Spis treści:
- Co trzeba zrobić w ogrodzie w styczniu?
- Przycinanie krzewów i drzew owocowych w styczniu
- Jak zabezpieczyć krzewy i drzewa po przycięciu?
Co trzeba zrobić w ogrodzie w styczniu?
Nowy rok to najlepszy moment na zaplanowanie nasadzeń, rabatek i zmian w ogrodzie. To czas nie tylko na przemyślenia, ale również działanie – wykonanie pierwszych zadań na działce. W styczniu nie musimy realizować wielu zabiegów, lecz te, o których warto w tym okresie pamiętać, są niezwykle ważne. Jeden z najzimniejszych miesięcy w roku stanowi dla roślin czas spoczynku. Gdy są uśpione, nie kwitną ani nie wypuszczają liści, dzięki czemu mrozoodporne gatunki dobrze znoszą skracanie pędów. Przycinanie krzewów i drzew owocowych to jednak niejedyne zadanie, które czeka nas w styczniu. Nie możemy zapominać również o innych zabiegach.
Okres spoczynku to dobry moment na przycięcie niektórych mrozoodpornych krzewów rosnących w naszych ogrodach. Fot. CanvaPro
Co trzeba zrobić w ogrodzie w styczniu?
- Planowanie – styczeń to świetny moment na przemyślenie nadchodzących zmian w ogrodzie. Zastanówmy się, jakie rośliny chcemy posadzić w tym sezonie i kiedy najlepiej to zrobić. Zaprojektujmy przyszłe rabatki kwiatowe i zaplanujmy zakup niezbędnych narzędzi ogrodniczych. Przygotowania pozwolą nam wkroczyć w nowy sezon pełną parą!
- Konserwacja narzędzi ogrodniczych – jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią, w styczniu warto przejrzeć posiadane narzędzia i odpowiednio je przygotować. Przegląd kosiarki, naostrzenie nożyc i sekatorów czy nasmarowanie łańcucha piły pomogą nam w sprawnym zrealizowaniu nadchodzących prac.
- Doglądanie roślin – w styczniu warto od czasu do czasu sprawdzać, czy zimowe zabezpieczenia (maty, chochoły, stroisze i agrowłóknina) nie opadły z roślin lub się nie rozchyliły. W przypadku gatunków o niskiej mrozoodporności warto uzupełniać okrycia, a także dokładać naturalną ściółkę w miejscach, gdzie jej brakuje. Podczas intensywnych opadów śniegu strącajmy ciężką okrywę, aby nie uszkodziła okazów. Natomiast w czasie odwilży zadbajmy o nawodnienie roślin zimozielonych oraz drzew i krzewów iglastych, co uchroni je przed tzw. suszą fizjologiczną.
Bielenie drzew zabezpieczy je przed mrozem. Fot. CanvaPro
- Bielenie pni drzew – jeżeli nie zdążyliśmy zrobić tego w grudniu, możemy zrealizować bielenie w styczniu. Rośliny jeszcze przez pewien czas będą narażone na działanie niskiej temperatury, a pokrycie pnia wapnem zabezpieczy je przed uszkodzeniami wywoływanymi przez mróz. Na młode drzewka owocowe warto również nałożyć osłony, które ochronią je przed zwierzętami, m.in. zającami i sarnami.
- Kompostowanie – jeśli nie założyliśmy jeszcze kompostownika, najwyższa pora to zrobić. W styczniu rozpocznijmy gromadzenie resztek organicznych z kuchni, dzięki czemu w trakcie sezonu będziemy mieli pod dostatkiem cennego nawozu dla roślin ogrodowych.
- Przycinanie krzewów i drzew owocowych – zima nie jest najlepszym czasem na cięcie większości roślin ogrodowych. Jednak odporne na mróz gatunki krzewów i drzew owocowych mogą na zabiegu wykonanym o tej porze roku tylko zyskać.
Przeczytaj również: Czy zimą można przycinać róże? Pamiętaj o tych zasadach, latem będą uginać się od kwiatów
Przycinanie krzewów i drzew owocowych w styczniu
Styczeń to dobry czas na przycięcie tych drzew owocowych, które najlepiej znoszą niską temperaturę, a więc jabłonie, grusze oraz śliwy. Pamiętajmy, że zimą nie możemy skracać gałęzi drzew pestkowych, takich jak wiśnie i czereśnie. W przypadku tych gatunków z zabieg zrealizujemy dopiero na po zakończeniu zbiorów. W styczniu warto natomiast przyciąć najbardziej odporne na mróz krzewy owocowe, m.in. rokitnik, agrest, czerwoną porzeczkę oraz jagodę kamczacką.
W styczniu możemy przyciąć jabłonie i krzewy czerwonej porzeczki. Fot. CanvaPro
Pamiętajmy jednak, aby zaplanować przycinanie krzewów i drzew owocowych na suchy, słoneczny dzień. Najlepiej w trakcie odwilży, aby osłabione zabiegiem rośliny nie były narażone na mroźne podmuchy wiatru. Jeśli cięcie wykonamy podczas przymrozków (przy temperaturze niższej niż -5°C), odkryte tkanki mogą przemarznąć, co doprowadzi do ich obumierania i rozwoju chorób. Zabieg wykonany w styczniu, przy dogodnych warunkach atmosferycznych, jest korzystny dla wyżej wymienionych roślin. Zimą w uśpionych jeszcze drzewach i krzewach owocowych soki krążą wolno, dzięki czemu powstałe rany szybko się regenerują.
Podczas cięcia gatunków owocowych usuńmy gałęzie, które nadmiernie zagęszczają koronę, przez co do wnętrza nie dostaje się wystarczająco dużo światła. Pamiętajmy nie tylko o prześwietleniu korony, ale też pozbyciu się tych pędów, które zostały połamane przez wiatr, porażone chorobami, nadgryzione przez dzikie zwierzęta lub uszkodzone w inny sposób. Wykonajmy także cięcie formujące i pobudzające rośliny do kwitnienia.
Po wykonaniu cięcia, rany na drzewach zabezpieczmy maścią ogrodniczą. Fot. CanvaPro
Jak zabezpieczyć krzewy i drzewa po przycięciu?
Do styczniowego zabiegu przycinania drzew i krzewów wykorzystujmy wyłącznie zdezynfekowane oraz odpowiednio naostrzone narzędzia, dzięki czemu powstałe rany szybciej się zagoją. Warto zadbać o to, aby skaleczenia miały gładką powierzchnię, ponieważ dzięki temu w mniejszym stopniu będą gromadziły się na nich zanieczyszczenia czy woda. Porastająca w tym miejscu tkanka zabliźniająca (kalus) pokrywa rany równomiernie, gdy te mają regularny kształt.
Powierzchnię skaleczeń po cieciu powinniśmy również odpowiednio zabezpieczyć, aby wspomóc proces gojenia. W przypadku niewielkich ran wystarczy wykorzystać maść ogrodniczą o właściwościach grzybobójczych, które zapobiegną przed wnikaniem patogenów w głąb tkanek roślinnych. Preparat nakładamy na skaleczenia bezpośrednio po wykonaniu cięcia. Musimy rozprowadzić go równomiernie, zachodząc nieco poza granice powstałych ran.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Posadź i zasiej w styczniu. Kalendarz ogrodnika – co sadzić w styczniu?
Czosnek i cebula zaczęły wschodzić. Co robić, czy plony są stracone?
Pleśń śniegowa na trawniku. Jak rozpoznać i zwalczać zimowe problemy z trawnikiem?