Spis treści:
Jakie właściwości ma sól?
Sól to jedna z najpopularniejszych przypraw na świecie. Nie tylko idealnie podkreśla smak niemal wszystkich potraw, ale również jest wykorzystywana jako konserwant, przedłużający trwałość pożywienia. Spożywana w niewielkich ilościach jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, gdyż uczestniczy w regulacji gospodarki wodnej, zapewnia optymalne ciśnienie krwi, a nawet utrzymuje prawidłową równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Choć króluje głównie w kuchni, sól można wykorzystać nie tylko do gotowania.
Okazuje się, że sól może być używana w wielu codziennych czynnościach. Ma doskonałe właściwości czyszczące i ścierne, dlatego będzie bardzo przydatna podczas sprzątania. Dobrze absorbuje wodę i stwarza osuszone środowisko, w którym rozwój bakterii i drobnoustrojów jest mocno utrudniony. Co więcej, sól znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce oraz rozmaitych formach terapii. Z kolei w ogrodnictwie jest wykorzystywana jako środek uniwersalny, który można użyć na wiele sposobów.
Jak wykorzystać sól w ogrodzie?
Powszechnie dostępna sól może czynić cuda w ogrodzie. Jest niezastąpiona w uprawie cebuli, czosnku, buraków i marchwi, a także pomaga w walce z mszycami. Podpowiadamy, jak wykorzystać sól w ogrodzie.
-
Uprawa czosnku
Chcesz mieć duży plon czosnku? Niezależnie od tego, czy jest to czosnek zimowy, czy też jary, warto zabezpieczyć ząbki przed ich sadzeniem. Jeśli tego nie zrobimy, główki czosnku będą małe, a plony marne. Aby temu zapobiec, warto zastosować bardzo tani i dostępny w każdym domu produkt, jakim jest sól kuchenna. Rozpuść w trzech litrach ciepłej wody łyżkę soli. W takim roztworze mocz ząbki czosnku przez kilkanaście minut, po czym wysusz je i wysadź na grządce. Dzięki temu zabezpieczysz czosnek przed atakiem chorób grzybowych.
Sól w ogrodzie chroni rośliny przed chorobami i szkodnikami. Fot.123RF.com
-
Uprawa buraków
Aby uzyskać dobre zbiory buraków, wystarczy nawozić je słoną wodą. Brzmi nieco dziwnie, ale naprawdę działa. Sól nie tylko przyspieszy ich wzrost (zawiera azot i fosfor), lecz także ochroni uprawy przed szkodnikami, m.in. mszycami, gąsienicami czy ślimakami. Rozpuść jedną łyżeczkę soli w 10 litrach wody i tak przygotowanym roztworem podlewaj buraki 2-3 razy w sezonie. Nie można z tę czynnością przesadzać, ponieważ nadmiar soli jest szkodliwy dla roślin.
-
Uprawa cebuli
Niestety cebula dość często jest atakowana przez różnego rodzaju choroby i szkodniki. Z kolei sól działa jako naturalny środek owadobójczy i grzybobójczy. Aby zapobiec występowaniu chorób i pojawieniu się szkodników, przygotuj roztwór soli. Do 10 litrów wody dodaj 30 g soli zwykłej i 30 g soli jodowanej. Następnie dodaj łyżkę amoniaku i dokładnie wymieszaj roztwór. Tak przygotowaną mieszankę podlej grządki z cebulą. Po trzech tygodniach czynność należy powtórzyć, ale tym razem bez dodawania amoniaku.
-
Uprawa marchwi
Żeby zbiory marchwi były soczyste i smaczne, zrób roztwór soli. Zawartość chlorku sodu sprawia, że rośliny lepiej przyswajają składniki odżywcze dostępne w glebie. Ponadto sól odstrasza szkodniki, które niszczą plony marchwi. Wsyp jedną lub dwie łyżki soli do 10 litrów wody i mieszaj do momentu, aż przyprawa się rozpuści. Warto jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do podlewania marchwi, glebę należy zwilżyć. W przeciwnym razie możemy zaszkodzić naszym uprawom.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Naturalne sposoby na choroby ogórków. Jak rozpoznać, na co ogórek choruje?
Gnojówka z wrotyczu krok po kroku. Do czego stosować gnojówkę z wrotyczu?
Ukorzeniacz do roślin - działanie i zastosowanie. Jak i z czego zrobić domowy ukorzeniacz?
Psy dla alergików. Te rasy mają wyjątkową zaletę na INTERIA.TV.