Porady ogrodnicze

Jakie rośliny lubią kwaśną glebę? Jak często trzeba zakwaszać glebę, by kwiaty obficie kwitły?

Przed posadzeniem nowych roślin w ogrodzie, zawsze powinniśmy sprawdzić, czy gleba na naszej działce sprzyja owocnym uprawom. Wiele gatunków zamiast ziemi zasadowej, preferuje kwaśne podłoże. Nie oznacza to jednak, że na odczyn gleby nie możemy w żaden sposób wpłynąć. Podpowiadamy, jak dokonać pomiaru pH gleby i wyjaśniamy, co zrobić, aby zakwasić ziemię domowymi sposobami.

Jakie rośliny lubią kwaśną glebę? Jak często trzeba zakwaszać glebę, by kwiaty obficie kwitły?
Wyjaśniamy, czym zakwasić ziemię, by kwasolubne rośliny rosły jak najlepiej, kwitły i wydawały owoce. Fot. Pixabay/CanvaPro
REKLAMA

Spis treści:

Część krzewów i roślin ogrodowych to gatunki kwasolubne, które do zdrowego wzrostu czy owocowania potrzebują gleby o odpowiednim poziomie pH. Dotyczy to między innymi borówki amerykańskiej.

Pomiar odczynu gleby jest nie skomplikowany, a znacznie minimalizuje ryzyko nieudanych upraw. Warto więc dowiedzieć się, jak sprawdzić poziom kwaśności gleby, a także czym zakwaszać glebę, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Jakie rośliny lubią kwaśną glebę? 

Kluczem do posiadania pięknego ogrodu jest wiedza, jakie rośliny lubią kwaśną glebę. Na liście gatunków, które najlepiej odnajdą się na podłożu o niskim poziomie pH, znajdziemy m.in.:

 • Różaneczniki

Te piękne kolorowe rośliny cieszą oczy wielobarwnymi kwiatami. Występują w odcieniach bieli, czerwieni, różu, błękitu, żółci czy pomarańczy. Różaneczniki referują stanowiska półcieniste i przepuszczalne, kwaśne podłoże o pH na poziomie 4-5.

 • Hortensje

Walorów estetycznych nadają im oryginalne baldachowate lub kuliste kwiatostany we wszystkich kolorach tęczy. Hortensje preferują stanowisko słoneczne lub półcieniste, a idealna gleba dla nich powinna mieć kwaśne pH na poziomie od 4 do 5,5.

 • Wrzośce

Zakwitają wczesną wiosną i na posesji zwracają uwagę swoimi kwiatami w odcieniach różku, fioletu i bieli. Najlepiej czują się na stanowisku półcienistym. Idealna gleba dla wrzośców jest wilgotna i kwaśna pH oscylującym pomiędzy 4 a 4,5.

 • Magnolie

Wiosenne kwiaty w odcieniach bieli lub różu zachwycają swą urodą od marca do maja. Magnolie uwielbiają jasne i słoneczne stanowiska, a także żyzną glebę o lekko kwaśnym pH na poziomie 5-6pH.

 • Borówki amerykańskie

Aby krzew borówki amerykańskiej zdrowo rósł i obficie plonował, potrzebuje słonecznego i ciepłego stanowiska, a także kwaśnej gleby o ph na poziomie od 3,5 do 4,5.

 • Żurawiny

Żurawina jest kwasolubną krzewinką, która najlepiej czuje się na słonecznym stanowisku. Preferuje glebę lekko wilgotną i próchniczą o pH na poziomie od 3,2 do 4,5 pH.

Kwaśną ziemię uwielbiają m.in. hortensje, magnolie i wrzosy. Fot. Pexels/CanvaPro

Po czym poznać, że gleba nie jest wystarczająco zakwaszona?

Gdy mamy do czynienia z glebą nieprzystosowaną do uprawy konkretnych gatunków, ogród już na pierwszy rzut oka wygląda marnie. Działka wydaje się jałowa pomimo regularnej pielęgnacji. Kwiaty są oklapnięte, warzywa słabo rosną, drzewa i krzewy owocowe są wątłe i nie wydają obfitych plonów.

Wiele roślin wypuszcza korzenie dopiero wtedy, gdy podłoże, na którym rosną, osiągnie właściwy poziom pH. Dlatego tak ważne jest, aby jeszcze przed podjęciem decyzji o wysadzaniu, sprawdzić odczyn gleby.

