Spis treści:
- Dlaczego szczypior żółknie?
- Usychające końcówki cebuli – czy to choroba?
- Co zrobić, żeby szczypior cebuli nie usychał?
Dlaczego szczypior żółknie?
Cebula to jedno z najpopularniejszych warzyw, które jest szeroko wykorzystywane w kuchni. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na samodzielną uprawę tego rodzaju rośliny w swoim ogródku. Jej pielęgnacja nie jest zbyt skomplikowana, jednak czasami zdarza się, że tuż przed zbiorami szczypior cebuli zaczyna żółknąć. Co może być tego przyczyną?
Okazuje się, że bardzo często szczypior żółknie z powodu suchej gleby. Jest to bezpośrednio związane z zaniedbaniem podlewania – zwłaszcza w okresie upałów. Nierzadko zdarza się, że przyczyną żółknięcia szczypioru jest niedostateczna ilość azotu w glebie. Ów pierwiastek jest niezbędny do zapewnienia prawidłowego wzrostu rośliny.
Przeczytaj również: Najważniejszy zabieg w uprawie czosnku i cebuli. Utnij lub oderwij, bez tego nie będzie dużego plonu
Usychające końcówki cebuli – czy to choroba?
Co istotne, często zdarza się, że usychanie i żółknięcie końcówek cebuli nie ma nic wspólnego z suchym podłożem lub brakiem dostatecznej ilości azotu. Okazuje się, że przyczyną takiego stanu rzeczy może być działalność szkodników lub choroba rośliny.
W tym pierwszym przypadku cebulę może atakować śmietka cebulanka, miniarka porowa, wgryzka szczypiorka czy chowacz szczypiorak. Żerowanie owych stworzeń może doprowadzić do żółknięcia liści i obumierania cebuli. Obecność niektórych szkodników zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się chorób grzybowych.
Jakie choroby grzybowe najczęściej uderzają w uprawy cebuli? Mowa tu o schorzeniach wywoływanych przez grzyby takie jak Alternaria oraz Stemphylium. Szczególnie w przypadku tego drugiego patogenu, jednym z charakterystycznych objawów jest żółknięcie i usychanie liści.
Żółte końcówki szczypioru cebuli mogą wskazywać na poważne problemy. Fot.huzhiqiang/123RF.com
Co zrobić, żeby szczypior cebuli nie usychał?
Po określeniu przyczyny usychania i żółknięcia szczypioru cebuli można podjąć pewne działania, dzięki którym uratujemy roślinę przed zmarnieniem. Jeżeli żółknięcie końcówek było spowodowane suchą glebą, to wówczas wystarczy zadbać o odpowiednie nawodnienie. Uprawy należy podlać dwa razy w trakcie tygodnia, później raz na siedem dni. Trzeba pamiętać, by nie przesadzić – nadmiar wilgoci również nie sprzyja cebuli. W okresie upałów należy zwiększyć częstotliwość nawadniania.
Jeżeli żółknięcie cebuli jest spowodowane przez niedostateczną ilość azotu, to wówczas trzeba skorzystać z nawozów, które pomogą zasilić podłoże w ten pierwiastek. Jeśli chodzi o naturalne środki, to warto rozważyć użycie między innymi obornika.
Usychanie szczypioru cebuli spowodowane przez choroby i szkodniki należy zwalczać za pomocą specjalistycznych preparatów. Można również użyć oprysków z naturalnych składników (na przykład z wrotyczu). Niektórzy ogrodnicy praktykują także płodozmian oraz mieszanie gleby z mączką bazaltową.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak uprawiać szalotkę? Poznaj sposoby sadzenia i pielęgnacji
Prosty sposób na to, by czosnek rósł szybko i zdrowo. Tip ogrodnika