Krzywy Las rośnie w pobliżu wsi Nowe Czarnowo i elektrowni „Dolna Odra”, w powiecie gryfieńskim (zachodniopomorskie). Zajmuje 1,7 ha powierzchni, a swoją oryginalną nazwę zawdzięcza rosnącym tam zniekształconym sosnom, wygiętym w łuk, przypominający literę „C”.
Drzewa te wykrzywiają się pod kątem prostym, ok. 20 cm nad ziemią. Szacuje się, że zasadzono je w 1934 roku. Nie wiadomo co jest przyczyną tak nietypowego ułożenia pni. Niektórzy twierdzą, że wygląd drzew to efekt zaburzeń grawitacji lub innych, niewytłumaczonych sił fizycznych, oddziałowujących na tamtych terenach. Mówi się nawet, że zakrzywienie drzew to efekt prób atomowych przeprowadzanych przez Niemców w czasach II wojny światowej. W nazistowskich dokumentach brakuje doniesień na ten temat. Jak więc było naprawdę?
Powstały już dziesiątki hipotez – niektórych bardziej zaskakujących, innych mniej – objaśniających, co spowodowało zakrzywienie sosen. Do najbardziej prawdopodobnych należą te, mówiące o celowej działalności człowieka.
Fot. 123RF.com
Według jednej z nich drzewa zostały ukształtowane łukowato, aby w dalszej szkutniczej lub stolarskiej obróbce wykorzystać je jako krzywulce, do budowy łodzi, sań, mebli. Ponieważ wybuchła II wojna światowa, nie ścięto ich, więc mogły wzrastać dalej, a ich szczyty skierowały się ku górze. To właśnie ta teoria cieszy się największym uznaniem wśród specjalistów łamiących sobie głowy zagadką Krzywego lasu.
Kilka lat po zasadzeniu drzew rozpoczęła się II wojna światowa, a wraz z nią inwazja na Polskę. Według popularnego poglądu to ciężkie czołgi, które przetoczyły się przez młody las, spowodowały uszkodzenia i deformacje. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że przejazd pojazdów bojowych doszczętnie zniszczyłby wzrastającą roślinność, dlatego wielu naukowców poddaje w wątpliwość to wyjaśnienie.
Fot. 123RF.com
Kolejna mówi o okresowym ścinaniu drzewek, kiedy osiągnęły wiek 6-10 lat, w ten sposób, że pozostawiano im dolną gałąź, która rosnąc, przejęła funkcję pnia i z czasem wygięła się półkolisty kształt. Ścięte sosny miały być przeznaczone na bożonarodzeniowe choinki.
Istnieją również bardziej naturalne wytłumaczenia. Krzywe formy mogły powstać na skutek przysypania młodych sosen grubą warstwą śniegu, która uniemożliwiła im poprawny wzrost. Wielu jednak nie zgadza się z tą koncepcją, z prostej przyczyny: nie wszystkie drzewa w krzywym lesie zostały zdeformowane — zgięte okazy występują jedynie na 0,3 ha powierzchni lasu, pozostałe rosną prosto i strzeliście. To raczej mało prawdopodobne, by śnieg obficie spadł jedynie na wycinek tego terenu.
Fot. 123RF.com
Jak było naprawdę – nie wiadomo. Ludzie, którzy zasadzili te sosny, już nie żyją. Nie ma również żadnych dokumentów, czy historycznych zapisków, które wyjaśniałyby dlaczego drzewa rosną w taki sposób.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL