Porady ogrodnicze

Już czas przyciąć magnolię. Po zabiegu wzmocnij krzew domowym nawozem

Magnolia to jeden z tych krzewów ogrodowych, które cenimy za bezproblemową uprawę. Nie dość, że bajkowo kwitnie, to jeszcze tak niewiele trzeba przy niej robić. Oprócz nawożenia ważne jest właściwie tylko przycinanie magnolii – jak dobrze to zrobić, aby dzięki zabiegom roślina ładniej się rozkrzewiła i szybciej rosła nawet po latach? Technika jest tak prosta, że poradzi sobie z nią każdy początkujący ogrodnik, a gdy po przycięciu dodasz specjalną odżywkę, efekt będzie piorunujący – jeszcze więcej pędów, więcej kwiatów i to już w kwietniu, gdy ogród tkwi w uśpieniu.

Już czas przyciąć magnolię. Po zabiegu wzmocnij krzew domowym nawozem
Przycinanie magnolii przyda się, gdy krzew pnie się w górę, a korona przestaje być zwarta i estetycznie zaokrąglona. Odmłodzenie przyda się starym roślinom z wieloma niskimi, nieproduktywnymi pędami. Fot. Alicja Rabiko-Woźniak/Barbara Machalska-Cyran/decc

Spis treści:

Przycinane magnolii – jak dobrze to zrobić? 

W kwietniu w ogrodzie moich rodziców aż kręci się w głowie od zapachu kwitnących magnolii. To jedne z najbardziej urokliwych krzewów ogrodowych, które ceniony są nie tylko u nas w kraju, lecz także poza jego granicami. Czy wiedzieliście, że aromat magnolii uważany jest za silnie relaksujący, a w niektórych kulturach postrzegany też jako afrodyzjak? Co więcej, to roślina, której kwitnienie najlepiej określa słowo „bajeczne”, ponieważ zarówno kształt, wielkość, barwa kwiatów, jak i krótki czas ich występowania współtworzą wyjątkową formę – aż chce się ją podziwiać.  

Może być różowa, jasnożółta, śnieżnobiała lub kremowa z delikatną, pudrowo różową otoczką. W każdej tej odsłonie dekoruje ogród gęsto rosnącymi kwiatami wtedy, gdy inne rośliny tkwią jeszcze w jesienno-zimowym spoczynku. Jednak dla wielu z nas, w tym dla moich rodziców największą zaletą magnolii jest jej bezproblemowość, ponieważ krzew ten właściwie uprawia się sam. Tym, o co trzeba zadbać, jest jej przycinanie – jednak i tu nadmiernie się nie napracujesz. Otóż magnolię przycina się tylko w kilku ściśle określonych przypadkach: 

  • gdy krzew wymaga regeneracji i usunięcia uszkodzonych pędów, 
  • gdy krzew jest już dość stary i jego wzrost wydaje się spowolniony, 
  • gdy roślina wymaga skorygowania pokroju i nadania bardziej estetycznego kształtu.

Żadna z tych sytuacji nie zdarza się jednak często, ponieważ magnolia to wyjątkowo odporna, silna i ładnie rozkrzewiająca się roślina. Jeśli jednak chcesz, by rosła szybciej, a jej kwitnienie było bardziej efektowne, raz na jakiś czas, najlepiej w maju, zadbaj o delikatne przycięcie.

magnolia Magnolia nie wymaga regularnego przycinania co sezon, ale warto zadbać o cięcie kształtujące i korygujące prześwietlanie raz na jakiś czas. Stare krzewy potrzebują dodatkowej stymulacji wzrostu i kwitnienia, a przycinanie im to zapewni. Fot. Anna Machalska/deccoria.pl

  • Cięcie kształtujące młodych magnolii 

Mocnym i ostrym sekatorem ogrodowym skróć najdłuższe i najwyżej wznoszące się pędy mniej więcej o 1/3 ich długości. Ważne jest dokładne wyznaczenie miejsca cięcia – prawidłowo powinieneś poprowadzić ostrze za 2-3 liściem, tuż pod kwiatem.  

