Porady ogrodnicze

Gotowe podłoże beztorfowe – dlaczego warto je stosować?

Chcesz zacząć uprawiać kwiaty w domu? Marzysz o założeniu przydomowego ogródka pełnego warzyw i owoców? Niezależnie od planów z pewnością skierowałeś swoje kroki do sklepu ogrodniczego po ziemię. W ofercie znalazłeś wiele gotowych podłoży z torfem, jednak twoją uwagę szczególnie przyciągnęła droższa ziemia beztorfowa? Sprawdź, dlaczego warto ją stosować. 

Gotowe podłoże beztorfowe – dlaczego warto je stosować?
Skład ziemi beztorfowej został starannie opracowany i oparty na elementach, które od lat są chętnie wykorzystywane podczas upraw.Fot.123RF.com

Spis treści:

Ziemia beztorfowa – czym jest? 

Ziemia pozbawiona torfu powstała w odpowiedzi na trendy ekologiczne, a także potrzeby ogrodników, którzy starają się uprawiać swoje okazy w zgodzie ze środowiskiem i z szacunkiem dla niego. To mieszanka gotowa do użytku, którą można stosować do sadzenia ukochanych roślin – zarówno doniczkowych, jak i ogrodowych. 

Skład ziemi beztorfowej został starannie opracowany i oparty na elementach, które od lat są chętnie wykorzystywane podczas upraw, ponieważ przynoszą spektakularne efekty. Znajdują się w nim: 

  • cenny kompost roślinny – nie zawiera odpadów gospodarczych, zatem nie ma ryzyka, że nagle w doniczce wyrośnie ci inny gatunek lub że po użyciu zacznie unosić się w domu nieprzyjemny zapach. Kompost został dobrze odseparowany i stanowi doskonałą bazę podłoża do roślin, która zapewnia im wszystkie niezbędne składniki do rozwoju, 

  • chipsy kokosowe w różnej frakcji – powstają z łupin orzecha kokosowego, zatem są w pełni naturalnym i bezpiecznym surowcem nawet dla roślin jadalnych. Dzięki swojej wyjątkowej strukturze pomagają poprawić warunki powietrzno-wodne w ziemi, co sprzyja nie tylko kiełkowaniu, ale także pobieraniu składników mineralnych przez korzenie,  

  • włókna drzewne, czyli ekologiczne i organiczne zamienniki dla popularnego torfu. 

To nie wszystko. Często w ziemiach beztorfowych można znaleźć wiele składników, które pomagają zwiększyć magazynowanie wody w glebie. Wśród najczęściej wykorzystywanych dodatków wymienia się np. nawozy z mikroelementami całkowicie rozpuszczalnymi w wodzie. Zawarte w nich substancje wspierają przystosowanie się rośliny do nowych warunków i pomagają poprawić strukturę gleby. Ciekawe komponenty podłoża stanowią także glinka wulkaniczna, która wspomaga magazynowanie wody i nawilżacze pomagające lepiej przyswajać wilgoć i rozprowadzać ją w podłożu. 

Zobacz więcej zdjęć

Proporcje składników zostały odpowiednio zbilansowane, aby zapewnić uprawianym roślinom jak najlepsze warunki do rozwoju bryły korzeniowej, wzrostu, kwitnienia i owocowania. Dzięki temu nie trzeba już nic więcej dodawać do mieszanki – można używać jej od razu po zakupie. To znacząco zmniejsza ilość pracy podczas sadzenia roślin zarówno w domu, jak i w ogrodzie. 

Torf w gotowych podłożach do roślin – dlaczego nie warto? 

Od lat stosujesz gotowe ziemie do uprawy roślin z dodatkiem torfu i sprawdza się doskonale. Dzięki niemu Twoje rośliny mają zapewnioną odpowiednią wilgotność w podłożu i dobrze rosną. Zatem zastanawiasz się, dlaczego od kilku lat coraz częściej można usłyszeć, że stosowanie takich podłoży to nie jest dobry pomysł?  

Główny powód, dla którego warto zrezygnować z torfu, to zmniejszająca się liczba torfowisk. To bardzo niekorzystne zjawisko dla środowiska, ponieważ te podmokłe obszary pełnią wiele funkcji w ekosystemie. 

  • Torf absorbuje azot, fosfor i węgiel z powietrza, dzięki czemu wspiera redukcję zanieczyszczeń powietrza – jest jak płuca dla ziemi. Zebrany dwutlenek węgla jest magazynowany w glebie, a następnie na drodze wielu procesów przemiany w węgiel! 
  • Torfowiska stanowią miejsce do życia wielu rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt oraz roślin. 
  • Torf doskonale chłonie wodę i inne potrzebne składniki niezbędne innym roślinom do rozwoju. Dzięki temu ochładza temperaturę otoczenia i sprzyja utrzymaniu bilansu wodnego wokół. 

