepka substancja, tzw. „rosa miodowa”. Te z pozoru niegroźne „białe muszki” dość trudno się zwalcza – najlepiej więc od razu zastosować preparat na mączlika.  

Pelargonie to rośliny cieszące się dużą popularnością, głównie ze względu na swój urok i łatwość uprawy. Zdarza się jednak, że z jakiegoś powodu żółkną i usychają. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka – od zbyt wilgotnej ziemi, po choroby grzybowe czy szkodniki. Zobacz, jak uratować zainfekowaną roślinę i ciesz się przepięknymi okazami pelargonii na balkonie!  

Przeczytaj również: Jak uprawiać pelargonie, by pięknie kwitły? Trzymaj się tych zasad, nie pożałujesz

Odpowiednie podlewanie i nawożenie to podstawa pielęgnacji pelargonii. Fot 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.