  • Cięcie odmładzające starych magnolii

Wieloletnie krzewy wymagają odmłodzenia i dodatkowego pobudzenia wzrostu, gdy z czasem zaczynają tworzyć zbitą formę, która rośnie wolniej i kwitnie mniej okazale. Wtedy wykonaj cięcie stymulujące, jednocześnie prześwietlające roślinę. Ostrze prowadź po pędach starych, tylko tych wyrastających do wysokości 1 metra nad ziemią, skracając je mniej więcej o 1/4 długości. 

Po zabiegu cięcia magnolii zabezpiecz rany powstałe na gałęziach specjalną maścią ochronną, która zapobiegnie rozwojowi ewentualnych zakażeń i przyspieszy cały proces gojenia się tkanek.

Przeczytaj również: Co zrobić, gdy magnolia słabo kwitnie? Zadbaj o dobre nawożenie i ściółkowanie

Domowa odżywka na wzmocnienie magnolii 

Nie tylko w okresie po przycięciu, ale wiosną w ogóle warto dbać o silniejsze odżywianie krzewów magnolii. Co ciekawe to, co niezbędne do zdrowego wzrostu, efektownego kwitnienia i utrzymania dobrej kondycji przez lata, możesz dostarczyć swojej roślinie w domowy sposób.  

Doskonałą odżywką, której całkiem sporo produkuje się w domach przy okazji przyjemnego spędzania czasu nad filiżanką kawy, są fusy z tego oto naparu. Mają one szczególne właściwości dla gleby: pozwalają zabezpieczyć ją przed nadmierną utratą wody, poprawiają jej strukturę, a także wspomagają neutralizację niekorzystnych substancji, dostarczanych roślinom w czasie podlewania wraz z twardą wodą.

Fusy po kawie to również łatwo przyswajalne związki azotu, fosfor, potas i magnez. I wszystko w długo uwalniającej się formie, co tylko sprzyja twoim roślinom w ogrodzie. Oto najprostszy przepis na nawóz z resztek po kawie: 

  • odmierz 1/2 szklanki fusów po kawie,
  • odmierz 5 litrów wody w pojemniku, w którym będzie ci wygodnie wymieszać odżywkę, 
  • przesyp fusy do pojemnika z wodą i dokładnie wymieszaj, 
  • pozostaw mieszaninę na około 20-30 minut, aby resztki po kawie nieco napęczniały, 
  • ponownie przemieszaj płynny nawóz i podawaj w formie łagodnego podlewania. 

Na początku uważaj z ilością nawozu, zacznij od mniejszych dawek, a gdy zobaczysz, że krzewom wyraźnie służy taka forma „dokarmiania”, nie bój się podać więcej. Domowa odżywka na wzmocnienie magnolii z kawy to również dobry zasilacz dla innych roślin kwasolubnych np. hortensji, różaneczników, azalii czy domowych piękności takich, jak anturium oraz monstera. Wystarczy, że podlejesz je już raz w tygodniu, a otrzymają solidną dawkę naturalnych substancji i to prawie za darmo. W końcu picie filiżanki kawy i tak wpisane jest w twój harmonogram prac ogrodowych, jako forma przyjemnego, w pełni zasłużonego odpoczynku.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Magnolia w ogrodzie. Co zrobić, żeby magnolia zakwitła dwa razy? Jak ratować pąki przed przymrozkami?

Magnolia gwieździsta  gwiazda wiosennego ogrodu. Pielęgnacja i uprawa

Jak przyciąć lagerstroemię, by długo kwitła? Najpiękniejsze odmiany i pielęgnacja lagerstroemii indyjskiej

Najpiękniejsze krzewy do ogrodu – kwitnące i z ozdobnymi liśćmi

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.