Porady ogrodnicze

Wyhoduj w domu własny symbol zwycięstwa. Uprawa drzewka laurowego krok po kroku

Laurus nobilis, czyli wawrzyn szlachetny to bardzo charakterystyczny krzew, którego popularność sięga czasów starożytnej Grecji oraz Rzymu. Jest on nie tylko rośliną ozdobną, ale także źródłem powszechnie znanej przyprawy i surowca zielarskiego. Co ważne, możesz z powodzeniem hodować go w domu! Sprawdź, jak uprawiać i pielęgnować drzewo laurowe. 

Wyhoduj w domu własny symbol zwycięstwa. Uprawa drzewka laurowego krok po kroku
Wawrzyn kwitnie od marca do kwietnia Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się: 

Drzewo laurowe – co to jest? 

Drzewo laurowe, drzewo bobkowe, wawrzyn szlachetny… Jakkolwiek by go nie nazwać, jest to jeden z gatunków wiecznie zielonych krzewów należących do rodziny wawrzynowatych (Lauraceae). Występuje w krajach należących do Basenu Morza Śródziemnego, na Wyspach Kanaryjskich, w zachodniej Azji oraz na Maderze. Jest to wieloletnia roślina, która może przeżyć nawet 100 lat! W naturalnych warunkach dorasta do 10 m wysokości, ale nie trzeba martwić się na zapas, że w domu przebije sufit. Uprawiany w doniczce rzadko przekracza 1,5 m wysokości. 

W marcu pojawiają się żółte kwiaty z pręcikami, wizualnie ożywiając drzewo laurowe. Kwitnienie kończy się niestety bardzo szybko, bo już w kwietniu. Na ich miejscu rozwijają się później ciemne owoce. Na szczęście to nie kwiaty stanowią główny atut tej rośliny, a liście. Ciemnozielone, skórzaste i lancetowate w kształcie, które po delikatnym roztarciu roztaczają charakterystyczną i intensywną woń. 

Według dawnych wierzeń, laur był uważany za roślinę która potrafiła “posilić mózg” oraz antitoxicum. Jego liście chroniły domostwa przed burzą, a noszone w kieszeni zabezpieczały przed czarami i chorobami. Starożytni grecy traktowali drzewo laurowe jako własność Apollina, jednego z najprzystojniejszych męskich bogów. Wieniec laurowy uosabiał zwycięstwo i początkowo miał przynosić natchnienie. Jednakże na przestrzeni wieków symbolika wieńca ulegała zmianie. Obecnie stanowi wyraz triumfu i pokoju. 

Przeczytaj: Spal kilka liści laurowych i zobacz, co się stanie

Drzewo laurowe – jadalne i niezbędne w każdej kuchni! 

Miejmy nadzieję, że niezmienne będzie natomiast jego kulinarne przeznaczenie. W końcu liście laurowe to podstawa każdej zupy, bigosu, gulaszu, a nawet przyprawy “garam masala”. Wspaniale wzmacniają smak potraw, nadając im nieco ostrej i korzennej nuty. Obok kuchennych zastosowań, warto wspomnieć także o odstraszających właściwościach liści laurowych. Włożone do szafek z żywnością, pomagają zabezpieczać ją przed atakiem niechcianych szkodników.

 Suszone liście laurowe odstraszają mole i inne szkodniki spożywcze Fot. 123RF/PICSEL

Właściwości lecznicze liści laurowych 

Jak już wspomniano, drzewo laurowe to nie tylko roślina przyprawowa. Jego liście i owoce stanowią źródło wielu cennych substancji, m.in. olejków z cyneolem, flawonoidów, tłustych olejów, goryczy, geraniolu i terpenów. Dzięki nim mogą wspomagać działanie antybakteryjne wobec gronkowca złocistego opornego na metycylinę (MRSA), a także wspierać łagodzenie kaszlu i zmniejszać dolegliwości reumatyczne. Dawniej odwary, wywary i napary z lauru stosowano między innymi w przypadku podagry, zaburzeń trawienia oraz braku apetytu. Warto zachować umiar w spożywaniu liści laurowych, gdyż w nadmiarze są niestety toksyczne. 

Drzewo laurowe – jak wyhodować w domu własny symbol zwycięstwa 

Rośliny, które są łatwe w uprawie i nie mają zbyt wielu wymagań, są poszukiwane zwłaszcza przez początkujących amatorów ogrodnictwa. Na szczęście zalicza się do nich także drzewo laurowe. Warunki, które należy mu zapewnić, ograniczają się głównie do odpowiedniego podłoża, stanowiska i niezbyt czasochłonnej pielęgnacji. 

Nie wiesz, gdzie najlepiej umieścić drzewo laurowe? Stanowisko, które wybierzesz, powinno być ciepłe i osłonięte od wiatru. Nie ma większego znaczenia, czy będzie w pełni słoneczne, czy półcieniste – w obu przypadkach roślina doskonale sobie poradzi, choć pozbawiona światła rośnie zdecydowanie wolniej. 

