Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Bielenie drzew owocowych jesienią. Czy bielenie pomaga, błędy w bieleniu drzew

Bielenie drzew owocowych to zabieg, który powinno się wykonywać jesienią. Dzięki niemu rośliny nie są narażone na znaczne przeskoki temperatur występujące zimą. Niestety, wiele osób błędnie robi to dopiero na wiosnę, a w efekcie nie przynosi on oczekiwanych skutków. Kiedy należy wykonywać bielenie drzew owocowych i jak to robić? Przedstawiamy najczęstsze błędy.

Bielenie drzew owocowych jesienią. Czy bielenie pomaga, błędy w bieleniu drzew
Bielenie drzew owocowych na jesień to jeden z ważniejszych zabiegów. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego bieli się drzewa owocowe?

Drzewa owocowe bieli się, aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniami, które mogłyby spowodować zmiany temperatury. Pnie i kory mogłyby zostać zniszczone przez bardzo niskie temperatury, które występują zimą.

Bez zabiegu bielenia drzew owocowych może dojść konkretnie do uszkodzeń mrozowych. Najczęściej występują one po słonecznych dniach, które spowodowały zmniejszenie zahartowania tkanek kory i drewna rośliny. Pobudzone zostają komórki oraz soki.

Po nich następują mroźne noce, przez które konar przemarza, powstają pęknięcia i rany. W efekcie rozbudzone drzewo owocowe zostaje uszkodzone.

Bielenie drzew owocowych pozwoli na częściowe odbijanie oddziałujących promieni słonecznych od pni. Oznacza to, że mniej się będą nagrzewać i nie zostaną uszkodzone przez nagłe skoki temperatury.

Kiedy bielić drzewa owocowe?

Drzewa owocowe powinno się bielić najpóźniej w styczniu. Lepiej to jednak robić wcześniej. Sprawdzą się takie terminy jak późna jesień, listopad czy połowa grudnia. Dużo osób już w tym obszarze popełnia błąd.

Wiele osób bieli drzewa owocowe dopiero na przełomie lutego i marca. Ten termin jest zdecydowanie za późny. W tym czasie noce zaczynają się robić coraz cieplejsze. Wykonywany zabieg ma więc wtedy mniejszy wpływ na ochronę drzew, od tego, jaki by miał zrobiony wcześniej. Przez to tak ważne jest zrobienie tego jeszcze przed zimą.

Czym bielić drzewa owocowe?

Do bielenia drzew owocowych najczęściej wykorzystywane jest mleko wapienne. Zrobimy je samodzielnie za pomocą wapna palonego, które rozpuszczamy w wodzie. Proporcje, jakie powinniśmy zachować to 1 kg wapna na 5 l wody.

Przeczytaj również: Jesienny oprysk mocznikiem. Jak pryskać drzewa owocowe mocznikiem, czy jest szkodliwy?

Dla lepszej przyczepności wapna podczas bielenia drzew owocowych do roztworu warto dodać krochmal z mąki ziemniaczanej lub białą farbę emulsyjną. Na skutek tego wapno o wiele trudniej będzie się zmywać z pni. Wytrzyma więc deszcze lub śnieg.

Gotowe wapno do bielenia drzew można zakupić w sklepie. Wówczas ma ono od razu zwiększoną przyczepność. Nie musimy też samodzielnie przygotowywać roztworu, co jest znaczącą wygodą.

Jak bielić drzewa?

Wapno do bielenia drzew owocowych nanosimy na korę za pomocą pędzla. Najlepiej sprawdzą się duże pędzle posiadające miękkie włosie. Ze szczególną starannością traktujemy pnie od strony południowej. To w tym właśnie miejscu są najbardziej narażone na oddziaływanie słońca.

Jeśli wapno zostanie zmyte przez deszcz lub śnieg, to zabieg bielenia drzew należy powtórzyć. Poprzednio nałożonej warstwy nie trzeba wcześniej usuwać do końca.

bielenie drzew owocowych Zadaniem bielenia jest utrzymanie drzew owocowych w dobrym stanie i zapobieganie uszkodzeniom kory. Fot.123RF.com

Czy bielenie drzew owocowych jest konieczne? - błędy w bieleniu

Okazuje się, że bielenie drzew owocowych nie jest konieczne. Ze względu na globalne ocieplenie zimy stają się coraz cieplejsze. W efekcie przeskoki temperatur między dniem a nocą mogą nie być aż takie duże.

Bielenie drzew, szczególnie tych starszych, nie jest konieczne także ze względu na to, że wywołane pęknięcia na korze wcale nie muszą wyrządzić szkód. Najczęściej mimo występujących uszkodzeń roślina nadal pozostaje zdrowa i silna.

Bielenie drzew, mimo że nie jest konieczne, to można je wykonywać, nie zaszkodzi uprawom i nie jest błędem. Należy jednak pamiętać, zabieg ma służyć ochronie przed zmianami temperatur, a nie zabijaniu pasożytów.

Z tego powodu podstawowym błędem w bieleniu drzew będzie wykonywanie tego zabiegu za późno. Część osób wykonuje je dopiero w marcu, aby ochronić je właśnie od ataku pasożytów. Skutkuje to brakiem efektów.

Błędem w bieleniu drzew owocowych będzie też niepowtarzanie malowania. Jeśli widzimy, że wapno wyraźnie zostało zmyte przez niesprzyjające warunki atmosferyczne, to zabieg trzeba powtórzyć. Niezrobienie tego narazi drzewa na uszkodzenia.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Listopad w ogrodzie. Czy można jeszcze coś posadzić, jakie prace trzeba wykonać przed zimą?

Kiedy najlepiej sadzić drzewka owocowe – jesienią czy wiosną?

Zadbaj o glebę jesienią, a brzoskwinia będzie szczodrze owocować. Jak przygotować ziemię pod brzoskwinie?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.