Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Bezproblemowa uprawa cebuli. Używaj prostego składnika, szczypior będzie zielony, a główki cebuli dorodne

Sól już w starożytności służyła zarówno jako przyprawa i konserwant. Wykorzystuje się ją także w branży kosmetycznej i leczniczej oraz w ogrodnictwie. Stosowanie soli w uprawie cebuli, dostarczy roślinie odpowiednich dawek potasu i pomoże w walce ze szkodnikami oraz chorobami grzybowymi. Sprawdź, jak przygotować roztwór z soli, aby otrzymać obfite i zdrowe plony cebuli.

Bezproblemowa uprawa cebuli. Używaj prostego składnika, szczypior będzie zielony, a główki cebuli dorodne
Sól daje parasol ochronny przed chorobami i stymuluje wzrost cebuli. Jak ją wykorzystać w uprawie? Fot. Ludmiła Chernetska/123RF.com

Spis treści:

Właściwości soli

Sole to związki chemiczne, które powstają w wyniku reakcji kwasu z zasadą, kiedy wszystkie lub tylko część atomów wodoru w kwasie są zastąpione przez metal lub inny kation. Sole mogą być kwaśne, zasadowe lub obojętne, w zależności od siły i rodzaju kwasu oraz zasady, z którego powstały. Oznacza to, że jeśli sól powstała z silnego kwasu i słabej zasady, będzie miała charakter kwaśny.

Część soli ulega hydrolizie, w rezultacie czego reagują z wodą, tworząc kwas i zasadę. Hydroliza soli kwaśnych lub zasadowych może wpływać na pH roztworu. Warto jednak zauważyć, że sole różnią się rozpuszczalnością w wodzie. Chlorek sodu (NaCl), czyli zwykła sól kuchenna, dobrze rozpuszcza się w wodzie, natomiast siarczan wapnia (CASO4) jest słabo rozpuszczalny.

Zobacz również: Jak wykorzystać gorzką sól do uprawy pomidorów? Do czego można stosować sól epsom w ogrodzie

Większość soli jest bezbarwna. Sól wykorzystywana w kuchni jest bezzapachowa i ma biały kolor, ale może przyjmować różne odcienie w zależności od dodatków. W 40% składa się z sodu (Na), a w 60% z chlorku (Cl).

Sól kuchenna pomaga wydobyć i wzmocnić smak innych składników w potrawach. Działa również jako konserwant, hamując rozwój bakterii w produktach spożywczych. Odpowiada także za regulację gospodarki wodnej w organizmie, natomiast wraz z potasem reguluje ciśnienie osmotyczne krwi.

Sól to wszechstronny produkt, który znajduje zastosowanie w różnych aspektach życia codziennego. Ze względu na jej właściwości odkażające i zdolność do usuwania zabrudzeń, jest nieoceniona w utrzymaniu czystości. Ponadto, dzięki zdolności do pochłaniania wilgoci, tworzy środowisko nieprzyjazne dla mikroorganizmów. Sól jest także ceniona w branży kosmetycznej i różnych metodach leczniczych. W sektorze ogrodniczym służy jako wszechstronny produkt do rozmaitych zastosowań.

Jak skutecznie wykorzystać sól w uprawie cebuli? Fot. Antonio Sanchez/123RF.com

Wykorzystanie soli w uprawie cebuli 

W uprawie cebuli zwykła sól kuchenna jest wykorzystywana do walki z chorobami i szkodnikami. Może zniszczyć larwy muszki cebulowej, a jej dorosłym osobnikom utrudnić składanie jaj. Sprawdzi się również do zwalczania zarodników grzybów i patogennych organizmów. Sól jest bezpieczna dla dzieci i zwierząt, nie szkodzi alergikom i nie psuje gleby w przeciwieństwie do chemicznych nawozów. Jest również bardzo opłacalna, ponieważ 5 kg wiaderko soli dobrej jakości, to koszt około 25 zł.

Cebula potrzebuje składników odżywczych, takich jak azot, fosfor i potas. Można stosować nawozy organiczne lub mineralne, dostosowując je do potrzeb rośliny. Regularne nawożenie cebuli jest istotne dla zdrowego wzrostu i obfitych plonów. Dlatego warto wykorzystywać sól, ponieważ stymuluje ona wzrost cebuli i zapobiega chorobom, dostarczając jej azotu. Jak przygotować roztwór? Będziesz potrzebować tylko kilku składników:

  • 10 litrów wody,
  • 30 gramów zwykłej soli,
  • 1 łyżki amoniaku.

Możesz użyć roztworu od razu po przygotowaniu. Pierwsze podlewanie grządek z cebulą wykonujemy, gdy pojawią się pierwsze kiełki cebuli, a drugie po upływie około 3 tygodni, ale bez amoniaku. Trzecie podlewanie nie zawsze jest koniecznością, jednak jeśli choroba nie ustępuje, wykonujemy je po 10 dniach od drugiego zabiegu również wyłącznie mieszanką wody i soli.

Należy pamiętać, że ziemię zajętą przez grzyby, od wiosny warto podlewać roztworem z solą kuchenną. Wówczas w jego składzie powinny się znaleźć: 10 l wody, 50 g soli, 2 łyżki amoniaku oraz kilka kryształków nadmanganianu potasu. Na 1 metr kwadratowy ziemi potrzebne jest całe 10 l wiadro roztworu.

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również:

Najlepszy sposób na zdrowe i dorodne truskawki. Podlej odżywczym płynem dwa razy w sezonie

Jakie wymagania ma pelargonia angielska? Najpiękniejsze i oryginalne odmiany

Już czas przyciąć magnolię. Po zabiegu wzmocnij krzew domowym nawozem

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.