Bardzo ważny dla lauru będzie także dostęp do świeżego powietrza, szczególnie zimą, gdy wymaga niższych temperatur. Z tego też względu dobrze jest często wietrzyć pomieszczenie, w którym się znajduje, jednocześnie chroniąc go od mroźnych przeciągów. Choć latem może spokojnie stać na tarasie i balkonie, teoretycznie może przetrwać też krótkotrwały spadek temperatury aż do 0 st. C, to nie jest mrozoodporny i nie powinno się go traktować jak rośliny ogrodowej. Kolejną ważną kwestią jest pojemnik, w którym zostanie umieszczone drzewo laurowe. Jaka doniczka będzie najlepsza? Laur z pewnością polubi te niezbyt duże, nawet lekko przyciasne. 

Drzewko laurowe w doniczce Drzewko laurowe nadaje się do uprawy w donicy Fot. 123RF/PICSEL

Drzewo laurowe – jaka ziemia spełni jego wymagania? 

Drzewo laurowe nie wymaga specjalnego podłoża. Istotne jest, aby była żyzna i przepuszczalna. Dobrze sprawdzi się dla niego uniwersalna ziemia ogrodnicza. Dopuszczalne jest urozmaicenie jej dodatkiem piasku. 

Drzewo laurowe – pielęgnacja 

Zastanawiasz się, jak dbać o drzewo laurowe? Pielęgnacja tego krzewu nie powinna sprawiać kłopotu. Podstawowymi czynnościami, które zapewnią powodzenie w uprawie, będą podlewanie oraz odżywianie rośliny. 

Drzewo laurowe – podlewanie 

Drzewo laurowe należy systematycznie i umiarkowanie podlewać. Nie powinno się dopuszczać do przeschnięcia podłoża, dlatego latem zaleca się stosowanie dość obfitych  ilości wody. Dodatkowo warto zraszać liście rośliny. Podaż wody można ograniczyć dopiero w okresie jesienno-zimowym. Dzięki temu roślina będzie mogła przejść w stan spoczynku. 

Drzewo laurowe – nawożenie 

Planując wykorzystać liście lauru w kuchni, dobrze jest stosować nawozy naturalne. Zasilanie rośliny powinno odbywać się co 2-3 tygodnie w jej okresie wegetatywnym, który trwa do około połowy sierpnia. 

Kiedy warto przycinać drzewo laurowe? 

Krzewy, zwłaszcza te starsze, mają mają tendencję do niezbyt ładnego wzrostu. Podobnie zachowuje się też drzewo laurowe. Przycinanie dłuższych pędów pozwala zachować roślinie estetyczny pokrój. Warto podkreślić, że nie będzie to często wykonywany zabieg, bowiem drzewo laurowe rośnie bardzo powoli. Cięcie przeprowadza się powyżej liścia lub pąka liściowego zwykle dwa razy w roku (w marcu i końcem lipca). Przy okazji przycinania można również rozmnożyć roślinę. 

Pozyskiwanie nowych sadzonek drzewa laurowego 

Po przycięciu drzewka laurowego pozostaną niewielkie części pędów, których nie warto wyrzucać. Świetnie sprawdzą się w roli potencjalnych kandydatów na nowe okazy. Potencjalnych, gdyż pędy wawrzynu dość trudno się ukorzeniają i nie zawsze próby zakończą się powodzeniem. W dodatku powolny wzrost rośliny sprawia, że widoczny przyrost następuje dopiero po kilku latach (3-4). 

Drzewo laurowe – choroby i szkodniki  

Każda roślina doniczkowa to żywy organizm, który nie zawsze funkcjonuje tak, jakbyśmy tego chcieli. Niedogodności uprawowe, choroby, szkodniki… to wszystko odbija się na roślinie, która zawsze wyraźnie je manifestuje. Nie inaczej drzewo laurowe. Dlaczego usycha? Najczęściej przyczyną jest zbyt wysoka temperatura otoczenia, suche powietrze lub… inwazja czerwców (a dokładniej miseczników i tarczników). Czasem zdarza się także spotkać na roślinie przędziorki. 

Przeczytaj: Przędziorki - jak pozbyć się przędziorków z roślin domowych

“Akcja-reanimacja” wawrzynu 

Czy można uratować roślinę? Jak najbardziej. Jeśli przyczyną słabej kondycji rośliny jest zbyt wysoka temperatura powietrza, wystarczy przenieść ją do chłodniejszego pomieszczenia. Natomiast w przypadku szkodników, przydatne będą insektycydy. Pocieszeniem może być fakt, że wawrzyn nie jest jakoś specjalnie podatny na choroby i ataki szkodników, dzięki czemu takie perturbacje w uprawie będą rzadko występować. 

Te zioła utrzymają narządy w dobrej kondycji na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wyhoduj w domu własny symbol zwycięstwa. Uprawa drzewka laurowego krok po kroku"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.