Porady ogrodnicze

Krzywy Las w Nowym Czarnowie

Przyroda jest nieskończenie fascynująca. Chociaż wiele już o niej wiemy, ona ciągle nas zaskakuje czymś nowym. Krzywy Las w Nowym Czarnowie to prawdziwa gratka dla amatorów niewyjaśnionych zjawisk. Rosną tam zdeformowane sosny, nienaturalnie wygięte w kształt litery „C”. 

Krzywy Las w Nowym Czarnowie
REKLAMA

Krzywy Las rośnie w pobliżu wsi Nowe Czarnowo i elektrowni „Dolna Odra”, w powiecie gryfieńskim (zachodniopomorskie). Zajmuje 1,7 ha powierzchni, a swoją oryginalną nazwę zawdzięcza rosnącym tam zniekształconym sosnom, wygiętym w łuk, przypominający literę „C”.

Drzewa te wykrzywiają się pod kątem prostym, ok. 20 cm nad ziemią. Szacuje się, że zasadzono je w 1934 roku. Nie wiadomo co jest przyczyną tak nietypowego ułożenia pni. Niektórzy twierdzą, że wygląd drzew to efekt zaburzeń grawitacji lub innych, niewytłumaczonych sił fizycznych, oddziałowujących na tamtych terenach.  Mówi się nawet, że zakrzywienie drzew to efekt prób atomowych przeprowadzanych przez Niemców w czasach II wojny światowej. W nazistowskich dokumentach brakuje doniesień na ten temat. Jak więc było naprawdę?

Powstały już dziesiątki hipotez – niektórych bardziej zaskakujących, innych mniej – objaśniających, co spowodowało zakrzywienie sosen. Do najbardziej prawdopodobnych należą te, mówiące o celowej działalności człowieka.


Fot. 123RF.com

Według jednej z nich drzewa zostały ukształtowane łukowato, aby w dalszej szkutniczej lub stolarskiej obróbce wykorzystać je jako krzywulce, do budowy łodzi, sań, mebli. Ponieważ wybuchła II wojna światowa, nie ścięto ich, więc mogły wzrastać dalej, a ich szczyty skierowały się ku górze. To właśnie ta teoria cieszy się największym uznaniem wśród specjalistów łamiących sobie głowy zagadką Krzywego lasu.

Kilka lat po zasadzeniu drzew rozpoczęła się II wojna światowa, a wraz z nią inwazja na Polskę. Według popularnego poglądu to ciężkie czołgi, które przetoczyły się przez młody las, spowodowały uszkodzenia i deformacje. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że przejazd pojazdów bojowych doszczętnie zniszczyłby wzrastającą roślinność, dlatego wielu naukowców poddaje w wątpliwość to wyjaśnienie.


Fot. 123RF.com

Kolejna mówi o okresowym ścinaniu drzewek, kiedy osiągnęły wiek 6-10 lat, w ten sposób, że pozostawiano im dolną gałąź, która rosnąc, przejęła funkcję pnia i z czasem wygięła się półkolisty kształt. Ścięte sosny miały być przeznaczone na bożonarodzeniowe choinki.

Istnieją również bardziej naturalne wytłumaczenia. Krzywe formy mogły powstać na skutek przysypania młodych sosen grubą warstwą śniegu, która uniemożliwiła im poprawny wzrost. Wielu jednak nie zgadza się z tą koncepcją, z prostej przyczyny: nie wszystkie drzewa w krzywym lesie zostały zdeformowane — zgięte okazy występują jedynie na 0,3 ha powierzchni lasu, pozostałe rosną prosto i strzeliście. To raczej mało prawdopodobne, by śnieg obficie spadł jedynie na wycinek tego terenu.


Fot. 123RF.com

Jak było naprawdę – nie wiadomo. Ludzie, którzy zasadzili te sosny, już nie żyją. Nie ma również żadnych dokumentów, czy historycznych zapisków, które wyjaśniałyby dlaczego drzewa rosną w taki sposób.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (3)

Nowina

Prawdziwe wyjaśnienie zostało podane jako najbardziej prawdopodobne: "drzewa zostały ukształtowane łukowato, aby w dalszej szkutniczej lub stolarskiej obróbce wykorzystać je jako krzywulce, do budowy łodzi, sań, mebli. " Oglądałem na niemieckiej telewizji film dokumentalny, ten sposób jest do dziś praktykowany w Bawarii, w górskich wsiach, gdzie miejscowi rękodzielnicy zawczasu przyginają młode drzewka, a gdy już wyrośnie krzywizna uwalniają je i pęd zaczyna rosnąć ku górze.

fehu66

Te drzewa nie były sadzone w roku 1934 bo musiały by mieć potężne pnie. Te drzewa były sadzone w latach 50,60,70,80,90-tych i sukcesywnie wycinane rok w rok. To uprawa przemysłowa dla potrzeb zakładów meblarskich. Dokładnie sosny te były sadzone na poręcze na fotele. Są bardzo wytrzymałe i trwałe. Ich kształt nadawano przez odciągi na boki aby uzyskać pożądany kształt. Ostatnie były sadzone na początku lat 90-tych. Potem zakłady upadły i został las.

REKLAMA
Fatima

W Karwii rosną takie same sosny Odpowiedź jest prosta Gdy sadzonki były młode coroczne jesienne sztormy /wiatr/ łamały i przyginaly rosliny Prosze sprawdzić, że wszystkie drzewa nachylone sa od strony północnego zachodu !

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Krzywy Las w Nowym Czarnowie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.