Porady ogrodnicze

Jak uprawiać poziomki w ogrodzie? Sadzenie, pielęgnacja i najlepsze odmiany

Poziomki to niezwykle urocze rośliny, które najczęściej spotkać można w lesie. Coraz bardziej popularne staje się jednak sadzenie poziomek w przydomowych ogrodach. Nic dziwnego owoce tych mini truskaweczek mają cudowny zapach i słodki smak. Ogromną zaletą poziomek jest fakt, że owocują one od czerwca do października praktycznie bez przerwy.  

Jak uprawiać poziomki w ogrodzie? Sadzenie, pielęgnacja i najlepsze odmiany
Poziomka jest coraz chętniej uprawiana w ogrodach. Fot. 123RF

Spis treści:

Poziomki – charakterystyka gatunku 

Poziomka pospolita to rozłożysta bylina z rodziny różowatych (Rosaceae). Naturalnie występuje w całej Europie, natomiast w Polsce najczęściej spotkać ją można rosnącą dziko na całym obszarze. Pokazuje się przeważnie na słonecznych brzegach lasów, polanach czy przydrożach. Kuzynka truskawki jest także coraz chętniej uprawiana w ogrodach, a na rynku ogrodniczym dostać można wiele jej odmian. 

Krzaczki poziomki nie są wysokie, osiągają z reguły ok. 10-30 cm wysokości. Wytwarzają one cienkie i długie rozłogi, których nie mają odmiany uprawne. Poziomka charakteryzuje się ząbkowanymi, trójdzielnymi liśćmi, z których środkowy listek osadzony jest na krótkim ogonku, natomiast te boczne są bezogonkowe. Cechuje się białymi drobnymi kwiatami, które z czasem przeistaczają się w długo wyczekiwane czerwone owoce. Ta drobna roślina o wzniesionym pokroju często jest uprawiana w domowych ogrodach ze względu na małe wymagania pielęgnacyjne. 

Okres kwitnienia poziomki przypada na maj i czerwiec. Wówczas na jej łodydze wyrasta zwykle ok. 3–10 białych, małych kwiatów na szypułkach. Są one niewiele dłuższe od liści. Ponadto, poziomka jest rośliną owadopylną. Owoce poziomki są nie tylko soczyste, smaczne i bardzo aromatyczne. Zawierają one kwasy organiczne, węglowodany i dużą ilość witaminy C. Są one również bogate w witaminy z grupy A, B1, B2, B6, E, H, PP i sole mineralne (żelaza, wapnia, fosforu, kobaltu). Najchętniej spożywa się je w stanie nieprzetworzonym, na surowo, ale mogą być także np. składnikiem marmolad, kompotów czy kruszonów. 

Poziomki – uprawa i rozmnażanie 

Jeśli chcesz sadzić poziomki w swoim ogrodzie, musisz wiedzieć, że jej uprawa powinna odbywać się na glebie odchwaszczonej, natomiast podłoże trzeba zasilić kompostem lub obornikiem. Podczas sadzenia poziomki w przydomowym ogródku warto zapewnić jej odpowiednią odległość od innych sadzonek. Powinny być one oddalone od siebie przynajmniej o 30 centymetrów. Co ciekawe, poziomka pospolita z reguły pozostaje w jednym miejscu nawet kilka lat. Dlatego tak ważny jest wybór miejsca, w którym chcesz posadzić roślinę. Należy też odpowiednio przygotować glebę pod uprawę, tak, aby poziomki w ogrodzie mogły pięknie i bogato owocować. 

Sadzenie poziomki powinno się odbywać na takiej samej głębokości, na jakiej rosły dotychczas w uprawie lub w doniczce.  

Uprawa poziomki nie jest skomplikowana i wymagająca. Warto jednak wiedzieć, iż poziomki mają różny sposób wzrostu i rozmnażania. Wyróżnia się poziomki bezrozłogowe i te, które wytwarzają rozłogi. Poziomka bezrozłogowa może być rozmnażana z nasion, które wysiewa się pod koniec zimy w pomieszczeniu. Nasiona można uzyskać z własnej uprawy, zostawiając kilka dojrzałych poziomek i pozwalając im wyschnąć na słońcu. Z zasuszonych owoców bez problemu można wykruszyć nasiona. Jeśli natomiast zakupisz odmianę rozłogową, musisz liczyć się z tym, że jest to gatunek słabiej i krócej owocujący. 

