Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak pielęgnować surfinie i petunie, żeby cieszyć się ich bujnym kwitnieniem przez cały sezon?

Surfinie, petunie i calibrachoa mają bardzo zbliżone wymagania odnośnie uprawy, dlatego wszystkie będą bohaterkami jednego odcinka.

Jak pielęgnować surfinie i petunie, żeby cieszyć się ich bujnym kwitnieniem przez cały sezon?
Fot. 123RF/PICSEL

Surfinia to wyhodowana przez Japończyków odmiana petunii. Tworzy długie kaskady kwiatowe, od innych petunii wyróżnia je stosunkowo duża średnica kwiatów i przewieszające się pędy. Petunie pochodzą z Ameryki Południowej, tu zalicza się mnóstwo przeróżnych odmian, o pokroju zarówno przewieszającym się, jak i wzniesionym, kwiatach pojedynczych lub pełnych, w niezliczonej ilości barw, od białej, poprzez żółtą, pomarańczową, czerwoną i różową do fioletowej, purpurowej i czarnej. Hodowcom nie udało się jedynie stworzyć petunii w kolorze niebieskim. Ale są już całkiem blisko. Warto też zwrócić uwagę na zapach, bo niektóre z nich przepięknie pachną.


Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Dzięki pracy hodowców pojawiały się też stosunkowo niedawno Supertunie i Calibrachoa. Supertunie Vista są bardzo wytrzymałe i tak obsypane kwiatami, że prawie nie widać liści. Jedna sadzonka wystarczy, żeby udekorować całą doniczkę. Calibrachoa jest znacznie delikatniejsza od petunii ogrodowej czy surfinii. Ma mniejsze kwiaty i mniejszy pokrój. Pierwsza odmiana tej grupy roślin została nazwana Million Bells.

Wszystkie te rośliny są wrażliwe na mróz, więc na balkonach i tarasach sadzimy je zazwyczaj po 15 maja. Nie są one aż tak odporne na trudne warunki atmosferyczne jak np. pelargonie. Po wichurach czy ulewnych deszczach mogą przez kilka dni wyglądać nieco gorzej. Na szczęście bardzo szybko odzyskują swój piękny wygląd. Trzeba jedynie poczekać aż zakwitną kolejne kwiaty, co następuje mniej więcej po 3 dniach.

REKLAMA

Petunie, surfinie i calibrachoa to rośliny jednoroczne. Co sezon musimy więc nabyć ich sadzonki. Petunie możemy też uprawiać z nasion, które wysiewa się zazwyczaj w styczniu lub lutym, aczkolwiek możliwy jest również ich późniejszy wysiew, należy się jednak wtedy liczyć z tym, że nie będą kwitły od maja ale dopiero od lipca.

Na szczęście wiosną sklepy ogrodnicze zapełniają się sadzonkami tych przepięknych roślin i naprawdę jest z czego wybierać. Możemy kupić już bujnie wyrośnięte surfinie, których kwitnące kaskady wylewają się już z pojemników. Taką doniczkę wystarczy powiesić je na balkonie lub tarasie i gotowe. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć natychmiastowy efekt kwiatowej dekoracji. Wybierając tego typu, większe rośliny zwróćmy uwagę na to, by były widoczne liczne pąki.

Są też w sklepach dostępne niewielkie sadzonki zaledwie z jednym kwiatem czy z jednym pąkiem. W ich przypadku będzie trzeba nieco poczekać aż podrosną i wypełnią doniczkę czy skrzynkę balkonową, ale rosną one bardzo szybko. Po mniej więcej miesiącu będzie już pięknie i kolorowo, a my możemy obserwować rozwój tych wspaniałych roślin. Takie rośliny też lepiej adaptują się do warunków, jakie panują na naszym balkonie lub tarasie.
W przypadku już w pełni rozrośniętych surfinii warto pamiętać o tym, że zanim trafiły one do sklepu, a potem do nas, były uprawiane w idealnych, szklarniowych warunkach, w regularnych odstępach nawadniane i nawożone, czym często steruje już system komputerowy. O takie rośliny musimy więc również systematycznie dbać. Mogą nam nie wybaczyć, jeżeli zapomnimy jej podlać lub odżywić.

Pamiętajmy także o tym, że rośliny uprawiane w wiszących pojemnikach muszą być podlewane znacznie częściej, niż te, które mamy posadzone w donicach z podstawkami. W upalne dni nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Jeżeli więc brak nam systematyczności, albo nie możemy sobie pozwolić czasowo na codzienne doglądanie tak posadzonej surfinii, możemy ją przesadzić do większej donicy, gdzie będzie miała więcej podłoża i nie będzie przesychać tak szybko.

Jak sadzić petunie, surfinie i calibrahoa?

Najodpowiedniejsze dla nich jest podłoże przepuszczalne i zasobne w składniki odżywcze, może być to ziemia do roślin balkonowych lub podłoże kwiatowe. Podczas sadzenia możemy wymieszać z podłożem wybrany nawóz długo działający. Skrzynka balkonowa lub doniczka powinna mieć otwory drenażowe na dnie, umożliwiające odpływ nadmiaru wody. Żeby się nie zatykały, można na dnie wysypać np. keramzyt lub cienką warstwę kamieni dla lepszego drenażu. Doniczka do uprawy surfinii i calibrahoa powinna być stosunkowo wysoka, żeby pędy w późniejszym czasie mogły się swobodnie przewieszać. Możemy też uprawiać w wiszącym pojemniku lub posadzić ją w skrzynce balkonowej, o ile zapewnimy surfiniom możliwość swobodnego przewieszania się. W przypadku petunii o wzniesionym pokroju odpowiedni będzie praktycznie każdy wybrany przez nas pojemnik.

Delikatnie wyjmujemy wybraną roślinę z doniczki przemysłowej i przesadzamy. Dosypujemy podłoża w brakujące miejsca. Roślina powinna rosnąć na tym samym poziomie co do tej pory. Nie sadzimy jej ani zbyt głęboko, żeby nie zagniwała, ani zbyt płytko, bo wtedy wystająca część bryły korzeniowej będzie przesychała. Na koniec całość dokładnie podlewamy. Jeżeli pojawią się wgłębienia, to je uzupełniamy.

Sprawdź: Jak pielęgnować i przedłużyć kwitnienie surfini?

Ekspert serwisu Deccoria.pl Porady ogrodnicze

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.