Z reguły poziom kwasowości ziemi określa się na podstawie prostej skali:

 • gleba lekko kwaśna — pH od 5,6 do 6,5 jednostki;
 • gleba kwaśna — pH od 4,6 do 5,5 jednostki;
 • gleba bardzo kwaśna — pH mniejsze niż 4,5 jednostki;

Jak sprawdzić pH gleby przed sadzeniem roślin? Skuteczny trik z sodą i octem

A jak sprawdzić poziom kwaśności gleby tak, aby upewnić się, czy aby na pewno jest on odpowiedni do uprawy wybranych gatunków? Przed sadzeniem roślin warto przeprowadzić pomiar, pobierając próbki ziemi z minimum czterech różnych miejsc w ogrodzie.

W tym celu można zastosować domową metodę. Wystarczy posiadać sodę i ocet, które wsypujemy do dwóch pojemników z mokrą ziemią. Jeżeli reakcja wystąpi w naczyniu z sodą, to znak, że podłoże jest kwaśne. Natomiast w przypadku reakcji z octem, do czynienia mamy z odczynem zasadowym.

Co do wyniku analizy, warto upewnić się, korzystając z papierków lakmusowych lub specjalistycznego kwasomierza z płynem Helliga. Ich zabarwienie wskaże, jakie pH ma gleba.

W pierwszym przypadku papierek lakmusowy wystarczy umieścić w pojemniku z ziemią i wodą na pół minuty. Kwasomierz posiada natomiast wbudowaną  „rynienkę”, do której wkłada się odrobinę ziemi próbkę i zalewa płynem.

Najbardziej skuteczny sposób, jak sprawdzić pH gleby przed sadzeniem roślin, polega na wykorzystaniu specjalnych mierników elektronicznych, które umieszcza się bezpośrednio w podłożu.

Poziom pH podłoża warto kontrolować regularnie, ponieważ odczyn gleby zmienia się na przestrzeni czasu. Ma na niego również wpływ nawozu oraz inne substancje o działaniu zakwaszającym lub odkwaszającym.

Podpowiadamy, jak zakwasić ziemię pod hortensje domowym sposobem. Fot.123RF.com

Czym zakwaszać glebę? Najlepsze metody domowe i ze sklepu

Skuteczne mogą okazać się zarówno specjalistyczne, jak i domowe metody zakwaszania gleby. Te drugie są tańsze bardziej przyjazne dla środowiska, jednak wymagają przygotowania w odpowiednich proporcjach.

 • Fusy z kawy

Fusy z czarnej kawy bez dodatku cukru oraz mleka warto wykorzystać do zakwaszania gleby w ogrodzie. W tym celu wystarczy jedynie podlać je roztworem z wodą w  proporcjach 1:10 i podlewać rośliny. W ten sposób dostarczymy roślinom również niezbędnych minerałów, takich jak fosfor czy potas.

 • Kwasek cytrynowy

Stosowanie tej metody zakwaszania gleby ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jednak, jeśli chcemy zaryzykować, to zdecydujmy się na zasilanie na minimum trzy tygodnie przed planowanym sadzeniem roślin.  Podlewanie kwaskiem cytrynowym posadzonych roślin może bowiem całkowicie zrujnować uprawy. Sposób zakwaszania polega na wymieszaniu preparatu  z wierzchnią warstwą podłoża.

 • Iglaki

Ściółkowanie podłoża iglakami to jeden z najlepszych sposobów na zakwaszenie gleby wokół roślin, które zostały już posadzone w ogrodzie. Aby zadbać o kwiaty i krzewy, wystarczy jedynie usypać kopce z kory, trocin  lub igliwia.

 • Torf o kwaśnym odczynie

Przed sadzeniem roślin możemy również wykorzystać kwaśny torf. Trzeba go po prostu wymieszać ze standardową ziemią w proporcjach 1:1. Aby wzmocnić przepuszczalność podłoża, do powstałej mieszanki warto również dodać odrobinę piasku, lub trocin.

Czym zakwaszać glebę, jeżeli powyższe metody nie okażą się skuteczne? W sklepach ogrodniczych znajdziemy liczne preparaty na bazie siarki, siarczanu amonu czy siarczanu potasu. Są one dostępne w formie proszku lub granulek, a sposób ich zastosowania najczęściej polega na wsypaniu i wymieszaniu z wierzchnią warstwą gleby.

Przeczytaj również: Rozmnażanie róż. Sprawdź, jak i kiedy można rozmnażać róże - najlepsze i proste metody

"Rolnicy": "Sadownikiem trzeba się urodzić" na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jakie rośliny lubią kwaśną glebę? Jak często trzeba zakwaszać glebę, by kwiaty obficie kwitły?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.