Kolejnym krokiem jest wsadzenie sadzonki na przygotowane stanowisko. Trzeba pamiętać, że proces ten należy wykonać w maju lub czerwcu. Najbardziej skuteczne jest natomiast sadzenie roślin do gruntu. Dobrze ukształtowane sadzonki poziomek, takie, które będą już przygotowane do uprawy, bez problemu dostaniesz w sklepach ogrodniczych. Najlepszym okresem na rozpoczęcie uprawy poziomek jest kwiecień. W maju pojawiają się natomiast kwiaty, z których pierwsze owoce dojrzewają już na przełomie maja i czerwca. Reszta sezonu jest bardzo pracowita dla poziomek, które jednocześnie kwitną i owocują do pierwszych przymrozków. Rośliny w pierwszym roku po posadzeniu pięknie się rozstają. Przez następne dwa lata powinny już intensywnie kwitnąć i owocować, a w czwartym roku zamierają. 

Ziemię uprawianej w ogrodzie poziomki można wyściółkować. Fot. 123RF.com

Kuzynki truskawek rosną zazwyczaj na każdej glebie. Warto jednak sadzić je na wilgotnych, żyznych i gliniastych podłożach. Rośliny lubią stanowiska słoneczne, ale też lekko zacienione. Nie potrzebują nawożenia, ale przed sadzeniem świeżych sadzonek warto wzbogacić glebę o mieszankę kompostu z obornikiem. W prawidłowym pikowaniu poziomek ważne jest też ich regularne podlewanie (zwłaszcza w mocno słoneczne dni). Dodatkowo, ziemię między poziomkami można wyściółkować. Odpowiednia do tego będzie np. słoma. Taki zabieg zabezpiecza rośliny przed chwastami i zbędnym parowaniem wody z gleby. 

Przeczytaj również: Jak posadzić i pielęgnować poziomki na balkonie? O tym warto pamiętać

Pielęgnacja poziomki 

Pielęgnacja poziomki leśnej oraz poziomki ogrodowej, czyli truskawki, jest bardzo podobna. Wiosną usuwa się suche liście i pędy. O ile niektóre odmiany truskawek są przykrywane włókniną dla ochrony przed wiosennymi wahaniami temperatury, o tyle poziomki tego nie wymagają. Glebę wokół roślin spulchnia się wiosną na głębokość ok. 5 cm, a jesienią na 2-3 cm. Starsze poziomki należy obsypać żyzną ziemią, przykrywając odsłonięte szyjki korzeniowe. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, szczególnie dla uzyskania bogatych zbiorów poziomek, jest ich regularne podlewanie. Nie tylko młode sadzonki, ale również dorosłe rośliny powinny mieć zapewnioną dostateczną ilość wilgoci.  

Polecane gatunki poziomek do uprawy 

Znanych jest obecnie niewiele uprawnych wariantów poziomek. Jest ich wielokrotnie mniej niż w przypadku truskawek. Znane są przede wszystkim odmiany poziomek rozłogowe oraz te bezrozłogowe. Jak już wiesz, z pewnością dużo łatwiejsze do uprawy są odmiany bezrozłogowe. Nie wymagają one bowiem regularnego przycinania czy usuwania nowych rozłogów. Odmiany bezrozłogowe plonują też znacznie obficiej od odmian poziomek rozłogowych. Wśród najpopularniejszych odmian poziomki ogrodowej znajdują się: 

  • Rugia to odmiana, która wytwarza niewielkie, czerwone i kuliste owoce. Ich smak i aromat przypomina te leśne, dziko rosnące poziomki. Rugia owocuje obficie od połowy czerwca do końca października i co istotne, jest odporna na wszelkie choroby. 
  • Baron Solemacher to odmiana, która wydaje większe niż jej poprzedniczka Rugia, wydłużone owoce. Są one bardzo słodkie i soczyste, nawet wtedy, kiedy niedojrzałe wiszą na krzaczkach. Ta odmiana owocuje bardzo obficie od czerwca do pierwszych przymrozków. Jednak warto pamiętać, że wymaga okrycia na zimę. 

Jak można zauważyć, odmiany poziomek ogrodowych wywodzą się w prostej linii od swojej krewnej truskawki. Rośliny różnią się jednak wielkością owoców i obfitością wzrostu. Rzecz ma się podobnie w przypadku poziomek dzikich, a tych przeznaczonych do uprawy ogrodowej. Owoce dzikich poziomek są zdecydowanie bardziej aromatyczne i znacznie bardziej słodkie, niż owoce odmian poziomek upranych. Mimo to, warto przystroić ogród w urocze i smaczne poziomki, które w każdej chwili można mieć pod ręką. 

Przeczytaj również:

Ognik szkarłatny w ogrodzie. Przytnij go na wiosnę, a będzie zdobił ogród cały rok

Drzewo tlenowe - szybko rośnie i błyskawicznie pochłania dwutlenek węgla. Uprawa, sadzenie, przycinanie Oxytree

Sadzenie ogórków do gruntu. Kiedy sadzić ogórki i co dodać do ziemi, by zdrowo i obficie rosły?

Choroba brudnych jagód, czyli bąblowica na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.