Pobieranie tego składnika przyczynia się uwolnienia nagromadzonego węgla, a tym samym zwiększenia się ilości gazów cieplarnianych, co nie wpływa pozytywnie na środowisko. Dodatkowym argumentem przeciw pobieraniu torfu jest to, że bardzo powoli się odnawia. W rezultacie, przez częste wysuszanie tych terenów i pozyskiwanie tego składnika, za niedługo ich zabraknie. Byłaby to ogromna strata dla całego ekosystemu.  

Zobacz więcej zdjęć

Dlatego, choć torf w podłożach do roślin jest niezwykle wartościowy i przydatny, warto z niego zrezygnować. W ten prosty sposób nie będziesz "przykładać ręki" do degradacji naturalnych torfowisk i niszczenia optymalnych warunków do rozwoju rzadkiej fauny oraz flory. 

Włókna drzewne – czym wyróżnia się ekologiczny zamiennik torfu? 

Torf w gotowych podłożach został zastąpiony przez włókna drzewne. To składniki pochodzenia naturalnego, organiczne i ekologiczne, ponieważ są pozyskiwane z szybko odnawialnych źródeł. Są wolne od zanieczyszczeń, a przy tym pomagają: 

  • poprawić strukturę gleby, 
  • zapobiec rozwojowi niepożądanych chwastów, 
  • przeciwdziałać zbyt szybkiemu wysychaniu i przemarzaniu podłoża, 
  • w rozmnażaniu się przyjaznych kultur bakterii. 

Warto wspomnieć, że pozyskiwanie włókien drzewnych nie przyczynia się do degradacji środowiska. Zatem niewątpliwie wygrywa w walce z torfem. 

Woda w podłożu – jak poprawić jej ilość bez używania torfu? 

Torf wysoki jest szczególnie ceniony za możliwość magazynowania dużej ilości wody. Dzięki tej właściwości nie trzeba tak często podlewać roślin, a ich korzenie nie są narażone na wysuszenie. Jednak nie trzeba używać tego składnika, aby poprawić retencję, czyli utrzymanie wody w podłożu. Wystarczy: 

  • rozpocząć ściółkowanie – przez lata dużą popularnością cieszyło się pokrywanie ziemi wokół roślin agrowłókniną. Pozwalało to zmniejszyć ilość chwastów i uzyskać estetyczny efekt w ogrodzie. Jednak ziemia pod nią była pozbawiona ochrony, przez co często stawała się twarda, zbita i jałowa. Aby nie musieć dodawać do gleby torfu, należy ją wyściółkować naturalną materią, np. świeżo skoszoną trawą, korą z drzew iglastych, kartonami, słomą lub kompostem. Dzięki temu stworzysz naturalną ochronę podłoża przed wysychaniem. Dodatkowo wraz z upływem czasu produkty te przyciągną dżdżownice, które spulchnią ziemię i doprowadzą wodę w jej głębsze warstwy, a zawarte w nich składniki zaczną przenikać do gleby oraz wzbogacać ją w cenne minerały. W rezultacie podłoże stanie się miękkie i wilgotne bez stosowania torfu; 

Przeczytaj również: Czym ściółkować rośliny? Rodzaje i zastosowanie ściółek

ściółkowanie Ściółkowanie jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Fot.123RF.com

  • wzbogacać ziemię naturalnymi nawozami np. kompostem lub obornikiem – produkty te zawierają wiele soli mineralnych, które powoli przenikają do ziemi, poprawiając jej strukturę i poziom nawilżenia. Kompost można stosować każdego roku, zarówno wiosną, jak i jesienią pod wszystkie rośliny w ogrodzie, dobrze się wchłania, pachnie jak mokra ziemia i jest tani. Dodatkowo, podczas jego używania nie ma ryzyka przenawożenia, więc nie trzeba obawiać się o przesolenie ziemi. Z kolei obornik jest bardzo skoncentrowanym nawozem, który należy rozkładać wokół roślin tylko raz na kilka lat. Aby nie doprowadzić do poparzenia korzeni, najlepiej wybrać wersję przekompostowaną lub w granulkach. Są one łatwiej przyswajalne, a przy tym zawierają równie dużą ilość soli mineralnych, więc nic nie tracisz.  

Jeśli będziesz regularnie ściółkował ziemię i wykorzystywał kompost lub obornik, szybko poprawisz jakość podłoża. W rezultacie woda nie będzie spływać, a wnikać w jej głąb, co szybko zaowocuje lepszymi plonami.  

Podłoże beztorfowe zostało opracowane tak, aby w niczym nie odbiegać od ziemi z torfem. Dzięki temu wciąż można uprawiać z powodzeniem swoje rośliny bez szkodzenia środowisku. 

Jak zadbać o sadzonki ziół w domu? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.