Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak usunąć drzewo i pień, by nie pozostał po nich ślad. Doświadczony ogrodnik zdradza swój sposób

Niekiedy zdarza się, że drzewo w ogrodzie z pewnych powodów musi zostać wycięte. Pozostały po nim pieniek nie wygląda estetycznie, a dodatkowo zajmuje miejsce na działce, które można byłoby przeznaczyć pod inne rośliny. Zastanawiasz się, jak usunąć pień drzewa, by nie został po nim ślad? Prezentujemy patent ogrodnika na łatwe pozbycie się pnia z działki.

Jak usunąć drzewo i pień, by nie pozostał po nich ślad. Doświadczony ogrodnik zdradza swój sposób
Pozostały po ściętym drzewie pień można usunąć z działki na kilka sposobów. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Jak prosto usunąć pień ściętego drzewa?

Ścięcie drzewa w ogrodzie czasem okazuje się konieczne. Jeśli okaz zostanie porażony przez chorobę czy nadmiernie się rozrośnie, może zagrażać bezpieczeństwu osób przebywających na terenie posesji, a także budynków i infrastruktury. W takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni do usunięcia drzewa, co samo w sobie nie stanowi zbyt dużego wyzwania. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy chcemy pozbyć się pozostałego po drzewie pnia wraz z jego rozbudowanym systemem korzeniowym. Na szczęście można je szybko i łatwo usunąć, słuchając cennych rad doświadczonych działkowców.

Stosowany przez doświadczonych ogrodników patent pozwala na usunięcie pnia drzewa w taki sposób, by nie pozostał po nim nawet ślad. Metoda ta jest zaskakująco prosta i nie wymaga wykopywania całego okazałego systemu korzeniowego ściętego okazu. Pracę nad usunięciem pnia rozpoczynamy jeszcze zanim weźmiemy piłę do ręki.

Pierwszą czynnością, jaką musimy wykonać, jest wykopanie dołu wokół drzewa. Zróbmy to w taki sposób, aby wokół jego nasady postał pierścień o średnicy o 40 cm szerszej niż pień drzewa i głębokości ok. 15-20 cm. Następnie, gdy górna część korzeni będzie widoczna, przystępujemy do ich podcięcia za pomocą ręcznej piły do drewna. Wycinamy widoczne w dole korzenie, po czym siekierą usuwamy korę z dolnej części pnia. Drzewo ścinamy za pomocą piły spalinowej lub elektrycznej poniżej linii gruntu, na wysokości okorowanego miejsca na pniu. Aby po ściętym drzewie nie został ślad, znajdującą się w dolę nasadę pnia zasypujemy ziemią i ubijamy. Część pieńka pod warstwą gleby w ciągu kilku lat w naturalny sposób się rozłoży.

Przeczytaj również: Kiedy można wycinać drzewa na własnej posesji? Na co musisz mieć zgodę, jakie drzewo wytniesz bez pozwolenia

Usuwanie pnia drzewa – inne sprawdzone sposoby

Słyszy się o różnych metodach usuwania pni drzew z ogrodów, jednak nie wszystkie są bezpieczne. Nie polecamy ryzykownego wypalania pieńków czy używania nieselektywnych herbicydów na bazie glifosatu, które zaszkodzą wszystkim naszym roślinom.

Istnieje wiele naturalnych, wysoce skutecznych metod, które możemy bez przeszkód zastosować. Zachęcamy do wykorzystywania preparatów przyspieszających rozkład materii organicznej, zawierających mikroorganizmy bądź składniki mineralne. Skuteczne jest też używanie w tym celu nawozów azotowych. Korzystne dla środowiska jest również wykorzystywanie specjalistycznych środków z grzybnią, które producenci stworzyli z myślą o naturalnym rozkładzie pni ściętych drzew.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Letnie cięcie jabłoni. Jak i kiedy przycinać wilki na drzewku owocowym?

Zakładamy sad na działce krok po kroku. Od czego zacząć i jak sadzić drzewka

Przeszkadza ci pień po ściętym drzewie? Zobacz, jak łatwo można się go pozbyć

Jemioła - właściwości lecznicze nietypowej rośliny na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.